{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Hana Koníčková o přestupu do Red Ants: V takovém týmu bych se mohla cítit lépe

Hana Koníčková o přestupu do Red Ants: V takovém týmu bych se mohla cítit lépe

Česká univerzálka a dlouholetá reprezentantka Hana Koníčková mění angažmá. Před poslední sezonou se vydala do Švýcarska, kde působila v týmu úřadujících mitryň Kloten-Dietlikon Jets, pro nadcházející sezonu se však rozhodla pro novou výzvu a míří do Red Ants Rychenberg Winterthur. Jak hodnotila sezonu s mnoha vrcholy, život v zemi helvétského kříže a v neposlední řadě svůj přestup?

Hanko, předčasně ukončenou sezonu jste strávila ve Švýcarsku, kde jste hrála v celku posledních mistryň z Dietlikonu, jaký je podle vás největší rozdíl v české a švýcarské nejvyšší soutěži? Která vám více vyhovuje?
Já jsem odcházela z Liberce, kde jsme hrály poslední sezonu play-down a přicházela jsem do týmu, který byl přesně na opačné straně než Liberec, první v tabulce. Tzn. že rozdíly můžu soudit subjektivně dle mých 2 posledních sezon, které jsou diametrálně rozdílné. Musím ale říct, že se mi tady líbí, jak si jsou týmy více konkurenceschopné a i méně vyspělé týmy po technické a taktické stránce jsou skvěle vybavené fyzicky, tzn. že s vámi vydrží do určité části hry držet vyrovnanou partii. Stejně jako u nás se můžeme bavit, že i tady z 10 týmů, poslední 2 nemají úroveň hrát nejvyšší soutěž. Dále tady mají 3 týmy na středu tabulky a prvních 5 týmů, které vždy mezi sebou hrály opravdu těžké zápasy. V Česku bude více vyrovnaných zápasů na středu tabulky a méně u těch nejlepších týmů.

Aktuální ročník se bohužel nedohrál, stejně jste si zahrála úspěšný Czech Open, reprezentovala jste na mistrovství světa, okusila jste atmosféru finále švýcarského Poháru a v neposlední řadě Pohár mistrů v Ostravě, co lze k takové převážně stříbrné sezoně říci?
Jak jste již zmínila, těch důležitých vrcholů v této sezoně bylo až příliš mnoho, aby se všechny dokázaly naplnit dle našich představ. Velký milník vidím určitě v MS, protože většina hráček právě tam směrovala svoji top formu. Bylo to vidět i u nás v Jets, kde si všechny reprezentantky přivezly skvělou formu z MS a tým z toho určitě v druhé části hodně čerpal. Já osobně mám ráda těžké zápasy, takže jsem byla spokojená. Těch zklamání z nevydařených třetích třetin bylo nicméně hodně a nebylo opravdu jednoduché se velmi brzo koncentrovat na další vrcholy v sezoně.

   

Přes všechny tyto úspěchy jste se rozhodla změnit prostředí pro příští ročník, sama jste na sociální síti napsala, že problém byl především v nehmotných hodnotách a fungování v Dietlikonu, co jste tím myslela?
Ano, je to pravda. To co jsem napsala, tak si za tím stojím. Z mé strany jsem toho ale více řekla asi dvěma osobám, které opravdu vědí, co jsem celou sezonu prožívala. Každopádně třeba Naty (Natálie Martináková - pozn. red.) bude začínat v Dietlikonu třetí sezonu a je tady spokojená. I další hráčky z Česka mají určitě dobrou možnost hrát v budoucnu za Jets, tudíž nechci říkat jen tak do větru, co to znamenalo pro mě.

Rozhodla jste se pro další tým švýcarské nejvyšší soutěže - Red Ants, který přeci jen nemá takové ambice jako Dietlikon, co vás k tomuto výběru vedlo? Zvažovala jste i jiné nabídky?
Nabídek jsem měla více, ale vesměs vylučovací metodou jsem uvažovala vážně o dvou. Především vzhledem k práci a bydlení. Jelikož třeba práce je tady pro mě z dlouhodobého hlediska primární. Red Ants na mě působí jako sympatický tým a líbí se mně jejich pojetí hry. Neformální setkání, která jsme měli, mě vedla k přesvědčení, že bych se v takovém týmu mohla cítit lépe. Smlouva, kterou mi dokázali nabídnout, je na velmi dobré úrovni. V Česku jsem si zkusila hrát v top týmu, jako jsou Vítkovice. Moc dobře si ale uvědomuji, že velkou školou jsem si prošla především v sezonách v Liberci. Takže moc dobře vím, jaké je to vyhrávat, ale především i prohrávat.

Jaký je pro vás život v zemi helvétského kříže?
Příroda je okouzlující, z ní jsem čerpala energii ihned od začátku. Vztahy s lidmi jsou komplikovanější, ale v tento moment lépe vím, jak se chovat a komunikovat s domácími než na začátku. Uvědomuji si moc dobře, že jsem v cizí zemi, a tak respektuji jejich pravidla a nařízení. Neztrácím ale svůj rozum a svoji osobnost. Cítím se ve Švýcarsku každým dnem líp a čas ukáže, zda tady třeba zůstanu.

Mohla byste prozradit, jaké profesi se zde věnujete a jak zde obvykle vypadá váš den?
Pracuji ve škole jako asistent hlavních učitelů. Což je výborný start se učit s dětmi němčinu a pochopit jejich vzdělávací systém. Máme výborný kolektiv a těším se tam. Dělám postupné kroky k tomu, abych se tady mohla stát v budoucnu hlavním učitelem či specialistou v určitém oboru. Je pravda, že jsem chtěla pokračovat ve fotbalovém prostředí, které mě ve Slovanu Liberec moc bavilo, každopádně s licencí C a jakožto žena je těžké dostat nyní dobrou pozici v akademiích. Tudíž jsem se rozhodla jít cestou ve školství, na které mám i vzdělání. Ráda bych určitě v budoucnu využila mé zkušenosti ve florbalu, ale do jaké přesně sféry to bude, to zatím nevím. Mé dny jsou pestré a zábavné. S dětmi ve škole to ani jinak nejde. Nepracuji na plný úvazek, tzn. že se mám čas dovzdělávat, poznávat zemi a stále být aktivním hráčem v nejvyšší soutěži.

Udržujete se ve formě i v posledních dnech, ať už fyzicky, tak s hokejkou, nebo si dáváte od sportu chvíli pauzu?
Dlouhé roky nedělám florbal, že musím, ale že chci. Snažím si držet po sezoně v mých aktivitách určitý standard. Balanc mezi sílou, rychlostí a vytrvalostí. Hokejku jsem nyní ale odložila a užívám si hlavně hikingu po horách. Naučila jsem se tady odpočívat a poslouchat ještě více své tělo.

                                             

FBC ČPP OSTRAVA8
Panthers Praha3
VideoStatistiky
FBS Olomouc3
KM automatik FBK Jičín4
VideoStatistiky
1. SC TEMPISH Vítkovice6
Tatran Střešovice4
VideoStatistiky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV9
FbŠ Bohemians0
VideoStatistiky
Ivanti Tigers Jižní Město4
K1 Florbal Židenice5
VideoStatistiky
Technology Florbal MB13
TJ Sokol Královské Vinohrady3
VideoStatistiky
FBC 4CLEAN Česká Lípa6
FBŠ Hummel Hattrick Brno5
VideoStatistiky
1. SC TEMPISH Vítkovice 4pn
Hu-Fa PANTHERS OTROKOVICE5
VideoStatistiky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV8
Tatran Teka Střešovice5
VideoStatistiky
ACEMA Sparta Praha5
FbŠ Bohemians4
VideoStatistiky