{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​​​​

TVRZNÍKOVÁ: NAD OSTATNÍMI MÁME VÝHODU. VÍME, CO NÁS ČEKÁ

Obrázek ke článku
14. 4. 2018

Královské Vinohrady se celý rok krčí na posledním místě Extraligy žen a všichni je odsuzují k sestupu. Na jaře však přijde zlom a soutěž, která pražskému celku svědčí. V play-down se však dokážou florbalistky Sokola semknout, vydat ze sebe maximum a ženskou nejvyšší soutěž vždy zachránit. Čtyřikrát v řadě už takto uspěly. Nyní doufají, že se jim to povede znovu.

„Už popáté hrajeme play-down. Nad ostatními máme psychickou výhodu, protože víme, co nás čeká a do čeho jdeme,“ ví Aneta Tvrzníková, zřejmě největší hvězda Vinohrad, která se už podívala i do reprezentace. Od postupu do extraligy v roce 2013 hrál pražský celek play-down pokaždé a vždy se dokázal zachránit.  

„Umíme formu načasovat na konec sezóny. Celý rok hrajeme nic moc, pak se to naštěstí vyvine tak, že předvádíme dobré výkony v play-down,“ říká Tvrzníková. Za deset utkání v bojích o záchranu získala již devět kanadských bodů, zatímco v základní části pouze o bod více, ačkoliv v ní odehrála patnáct zápasů z dvaadvaceti.

Velkou roli hraje psychika

Nyní jsou však Vinohrady nejblíže sestupu za dosavadních pět ročníků v extralize. V šestém utkání doma s jihomoravským soupeřem první hrozbu odvrátily. V Brně však musí uspět znovu. „Určitě při nás stojí štěstí. Židenice nás tlačí, mají více šancí,“ uvědomuje si Tvrzníková. „Zároveň si myslím, že hodně velkou roli hraje psychika. Jim chyběl kousek od konce sezóny, jenomže Tatran dokázal otočit předchozí sérii ve svůj prospěch. Ony jsou teď psychicky dole, zatímco my jsme věděly do čeho jdeme, a že nás čeká druhé kolo play-down,“ konstatuje 22letá útočnice Vinohrad.

Příčiny posledního místa Vinohrad po základní části jsou přitom jasné, málo bodů a nízká produktivita. „Pořád nás trápí to samé. Jednak koncovka a také docházka, která není v průběhu sezóny ideální. Až v okamžiku, kdy o něco jde, se dokážeme semknout jako tým,“ ví Tvrzníková.

Ona i celé Vinohrady doufaly před startem aktuálního ročníku, že se letos Pražanky odrazí k lepším výsledkům. Jenomže se tak nestalo. „Šly jsme do sezóny s tím, že nechceme hrát na spodku tabulky. V jejím průběhu jsme pak věděly, že to nebude tak slavné, jak jsme doufaly. Ke konci už jsme směřovaly naší hru i myšlení k play-down,“ říká smířeně Tvrzníková. Vinohrady opět skončily v extralize dvanácté a na kontě měly pouze devět bodů se ztrátou dalších šesti na nejbližšího soupeře se Židenic.

Chybí osobnosti 

Jak sama Tvrzníková přiznává, tak Vinohradům chybí větší počet výraznějších osobností, které by tým táhly. „S kádrem je problém, když to porovnám s ostatními, které mají více tahounů, tak my nemáme nikoho opravdu zkušeného v poli, jenž by uklidnil hru nebo obracel zápasy. Musíme vše uhrát jako tým a nespoléhat na individuality, což se nám trenéři snaží vštípit,“ vysvětluje Tvrzníková.

Souhra týmu a jednotlivých lajn je největší zbraní Vinohrad, která jim v důležitých bojích o záchranu vyhrává zápasy, o čemž se přesvědčily v sérii druhého kola play-down i Židenice. „Série s Brnem nás stmeluje jako tým. Obranná činnost je neskutečná oproti základní části. Už jenom, abychom přepnuly i do útoku a tam nějak trefily bránu, protože minimálně patnáct utkání jsme nebyly schopné dát čtyři a více gólů v zápase,“ přeje si vinohradská lídryně před posledním zápasem v Brně, kde se rozhodne o všem.

Tabulka soutěže
Obrázek