{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


START98 PROCHÁZÍ OBRODOU. TÝM NA MĚ SPOLÉHÁ, MÍNÍ ZLATNÍKOVÁ

Obrázek ke článku
10. 3. 2021

I když Tigers bojují na hraně play-off, mají jednu z nejproduktivnějších útočnic soutěže. Za florbalistky Startu98 pravidelně nastupuje Kristina Zlatníková, která hraje Extraligu žen prvním rokem a už je klíčovou osobností omlazeného týmu.

Tygřice bývaly zvyklé na nejvyšší příčky a bitvy o tituly. Naposledy se staly mistryněmi v roce 2017 potom, co porazily Vítkovice. Kromě toho usilovaly o trofej třeba ještě v uplynulé sezoně, kdy nechyběly ve finále poháru. Po přechodu pod Start98 se však klub soustředí na jiné priority: staví úplně nový kádr, jemuž dominuje mládí. Věkový průměr družstva se pohybuje mírně pod dvaceti lety. Většina hráček Tigers tak především sbírá první zápasy mezi elitou.

Právě velká obměna před začátkem ročníku znamenala, že i extraligoví nováčci dostávají již teď spoustu prostoru. K nim patří také sedmnáctiletá Kristina Zlatníková. „Protože odešlo hodně zkušených hráček, bylo jednodušší dostat se do sestavy,“ přiznává. A oproti mládežnickým kategoriím rozhodně vnímá rozdíly. „Kromě top čtyř týmů jsme všechny holky vyrovnané. Obecně je extraligový florbal mnohem rychlejší a velmi odlišný od toho juniorského, na který jsem byla zvyklá,“ říká Zlatníková.

Zrovna ona se stala tou, co přímo skočila mezi dospělé a začala Start herně i bodově táhnout. „Je to dost náročné, hlavně psychicky. Měla jsem představu, jak se budu prát o místo a získávat zkušenosti, a ne že na mně hned bude stát celé družstvo,“ přibližuje Zlatníková. Každá hráčka se však musela přizpůsobit a přijmout svoji roli.

​​

​Talentovaná útočnice se ovšem výzvě postavila čelem. Na kontě má už devatenáct gólů a deset asistencí, což ji řadí na vrchol klubového bodování. A co víc, stabilně se drží také v horní desítce extraligové produktivity. Hned v první sezoně se poměřuje s ostřílenými jmény, jako jsou Kristýna Bachmaierová, Hana Poláková nebo Michaela Mlejnková. „Myslím si, že po koronapauze jsem chytila dobrou vlnu. Ale jelikož jsem nasbírala docela hodně bodů, je to nyní těžší,“ cítí Zlatníková.

V čem? Kolektiv na ni za každé situace spoléhá, že bude střílet branky. „Nebývá jednoduché ustát tlak. Při utkáních si říkám, že teď bych měla dát ten gól a pomoct týmu. Jenže občas to nejde,“ uvědomuje si tygřice. Proto zkouší nápor nevnímat a dostat se do pohody. „Snažím se neustále soustředit na hru, abych se zbytečně psychicky nehroutila,“ popisuje.

Pražanky svými výkony zatím balancují na hranici postupové osmičky a play-down. Přestože se snaží bodovat ve všech zápasech, ne vždy proti silnějším soupeřkám obstojí. Nicméně podle Zlatníkové umístění odpovídá současné síle kádru. „Nemáme tolik zkušených hráček a jsme velice mladý tým. Navíc v naší části tabulky panuje velká rivalita a konkurence, ve které bohužel patříme k těm horším,“ usuzuje střelkyně.

„Při utkáních si říkám, že teď bych měla dát
ten gól a pomoct týmu. Jenže občas to nejde.“
Kristina Zlatníková o své roli v Tigers

Na druhou stranu Start umí protivníky i pořádně potrápit. Kunratické florbalistky nedávno porazily například Bohemians a sebraly bod Židenicím, což jsou družstva z podobných pozic v soutěži. Tím vydřely důležité výsledky směrem do dalších kol. „Že jsme vyhrály, je rozhodně super. Zrovna toto jsou soupeři, s nimiž můžeme hrát a vybojovat nějaké body,“ těší Zlatníkovou.

Být členkou Tigers bere mladá tahounka prestižně. Už jen kvůli době, kterou v klubu působí. „Začínala jsem v roce 2013. Hraji tedy osmou sezonu, přičemž celou dobu jsem strávila tady,“ vyzdvihuje Zlatníková. Tehdy nastupovala za elévky či mladší žákyně a neuměla si úplně představit, že se jednou propracuje až do Extraligy žen. „Dříve, když hrávaly Tigers na špici, jsem k těm holkám vždy vzhlížela. Teď je to takové hezké, že si mohu za ženy zahrát i já,“ váží si šance.

Zlatníková navíc nakoukla i do reprezentace. V únoru jela na soustředění juniorek v Kutné Hoře, kde v nominaci nechyběly ani její tygří spoluhráčky Kateřina Kovaříková a brankářka Kristýna Janglová. Kemp si tak stoprocentně užila. „Akorát tím, že akce sloužila více jako příprava staršího cyklu na odložené mistrovství světa, byly jsme tam s mladšími holkami spíše na výpomoc a doplnění. Ale všechno šlo fajn,“ upřesňuje.

Ve starším cyklu juniorek převažují ročníky 2001 a 2002, zatímco Zlatníková patří jako ročník 2003 již do nastupující mladší generace. „V něčem se i starším vyrovnáváme, bylo však znát, že holky jsou hodně sehrané. Tím, že jsme byly nasazovány do různých lajn, zatímco ony už mají své zaběhnuté, bylo těžší proti nim hrát,“ vysvětluje.

Případnou příležitost na květnový šampionát nicméně nezatracuje. „Existuje možnost, že bychom třeba jely jako náhradnice, nebo kdyby náhodou někdo onemocněl. Nominace by potěšila, ale nemám nějakou potřebu se vyloženě cpát do tohoto cyklu, když vím, že mám šanci být v tom mladším,“ uvažuje Zlatníková.

Jako prioritu tak vidí počínání Kunratic v nejvyšší soutěži. „Stále doufám, že dosáhneme takových výsledků, abychom si zahrály play-off. Kdyby to náhodou nevyšlo, čeká nás play-down, což by ovšem nebylo zrovna dobré,“ odhaduje Zlatníková. Kompletní tabulka bude známa na konci března, kdy se dohrávají poslední kola základní části.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek