{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Florbal čeká důležitých 18 měsíců, říká Filip Šuman

Florbal čeká důležitých 18 měsíců, říká Filip Šuman

Nabitý rok má za sebou florbal v Česku. Po světovém šampionátu v Praze začalo pro náš sport další klíčové období umocněné vznikem Národní agentury pro sport (NAS), jejíž činnost postupně nabíhá a během následujícího roku a půl kompletně převezme kontrolu nad financováním sportu v České republice. O tomto i mnoha dalších tématech čtěte obsáhlý rozhovor s prezidentem Českého florbalu Filipem Šumanem.

Vše nejlepší do nového roku, Filipe. Jak jste strávil poslední dny roku 2019?
Část naší rodiny žije v zahraničí, tak jsme byli s manželkou a dětmi na návštěvě, ale poslední den loňského roku jsme strávili už v ČR klidným silvestrem s přáteli.

Pojďme k hodnocení uplynulého roku – jaký byl pro Český florbal po domácím šampionátu mužů?
Byl nabitý a zajímavý. Snažili jsme se co nejvíce pokročit v plánech, které dlouhodobě máme. Český florbal má velice podrobně zpracovanou vizi, čeho chce v jednotlivých letech dosáhnout. Máme jasné úkoly na další 2 roky, ale také na 5 a 10 let. Takže poté, co byla celkem velká pozornost upřena na domácí MS, jsme mohli pokračovat ve stanovené práci. Současně byl ten rok zajímavý tím, že se ve volbách na další tři roky poměrně hodně změnilo nejvyšší vedení českého florbalu i složení jednotlivých komisí. Do vedení se dostali zástupci nových klubů, určitě se to projeví na jednotlivých projektech.

Začal jste cítit změnu ve vnímání florbalu od ostatních sportů či klíčových institucí v ČR na základě MS 2018?
Ostatní sporty hodnotí konkurenci téměř výhradně podle zájmu veřejnosti, jaký jiné sporty dokáží vyvolat. Myslím, že MS 2018 potvrdilo jak divácky, tak mediálně současnou sílu českého florbalu. MS osobně navštívil vysoký počet velice důležitých lidí. Klíčová byla třeba účast primátorů a starostů, které jsme zvali na speciální akci a kterých dorazilo opravdu hodně. Pokaždé, kdy starosta zažije osobně elitní florbalovou akci, má to velice pozitivní dopad na podporu florbalových klubů v jeho městě. Pořád je na čem pracovat, ale počet klubů, které získaly ve svém městě srovnatelnou podporu jako jiné tradičnější týmové sporty, se stále zvyšuje.

Čeští junioři získali v roce 2019 historické zlato, jaké byly pocity a reakce na tento jedinečný úspěch?
Pocity byly skvělé, navíc připomeňme i způsob, kdy všechna utkání včetně dvou se Švédy naši vyhráli výsledkově jednoznačně. Reakce byly hodně silné hlavně ze zahraničí. Možná si tady ani moc lidí neuvědomilo, o jak přelomový moment šlo pro světový florbal. Mezi mistry světa úplně všech kategorií byly dosud jen ty tři země, které kdysi zakládaly mezinárodní federaci. Ostatní země včetně nás začaly o 10 a více let později. Všichni mají obdiv k tomu, že pouze Češi dokázali po sportovní stránce špičku výrazně dohnat. Celkově je rozdíl mezi námi a třeba Švédy a Finy pořád znatelný. Přestože jsou to obě menší země než ČR, Švédů hraje organizovaně florbal třikrát více než u nás a Finů také výrazně více. Přesto všichni mají velký respekt k cestě, kterou právě po sportovní stránce Češi ušli.

Které další úspěchy či projekty byste v roce 2019 vyzdvihl?
Největší změnou prošel projekt práce s florbalovými oddíly. Dlouhodobě bude florbal tak silný, jak velké a kvalitní budou jednotlivé oddíly, jakou budou mít pozici ve svých městech. Projekt intenzívního rozvoje oddílů jsme nyní výrazně rozšířili a v hlavní části je už 80 oddílů, v podpůrné části poté dalších 70. Ať konkrétně popíšu, v čem už se projevilo, že projekt trvá více let: Pokud byste před lety spočítali, kolik se celkově lidí v klubech mohlo věnovat florbalu na plný úvazek, ať už v trenérské nebo organizační oblasti, bylo to jednociferné číslo. Dnes je v klubech takových lidí více než 150! To je neskutečná změna, která bude mít na florbal dopad v mnoha oblastech. Jsou to lidé, kteří se denně 8 i 10 hodin věnují florbalu. Tím jak budou pracovat více let s touto intenzitou, budou z nich růst daleko větší odborníci. To florbal potřebuje. Nechtěl bych ale zapomenout na hodně dalších oblastí a projektů, které se v roce 2019 výrazně posunuly. U sportovní stránky jsou velké posuny u trenérského vzdělávání nebo systému práce s talentovanou mládeží, stále pracujeme na rozvoji výjimečného informačního systému, který klubům zjednodušuje práci. Hodně práce se udělalo i na politické úrovni, zlepšily se i naše komunikační kanály vůči fanouškům.

Kde naopak je aktuálně největší prostor pro zlepšení?
Narovinu pořád úplně ve všem! Oproti tradičním sportům, které jsou tu více než 100 let, je ani ne třicet let českého florbalu opravdu krátká doba. Samozřejmě je skvělé, kam se florbal zatím dostal, ale potenciál máme daleko vyšší. Hodně pracovat musíme v oblastech, kde to nejvíce bolí. Pokud chceme být jednou opravdu profesionálním sportem, musí to stát na reálných základech. Zájem fanoušků musí být tak velký, aby to nebylo umělé. Rozvoj fanoušků je nikdy nekončící a dlouhodobá práce. Vychovat fanouška trvá i deset, dvacet let, a pokud přestanete na rok na dva, můžete začínat od začátku. Abych vybral pár konkrétních oblastí, kde nyní vidím, že se musíme hodně snažit, jsou to nadále podmínky pro kluby, vzdělávání rozhodčích, práce na výstavbě sportovních hal, vztahy s novou agenturou pro sport. Zmínit musím i mezinárodní oblast. Pokud nezačneme ještě silněji pracovat na podpoře ostatních zemí a florbal bude mít i za 10 let ve špičce jen 4 země, bude nás to extrémně limitovat i tady u nás v ČR.

Byl jste osobně i na poslední akci minulého roku - MS žen. Jak s odstupem turnaj hodnotíte jak z pohledu českého týmu, tak i celkově?
Náš tým předváděl asi nejlepší výkony v historii ženské reprezentace a ukázal obrovský posun, který řada hráček za dva roky udělala. Vidím za tím i velice dobrou práci Saschy Rhynera. Asi všichni by chtěli vrátit poslední dvě minuty ze semifinálového souboje. To byl kolaps, který zamezil tomu, abychom mohli mluvit o historickém úspěchu. Celkově mělo MS, které provázelo odvážné rozhodnutí umístit jej do francouzské části Švýcarska, dvě části. Organizačně jsou Švýcaři zkušení, ale v té první části MS byla dobrá atmosféra pouze na domácích zápasech, závěr měl pak výbornou úroveň po všech stránkách. Trochu byla škoda, že v této části Švýcarska nebyla lepší hala, protože tento starší stadion měl mnohé limity.

Jak vnímáte aktuální situaci uvnitř českého florbalového prostředí?
Stáváme se jedním z největších sportů, takže v širokém hnutí bude logicky vždy hodně rozdílných názorů. To je ale dobře, protože rozdílné názory uvnitř hnutí mohou prospívat. Důležité je, že navenek působíme jednotně. Ve sportovním i politickém prostředí jsme čitelným partnerem. Celkově máme pořád velkou výhodu proti mnoha ostatním sportům, stále nejsme tak konzervativní jako oni, máme ochotu dělat změny. Pořád strávíme slušné procento času prací ke zlepšování a ne vnitřními hádkami. 

Vztahy mezi kluby jsou tedy stále na dobré úrovni?
Logicky to občas zaskřípá, ale to je normální, jsou to konkurenti. Myslím si však, že zejména ti zástupci oddílů, kteří se podílí na vedení celého českého florbalu, si uvědomují nutnost nalezení shody. Jsme spolek, takže florbal nikdy nebude nikdo řídit za nás. Naopak. Budeme fungovat tak, jak kvalitní lidé z klubů se budou podílet na jeho řízení. Obrovskou výhodu proti dalším sportům máme v tom, že stále funguje celý florbal společně – celostátní vedení – regiony – kluby, celá tato struktura má společný směr a každý si uvědomuje svou roli. V jiných sportech mají tenhle systém postaven jinak, každý si dělá na vlastním písečku a logicky jim to nefunguje.

Pojďme k obecné situaci v českém sportu – jak aktuální vznik Národní agentury pro sport ovlivní  florbal?
Naprosto zásadně. Po třiceti letech je to největší změna v českém sportu. Úplně nová agentura bude stavět nový systém podpory sportu. Dosud ministerstvo posílalo 120 milionů do florbalových klubů a přes 60 milionů na řízení celého sportu. Pro Český florbal je to stejně jako pro ostatní sporty nejdůležitější příjem. Už delší dobu s vedením nové agentury řešíme i otázku výstavby nových sportovních hal, což vidím pro budoucí rozvoj našeho sportu jako jedno z absolutně nejdůležitějších témat. Agentura přiznává, že přijde i otázka diferenciace sportů. To znamená, že budou vytvořeny různé kategorie sportů, což může mít následně velký dopad i na podporu v jednotlivých městech.

Kdy očekáváte, že bude v této situaci jasno?
Rozhodující bude příští rok a půl. V roce 2020 naposledy finance rozdělí ministerstvo školství, ale nové programy a pravidla pro příští roky už bude nastavovat národní agentura pro sport.

Chcete něco vzkázat/popřát nejen klubům, ale i všem florbalistům a florbalistkám?
Chci jim a také všem trenérům popřát, aby je to na každém tréninku a v zápasech co nejvíce bavilo. Ať mají chuť se florbalu věnovat co nejintenzívněji a nejen v roce 2020, ale ideálně celý život, protože florbal je ten úplně nejlepší sport!

FbŠ Bohemians00:00
K1 Florbal Židenice
VideoHlášenka
FBC ČPP OSTRAVA00:00
Panthers Praha
VideoHlášenka
Florbalová akademie MB00:00
FATPIPE Tigers Start98 Kunratice
VideoHlášenka
Bulldogs Brno00:00
1. SC TEMPISH Vítkovice
VideoHlášenka
FAT PIPE FLORBAL CHODOV00:00
FBS Olomouc
VideoHlášenka