{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


TIGERS SLAVILI OSMKRÁT, FBC V PLAY-OFF PŘES RIVALA NEPROŠLO

Obrázek ke článku
15. 4. 2021

Livesport Superliga již své čtvrtfinálové boje dohrála, zato Extraliga žen do nich teprve vstoupila. Než však týmy pokročí ve své cestě za titulem nejvyšší ženské soutěže, nastal čas si přiblížit historickou bilanci ženských vyřazovacích bojů. Věděli jste například, že nejvyšší počet titulů stále drží pražské Tigers (Start98) nebo že FBC Ostrava nezvládlo v play-off porazit Vítkovice již více než šest let? Stejně tak vás možná překvapí, že tým s druhým nejvyšším počtem mistrovských trofejí se aktuálně nachází v 1. lize žen - jde totiž o klub FBC Liberec. ​

Nejvyšší ženská liga datuje své první zápasy v rámci play-off na rok 1999. První sezony se totiž hrály pouze o celkové umístění v tabulce, systémem každý s každým. Rok před přechodem do nového století však Extraliga žen, tehdy zvaná 1. liga, přešla na systém vyřazovacích bojů.

Stejně jako v mužské nejvyšší soutěži, také v té ženské startovalo play-off zprvu až od semifinále a hrálo se na dva vítězné zápasy. Jako první týmy v historii českého ženského florbalu se do semifinále probojovaly Děkanka, Tatran, Vítkovice a Sparta. Do finále se pak dostaly kluby ostravských Vítkovic a Děkanky, přičemž pohled na skóre tehdejších zápasů je opravdu pozoruhodný. Všechny z nich totiž skončily s výsledky o maximálně pěti vstřelených brankách. 

Holba Fantasy Play-off - ukažte své tipy!

Finále, hrající se taktéž na dva vítězné zápasy, pak dvakrát skončilo poměrem 2:1 a rozhodující duel nabídl branek dohromady pět. To je při pohledu na novodobý florbal, v němž  zápasy mnohdy končí s dvojciferným číslem vstřelených gólů, opravdu nevídaná cifra. Nehledě na to se však prvním ženským mistrem v rámci play-off stal klub 1. SC SSK Vítkovice, který za dobu své působnosti v české nejvyšší lize přidal ještě čtyři další tituly.

Úctyhodnou šňůru drží klub FBC Liberec, jenž před aktuální sezonou sestoupil do 1. ligy žen poté, co se po nepovedeném předešlém ročníku vzdal svého místa mezi elitou. První titul získal liberecký klub v roce 2001, ve finále tehdy porazil pražskou Děkanku 2:1 na zápasy a započal tak sérii šesti extraligových titulů v řadě. O tu liberecké florbalistky ale v roce 2007 připravil právě jejich pražský rival z Děkanky, čímž doposud skončila jejich florbalová nadvláda.

Naopak již zmíněný celek s názvem Děkanka tím odstartoval svou cestu za titulovým hattrickem v nejvyšší ženské lize, který byl završen roku 2009. Zajímavostí přitom může být, že v průběhu těchto tří let se toho pod daným klubovým názvem mnoho událo. Právě v sezoně 2006/2007 se totiž florbalistky z tohoto kádru spojily stěmi střešovickými a společně tak vytvořily opravdu silný tým, který své finálové soupeře ve všech třech případech porazil jednoznačně 3:0 na zápasy.

Roku 2009 se však z týmu 1. HFK Děkanka oddělil kromě hráček Tatranu také samostatný klub známý jako Tigers Praha (nyní Start98 Kunratice - pozn. red.). Ten ale velice dobře navázal na úspěšnou taktiku svého předchůdce, neboť vévodil českému ženskému florbalu nepřetržitě až do roku 2014. Po krátké odmlce pak Tigers získali ještě jeden titul, dosud svůj poslední, a to v sezoně 2016/2017.

Historie českého ženského florbalu zná dohromady pět mistrů, kromě výše zmíněného Liberce, Vítkovic a pražských Tigers totiž trofej nad hlavu zvedly také florbalistky Tatranu a Chodova. Střešovické hráčky mají na svém kontě hned pět titulů, skoro všechny však paradoxně získaly mimo vyřazovací boje. Ženskému florbalu totiž Tatran vévodil od samotného založení soutěže v roce 1994 až do sezony 1998/1999, kdy se play-off hrálo poprvé. Od té doby však Střešovice na další titul čekají.

Klub

Počet titulů

v éře play-off

Počet účastí ve finále

1) Tigers Praha

(Děkanka)

5

(3)

7

(6)

2) Liberec

6

7

3) 1.SC Vítkovice

5

8

4) Tatran Střešovice

1 (4 mimo play-off)

4

5) Florbal Chodov

1

5


Chodov datuje svou první návštěvu v semifinále play-off na sezonu 2005/2006, tehdy se jim však moc nedařilo - svému soupeři z Liberce pražské hráčky nedokázaly během tří zápasů vstřelit ani jedinou branku a vypadly tak po celkovém skóre 0:15. Na své první finále si tedy musely počkat až do roku 2009, o zisk historicky prvního titulu je však připravila pražská Děkanka.

Pak pro Chodov nastala čtyři ročníky dlouhá doba, kdy je dva různí soupeři pokaždé zvládli vyřadit ještě před velkým finále. V letech 2011 a 2012 to byly již ve čtvrtfinále florbalistky z Liberce a dvě sezony následující pak rivalky z Vítkovic. Rok na to jim to však chodovský kádr dokonale vrátil i s úroky, když rytířky vyřadil ze semifinále poměrem 4:3 na zápasy, načež vyhrál svůj prvnímistrovský titul. Od té doby se Chodov sice do finále dostal ještě třikrát, na další trofej však dosud čeká.

Nepříjemnou sérii ve vyřazovacích bojích drží ostravské FBC, které v ženském superfinále dosud nebylo ani jednou. Až na jeden případ je totiž z play-off vždycky vyřadil jejich městský rival z Vítkovic. Čtyřikrát to bylo již ve čtvrtfinále, v letech 2017 a 2018 pak až v semifinále. Vítkovice jsou tedy pro ostravské FBC soupeřem ve všech ohledech nepříjemným - ať je to sebevíc k nevíře, rytířky drží proti svému městskému rivalovi neporazitelnost ve vyřazovacích bojích už od sezony 2014/2015. Tak dlouho je ostravské FBC nezvládlo v play-off porazit v ani v jednom utkání.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek