Analýza dat finále poháru žen: Ostrava vs Chodov 8:6

Velké drama a pekelně vyrovnaný zápas byl k vidění v rámci pohárového finále žen. Tabulkově favorizovaný Chodov se dostal brzy do vedení 3:0. Ostrava se však i dle výsledků analýzy dat z utkání soupeři vyrovnala herně i výsledkově a v poslední minutě krásného zápasu rozhodla.

Stěžejní graf hned na úvod a sice odhad počtu gólů během zápasu.Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Výpočet je založen na gólové úspěšnosti kvalitativně odlišných útoků z mistrovství světa (dále jen MS mužů, přenositelnost takových dat je nepotvrzená, poměrově ale odpovídá). Ostrava měla velmi podařenou první třetinu (i přesto, že se Chodov dostal do vedení 3:0), když si vytvořila převahu nebezpečných útoků, 9:4 na volné cesty (= šance s nedostatečně bráněnou střelkyní v před brankovém prostoru, na MS asi 19% šance na gól) a 3:2 na přečíslení (na MS asi 12% šance na gól).

Kromě toho byla Ostrava nápaditější ještě v jednom důležitém prvku (významně zvyšuje šanci na gól u všech druhů útoku), možnostem na křižnou přihrávku v útoku a to zejména v první třetině (viz graf níže). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Jako příklad takové možnosti a úspěšné exekuce celé akce slouží následující gif. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Vrlíková (č. 5) se odvážila ke křižné přihrávce, ta nachází Kotzurovou (č. 10), která pohotově zakončuje. Podobné přihrávky často vnáší do obrany paniku, mění se úhly, které mohou útočné hráčky využít pro nebezpečná zakončení.

Chodov se výrazně zlepšil ve druhé třetině. Měl převahu 8:2 na vytvořené volné cesty a 3:1 na přečíslení. Pražský tým hrál celý zápas s vysokým napadáním a pomohlo mu to k vyššímu počtu zisků na útočné polovině (20:8). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Podobné zisky generují ve vysokém podílu možnosti na volnou cestu. V tomto utkání to ale pro Ostravu taková hrozba nebyla. Chodov měl více šancí na volnou cestu ze zisků v útoku, ale ne výrazně (6:5). Navíc zůstal poměrně vysoký podíl volných cest nevyužit. Následující gif budiž malým příkladem schopnosti Chodova úspěšně napadat, nakonec ale bez zakončení. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Obrana Ostravy pod tlakem ztrácí při rozehrávce míček. Ten získává Hanzlíková a i kvůli střídání Ostravy se na vteřinu před bránou zjevují její spoluhráčky nebráněné. Míček se až k nim nedostává a toto nebezpečí pro Ostravu je zažehnáno.

Chodov šel do třetí třetiny s vedením 5:4 a pokračoval v kvalitním výkonu. Přidal další gól a bylo otázkou, zda se Ostrava dokáže zvednout. Pomohl jí k tomu v 55. minutě zisk v útoku a jediný gól po zisku v útoku v zápase vstřelila tak paradoxně sama. Hra bez brankářky přinesla přesilovou situaci pro Ostravu. Chodov v zápase zažil dvě přesilové situace Ostravy a z obou inkasoval gól, včetně té v 58. minutě. Jeden z týmů tento vyrovnaný zápas vyhrát musel a byla to nakonec dvěma góly z poslední minuty Ostrava.

Závěrečný graf patří hráčkám samotným a rozdílu odhadu gólů v situacích, kdy je hráčka na hřišti (vertikální osa). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Horizontální osa značí počet držení míčku celkem, tedy alternativa k času na hřišti. Ostravská Žurková zaznamenala celkově nejúspěšnější výsledky. Velký vliv na výkon jednotlivkyně mají pochopitelně všechny spoluhráčky. Za Ostravu měly dále pozitivní rozdíl členky první pětky Vrlíková, Kotzurová, Hudáková P, Kapcová. Nejúspěšnější výsledky z týmu Chodova zaznamenaly útočnice Preisslerová, Plášková, Hanzlíková. Ještě dodejme, že jedno utkání je příliš malý vzorek na obecná hodnocení týmů i hráček samotných.

Na úplný konec a jako důkaz atraktivity zápasu přidejme gif, který nepotřebuje podrobný komentář. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE