Heroický výkon Ústí nepomohl, Severočeši padli v nájezdech a sestupují

Bojovali až do posledního nájezdu, sestup přesto neodvrátili. Florbalisté Ústí prohráli i třetí domácí zápas v sérii druhého kola play-down a ve vlastní hale padli s brněnskými Bulldogs 4:5 po nájezdech. Po roce tak opouští Tipsport Superligu, když celou sérii prohráli 2:4 na zápasy. Na celek z jižní Moravy čeká ještě baráž, ve které bude hájit příslušnost k nejvyšší soutěži.

Severočeši prohrávali už 0:3 a 2:4, přesto si dokázali vynutit prodloužení. V nájezdech však jejich naděje na vrácení série do Brna padla. Ústí podalo v závěrečné periodě heroický výkon, dokázalo téměř zvrátit prohraný zápas. Na dokonání obratu už neměli domácí síly, i přes tři asistence Mikuláše Krbce a dvě trefy Viktora Kopeckého.

Domácí střelec, který v celé sérii nastřílel osm branek, nastartoval svůj tým k vyrovnání zápasu a posléze vynutil v hale Sluneta dalších deset minut hrací doby, kdy srovnal na 4:4. Snaha přišla v niveč, protože Ústí padlo v nájezdech. „Stačilo proměnit nájezd navíc. Zaspali jsme začátek. Hned jsme prohrávali 0:2. Ve třetí třetině jsme náskok soupeře se štěstím dotahovali. S vypětím všech sil jsme vyrovnali. Chyběl nám gól navíc, možná štěstí, které jsme si ale vybrali v Brně,“ hlesl smutně Kopecký.

První gól určil ráz zápasu

Infarktové koncovce přitom však nic nenapovídalo. Bulldogs hráli po čtyřicet minut takticky skvěle. Soupeře k ničemu nepustili a dlouhé minuty drželi míček na holích. Klid Brňanům dodal začátek, kdy se ze dvou střel dvakrát prosadili. „Jeli jsme do Ústí s tím, že musíme dát gól jako první, protože celou sérii vždy vedli oni. Byly tam šance, abychom odskočili daleko víc,“ řekl David Coufal. „Zaspali jsme začátek, přitom rozcvička byla dobrá. Nic nenasvědčovalo hroznému startu. První gól padl z dorážky, poté tečovaná střela od půlky,“ nechápal na druhé straně ústecký Kopecký.

Jenomže Brno potkal nepochopitelný kolaps. Po čtyřicet minut měli Bulldog takticky navrch. Ústí téměř k ničemu nepustili a dokonale si pohlídali nejlepšího hráče Severočechů v sérii Viktora Kopeckého. V závěrečné části ale začali Jihomoravané hazardovat s celým zápasem. Ztratili kontrolu nad míčkem a nechali domácí srovnat krok a byli rádi, že Ústečtí neotočili šesté utkání série a neposlali sérii ještě do Brna. „To je klasika téhle sezony. Hrajeme zápasy na úrovni, vypracujeme si vedení jako teď a ve třetí třetině najednou přepneme,“ nebál se sebekritiky Coufal, který se v zápase prosadil hned dvakrát.

Problémy trvají delší dobu

„Táhne se to s námi, proto jsme tam, kde jsme. Pokud to nezlepšíme, tak i v baráži budeme mít velké problémy,“ byl si ihned vědom Coufal. Brňané největší hrozbu Ústeckých totiž stejně neuhlídali. Kopecký zůstal jednou trestuhodně sám na brankovišti, kdy dorážel do odkryté brány a poté v závěru zápasu při hře čtyři na čtyři parádní dalekonosnou trefou poslal zápas do prodloužení. V něm se oba týmy zalekly útočné hry, protože věděly, že jakákoliv chyba by mohla mít fatální následky, a tak musela přijít na řadu dovednostní disciplína.

V nájezdech bylo však úspěšnější Brno, které proměnilo dva ze čtyř nájezdů, zatímco Ústí pouze jeden. Severočeši v sérii druhého kola play-down nevyhráli ani jeden ze tří domácích zápasů. „To byl samozřejmě klíč. Nemůžeme si dovolit v play-down v sérii hrané na čtyři vítězné třikrát prohrát doma. Nezkušenost hrála určitou roli, i když jsme se snažili s psychikou pracovat,“ přiznal Kopecký.

Bulldogs si tak výhrou v Ústí uchovali naději na záchranu. „Jsme na polovině cesty. Těžší krok je teprve před námi. Tým z první ligy bude chtít určitě postoupit a nedá nám nic zadarmo,“ tušil po zápase Coufal. Na Jihomoravany čeká poražený finalista první ligy, kterým budou Vinohrady, nebo Havířov.