3

4.

Rýpar rozhodl nájezdy! Češi slaví potřetí v historii

Češi slaví gól do sítě Švédska na EFT 2022 | foto: Matyáš Klápa/Český florbal

Mužská reprezentace zahajuje své působení na švýcarském EFT zápasem proti mistrům světa ze Švédska. Pro výběr Jaroslava Berky jde o první akci po Světových hrách, ze kterých si Češi přivezli bronz, a zároveň o poslední mezinárodní duely před mistrovstvím světa. Češi po první periodě prohrávali 1:3, ale po skvělém obratu vedli na konci druhé části 5:4. Po přetahované ve třetí třetině následují nájezdy. Přímý přenos můžete sledovat na ČT sport Plus.

Nástup do jubilejního padesátého vzájemného duelu měli jednoznačně lepší Švédové. Na hřišti si počínali, jak potřebovali, a i díky taktice s rychlými protiútoky vedli po pár minutách o dvě branky. Když v čase 18:30 skóroval Nilsson na 3:0 zdálo se, že průběh bude jednoznačný. Jenže do statistik začala promlouvat první česká formace. Langer na začátku 20. minuty z dálky překvapil brankáře Bending-Sörlinga.

Do další části tak Češi vlétli o poznání lépe a zase byla v hlavní roli elitní formace. Prosadil se jak Havlas, tak i Marek Beneš a ten dokonce dvakrát. Právě druhý zásah znamenal otočku ve skóre na 5:4.

Ve třetí části to dlouho vypadalo, že si hráči pod taktovkou Jaroslava Berky dokráčí pro vítězství. V 53. minutě však udeřil Sjögren. Vedení českým hráčům vrátil ještě jednou Němeček. Kapitán národního týmu využil nájezd. Jenže ani stav 6:5 nebyl konečný. Švédové odvolali gólmana, na hřiště poslali své největší hvězdy a pár vteřin před koncem srovnali.

Následovali proto nájezdy. V nich se Češi mohli spolehnout na velmi dobře chytajícího Bauera, který je ostatně držel po celý zápas, a Rýpara. Útočník působící ve švédském klubu proměnil oba samostatné střety s Bending-Sörlingem. Pro Česko jde o třetí vítězství v mužské kategorii v historii!

„Klíčem bylo, že jsme změnili některé věci a zatlačili v momentech, kdy jsme cítili, že z nich můžeme něco vytěžit. Dali jsme góly, vycítili jsme šanci, chytili jsme se a nakonec dotáhli utkání k vítězství po nájezdech. Pro naše sebevědomí je to skvělý impulz, ale pořád je hromada věcí, které musíme do dalšího zápasu vybrousit,” hodnotí duel asistent trenéra Pavel Brus.

Švédsko - Česko 6:7n (3:1, 1:4, 2:1)

Branky: 4. Ramirez, 6. Persson, 19. Nilsson, 25. Nilsen, 53. Sjögren, 60. Ahrén - 20. Langer, 24. Marek Beneš, 27. Havlas, 36. Besta, 37. Marek Beneš, 58. Němeček, rozh. náj. Rýpar. Rozhodčí: Ellis - Sjögren (oba Fin.). Vloučení: 1:1. Bez využití. Diváků: 542. Zásahy brankářů: Bending-Sörling 21 – Bauer 21.

Sestava: Bauer (Martin Beneš) - Němeček, Hemerka, Besta, Kisugite, Hubálek, Punčochář, Gruber - Havlas, Langer, Marek Beneš - Rýpar, Forman, Delong - Krbec, Jendrišák, Tokoš - Stránský, Šindler.