{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


TIGERS A ŽIDENICE SE VE ČTVRTFINÁLE POTKAJÍ POTŘETÍ V HISTORII

Obrázek ke článku
6. 3. 2020

V papírově nejvyrovnanější čtvrtfinálové sérii Extraligy žen se potkají pražské Tigers a brněnské Židenice. V historii nejvyšší soutěže na sebe oba týmy v této fázi vyřazovacích bojů narazí už potřetí. V obou předchozích případech přitom právě přes Židenice vedla cesta pražského týmu až do finále. Letos by však i podle slov trenérů mělo jít o výrazně vyrovnanější sérii. V základní části dvakrát zvítězil pražský tým 4:3 a 10:7.

Než se zaměříme na play-off, je třeba se ještě ohlédnout za základní částí. V té Tigers druhý rok za sebou skončili na čtvrté příčce s bilancí čtrnácti výher a osmi proher, ziskem 41 bodů a tedy čtyřbodovým náskokem na své čtvrtfinálové soupeřky z pátého místa. Konečné umístění považují Tigers za splněný předsezonní cíl. „Do třetího by bylo lepší, ale vzhledem k počtu hráček, které jsme měli k dispozici, k různým zraněním jsme samozřejmě rádi, že se nám podařilo skončit v první čtyřce,“ hodnotí Karolína Šatalíková a dále vyzdvihuje velký herní posun v obraně i útoku a snahu mladých hráček podílet se na vůdčích rolích týmu.

Velká spokojenost se základní částí panuje také v Brně. „Po dvou letech, kdy jsme hráli play-down, jsme se základní částí samozřejmě spokojeni. Cílem byl postup do play-off, což jsme splnili, a páté místo je vyrovnáním našeho nejlepšího výsledku v Extralize,“ hodnotí trenér Jiří Starý s tím, že některá utkání mohla přeci jen dopadnout ještě lépe.

„Čekám hezkou sérii“

Ačkoliv neměli Tigers žádnou moc nad tím, s kým si čtvrtfinále zahrají, a z pozice čtvrtého týmu museli vyčkat na zbývajícího soupeře, očekává Šatalíková proti Židenicím pěknou, férovou sérii. „Pro nás je to dobrý soupeř, jsme rádi, že na nás zbyly Židenice, protože hrají rychlý, agresivní florbal. Líbí se nám jejich herní projev. Myslím, že to bude hezká série, protože se vše bude rozhodovat na hřišti.“

„Čekali jsme, kdo si nás vybere. Původně jsme mysleli, že by si nás mohly vzít Vítkovice, ale později se ukázalo, že nás ani Vítkovice ani Chodov nechtějí. Tigers jsou pro nás asi lepší varianta z pohledu tabulkového umístění i síly soupeře, z elitní čtyřky jsou nejhratelnější soupeř, i když samozřejmě nechceme nikoho podceňovat,“ komentuje Jiří Starý soupeře před startem play-off. V minulosti na sebe ve čtvrtfinále Tigers a Židenice narazili už dvakrát, a to v sezoně 14/15 a 16/17. Pokaždé šlo o volbu Pražanek a série vždy skončila výsledkem 4-0 pro Tigers. S ohledem na vyrovnanější výsledky v základní části ale Židenice cítí šanci na víc, než jediné utkání rozhodované samostatnými nájezdy, které bylo z obou předchozích sérií zdaleka nejvyrovnanější.

V základní části se v brance Tigers střídaly především Martina Franková s 80% úspěšností a Kristýna Karli s úspěšností více než 75 %. Statistikám kanadského bodování týmu vévodila trojice juniorských reprezentantek Elišky Chudá a Trojánková a Kateřina Kovaříková. Právě takové hráčky vnímají Židenice jako nejsilnější stránku soupeřek. „Mají řadu mladých, šikovných, individuálně dobře vybavených hráček. Tigers stále patří k Top 4, i když jsou v uvozovkách až čtvrtí, ale zápasy s těmito čtyřmi týmy jsou pro nás stále velmi těžké. Na druhou stranu je to pro nás i škola a cesta, jak se stále zlepšovat,“ připomíná Starý.

Rozhodovat může důsledná obrana i domácí prostředí

Pražský tým z Jižního Města si zase chce dávat pozor na rychlé zakončení soupeřek. „Musíme čekat to, že nás tam nebudou točit dokola dlouhou dobu a připravovat si šanci, ale jakmile se dostanou na naší polovinu, což se jejich dobrou hrou nestává ojediněle, hned se tlačí do zakončení,“ popisuje Šatalíková nejnebezpečnější prvek židenické hry.

Jasno mají trenéři i o vlastních přednostech. „Já myslím, že jsme hodně zapracovali na obraně, takže věřím, že nebudeme dostávat moc gólů. Současně věřím, že se do play-off zklidníme, budeme hrát víc hlavou s rozmyslem, ale samozřejmě i přímočaře do brány,“ říká Šatalíková na adresu svých svěřenkyň.

„U nás je jednoznačnou silnou stránkou vyrovnanost prvních dvou pětek, je tam řada hráček, které mohou rozhodnout, nestojí to na jedné hráčce, což může být důležité,“ vypichuje Starý. Statistiky mu dávají za pravdu, čelo kanadského bodování týmu je velmi vyrovnané. „Potom naše důsledná až nepříjemná hra v obraně, i když se nám to letos v některých zápasech nedařilo, ale dlouhodobě je to věc, v které jsme silní. Také naše domácí prostředí, kde, když se nám daří, diváci celkem chodí a povzbuzují nás,“ pokračuje Starý ve výčtu. Opřít se mohou také o brankářku Lenku Remešovou, která je momentálně nejvytěžovanější brankářkou ligy a zároveň drží slušný průměr obdržený branek.

„Soupeř je to těžký, ale chceme vyhrát“

A s jakými myšlenkami se týmy play-off připravovaly? „Situace se má u nás v týmu tak, že dříve jsme vlastně ještě čtvrtfinále považovali za přípravu na play-off, a v současné době už to tak není, teď už to čtvrtfinále je pro nás klíčová součást sezony a s tím takhle počítáme. Věřím, že jsme jak herně, tak kondičně na to připravené,“ poukazuje Karolína Šatalíková na dobu, kdy Tigers pravidelně ovládali základní část i vyřazovací boje.

„Play-off sice bylo jisté, ale nebylo jasné, s kým budeme hrát, takže neprobíhala nějaká speciální příprava. Soupeř je to těžký, ale chceme do každého utkání, stejně jako celou sezonu, jít s tím, že ho chceme vyhrát,“ uzavírá odhodlaně Jiří Starý.

Tabulka soutěže

Obrázek