{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Fair-play: Sport bychom měli dělat hlavně pro zábavu

Fair-play: Sport bychom měli dělat hlavně pro zábavu

Již třetí sezonu Český florbal ve spolupráci s Českou pojišťovnou odměňuje v rámci unikátního projektu Fair-play ty nejslušnější týmy regionálních soutěží v rámci celé České republiky. Sedm regionů, čtyři kategorie – vítězné celky si pak odnesou voucher na florbalové vybavení ve výši deset tisíc korun. V kategorii mužů pro Prahu a Středočeský kraj zatím dominují FBK Vosy Praha DDM P2 C.

V šestnácti odehraných zápasech Vosy obdržely pouhopouhých deset trestných minut, což z nich dělá s Fair-play indexem 57.60 jasného lídra v Praze a Středočeském kraji. Index se určuje podílem odehraných a trestných minut.

Podle vedoucího mužstva a trenéra v jedné osobě Václava Horáčka je nutné, aby férová hra byla zdůrazňována napříč všemi kategoriemi. To, že jsou Vosy první v kategorii mužů, dává skvělý příklad právě jejich mladším souputníkům. Není tak náhodou, že ve stejném regionu zatím kralují tabulce Fair-play i Vosí junioři a dorostenci.

„Náš klub byl vždy postaven na kamarádských vztazích a děti jsou od mala vedeny k vzájemnému respektu a slušnosti. Z tohoto důvodu vnímáme soutěž Fair-play jako vhodný prostředek, na kterém lze nejmladším ukázat, že se tyto vlastnosti vyplácí a nejsou jen prázdnými slovy.“

„Sport děláme v první řadě pro zábavu a nejedná se o něco, pro co by bylo nutné dělat problémy a snažit se vyhrávat za každou cenu. Bohužel, čím vyšší soutěž se hraje, tím větší problém je udržet hru v rámci fair-play, protože se víc zdůrazňuje výsledek a jde se za ním i za použití drobných, nezasloužených výhod,“ domnívá se Václav Horáček.

Zejména v mladších kategoriích je potřeba vyzdvihovat jakýkoliv projev fair-play, na který se narazí. „Je nutné stavět přiznání k neférovému jednání do kladné pozice namísto toho, aby byl takto jednající hráč brán za nějakého exota, který snad svůj tým poškozuje.“

Motivace starších hráčů, kteří nemají takové chování tolik pod kůží, je ovšem daleko těžší. Vosy s tím však problém zřejmě nemají. „Při zavedení kulturnějšího prostředí na trénincích se to dá nalít i do starších hráčů. Je to závislé především na charakteru jednotlivých kluků a celkové atmosféře v týmu,“ uzavírá Václav Horáček.

TJ Sokol Královské Vinohrady4
FBC ČPP OSTRAVA10
VideoStatistiky
FBŠ Hummel Hattrick Brno2
FBC Liberec7
VideoStatistiky
BLACK ANGELS9
FBC 4CLEAN Česká Lípa6
VideoStatistiky
ACEMA Sparta Praha6
SOKOLI Pardubice7
VideoStatistiky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV3
1. SC TEMPISH Vítkovice 9
VideoStatistiky
FbŠ Bohemians5
MITEL Florbalová akademie MB7
VideoStatistiky
FATPIPE Tigers Start98 Kunratice3
FBC ČPP OSTRAVA8
VideoStatistiky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV6
FBS Olomouc3
VideoStatistiky
KM automatik FBK Jičín0
Tatran Střešovice4
VideoStatistiky
FbŠ Bohemians3
K1 Florbal Židenice4
VideoStatistiky