Pro hráče

Hráči a hráčky, naprostý základ každého sportovního hnutí. V českých florbalových soutěžích jich hraje několik desítek tisíc a podtrhují tak pozici druhého největšího kolektivního sportu u nás. Na této stránce vám přinášíme veškeré základní informace a odkazy pro váš přehled a bezproblémové fungování.

Hráč/ka florbalu

Členem Českého florbalu se stáváte v okamžiku registrace, kterou můžete provést ve Florbalovém informačním systému nebo ji za vás provede váš nový klub. Hráčem se pak stáváte zařazením na soupisku vašeho týmu a zaplacením roční hráčské licence. Ta vždy platí od okamžiku úhrady do následujícího 30. června a rozlišujeme dva typy: Hrajete-li v kategorii juniorů/juniorek a starší, hradíte individuální licenci ve výši 750 Kč. Hrajete-li v dorostenecké kategorii a mladší, pak je hrazena licence za celou soupisku bez ohledu na počet hráčů v ní, a to ve výši 4 000 Kč (standardní soutěže 5+1) nebo 3 000 Kč (soutěže s nižším počtem hráčů na hřišti).

Zdraví především

Každý sportovec, který se účastní organizovaných soutěží v Česku, je zavázán vyhláškou Ministerstva zdravotnictví z roku 2014 ke každoroční lékařské prohlídce v rámci prevence akutního zhoršení zdravotního stavu během sportovního výkonu.

Český florbal zároveň s ohledem na ochranu zraku doporučuje užívání ochranných brýlí u hráčů mladších 18 let.

S čím se hraje

Veškeré podrobnosti najdete v Pravidlech florbalu, kapitola 4) Výstroj.

Hráči v poli

Všichni hráči v poli jsou povinni mít obléknutý dres skládající se z trika, trenýrek a štulpen, povinné je též použití obuvi. Dresy musí být očíslované na zádech alespoň 20cm a na hrudi alespoň 7cm číslicemi. Hráč v poli nesmí nosit číslo 1. Kapitán je povinen mít na paži nasazenou pásku. Není dovoleno používat osobní vybavení, které by mohlo způsobit zranění. Florbalka musí být certifikována Mezinárodní florbalovou federací (IFF), čepel nesmí být ostrá a její zahnutí přesáhnout 30 mm. Délka florbalky by měla odpovídat výšce hráče, tvrdost pak jeho věku a síle. Podrobnosti najdete na stránce o vybavení.

Brankáři

Strážci branky jsou povinni oblékat triko, dlouhé kalhoty a obuv a není jim dovoleno používat florbalku. Hlavu si chrání maskou, která musí být certifikována IFF a kromě barevného lakování jsou zakázány její jakékoliv úpravy. Brankář smí používat jakékoliv ochranné vybavení, ale nesmí být určeno k chytání střel a nesmí zakrývat více než tělo. Podrobnosti najdete na stránce o vybavení.

Kde se hraje

V Česku působí ve všech krajích několik stovek florbalových klubů zastřešujících zhruba 2 500 týmů. Níže je mapa sídel všech klubů zapojených do letošních soutěží, případně můžete vyhledávat v jejich adresáři.

Jak změnit klub

Pokud vás osobní či sportovní důvody dovedou k rozhodnutí změnit své působiště, máte několik možností definovaných přestupním řádem:

  1. Přestup = změna příslušnosti
  2. Hostování = zůstáváte členem svého klubu, ale hrajete za jiný
  3. Střídavý start = pro hráče od 19 do 21 let, mohou hrát za dva kluby současně
  4. Střídavé hostování = pro hráče od 14 do 21 let, mohou hrát za dva kluby současně po dobu maximálně 105 dní

Přesný popis výše uvedených typů přestupů a další podrobnosti najdete na stránce matriky Českého florbalu, kde jsou také popsány mezinárodní přestupy.

Jakými pravidly se řídím

Předně jsou to pravidla florbalu, která upravují vaše chování přímo na hřišti a mají mezinárodní platnost, nástup do českých soutěží pak upravuje Soutěžní řád v článku 6, hráčskou licenci definuje Licenční řád v článku 2. Během své kariéry se pak můžete setkat v případě většího prohřešku s Disciplinárním řádem. Přestupy upravuje Přestupní řád a případnou neshodu klubů o vašem přestupu řeší Arbitrážní řád. Vůči rozhodnutím orgánů ČF můžete podat odvolání dle Odvolacího řádu k Odvolací a revizní komisi.