{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Hvězda sezony Langer: Má pozice? Měl bych být klíčový hráč

Hvězda sezony Langer: Má pozice? Měl bych být klíčový hráč

V základní části Livesport Superligy zářil, vybojoval si angažmá ve švédském Kalmarsundu a navíc byl vyhlášen hvězdou sezony. To je stručná vizitka reprezentanta Filipa Langera. Jak se připravuje na nové angažmá? Domluví se již švédsky a jak hodnotí uplynulý ročník v Tatranu? Nejen o tom se rozhovořil pro Český florbal.

V základní části superligy posbíral 62 bodů a o jeden jediný bodík zaostal za nejproduktivnějším hráčem základní části Adamem Delongem. Posezónní období pak přineslo pro Langera vysněný transfer a korunu všemu nasadilo jeho prvenství v anketě hvězda sezony. „Těší mě to hodně, protože je to cena od fanoušků a ti pro mě znamenají hodně. Je důležité, abychom my zkušenější hráči motivovali mladší ročníky, byli jim vzorem a příkladem,” uvědomuje si 19letý útočník.

Sám také aktivně působí na sociálních sítích a to se možná stalo základem k tomu, aby právě u fanoušků našel nejvíc sympatií ze všech. „Svůj život z nějaké části ukazuji na sociálních sítítch. Fanoušci do něj tak mohou nahlédnout, třeba se s ním i ztotožnit a pravděpodobně se jim to líbí, takže asi i proto mě zvolili hvězdou sezony,” usmívá se.

Kromě jeho florbalových dovedností budou moci nyní jeho fanoušci nahlédnout i do kuchyně života v nejlepší soutěži světa, kam florbalista s vytříbeným čichem na góly přestoupil ze svého domovského Tatranu. V novém působišti ve švédském Kalmarsundu se navíc potká s krajanem – post asistenta trenéra čerstvě přijal Martin Forman.

Pojďme po pořádku. Jak byste zhodnotil svou zatím na nějaký čas poslední superligovou sezonu, kterou jste odehrál po boku Matěje Havlase a Petra Brautfergera?
Zpětně ji nemohu z týmového pohledu hodnotit pozitivně, protože jsme měli vyšší ambice a určitě to nebylo jen čtvrtfinále. Z osobního hlediska jsem si ji ale užil. Především po boku Matěje, se kterým jsem dlouhou dobu vyrůstal. Do naší lajny skvěle zapadl i Petr, celou dobu nám to slušně fungovalo a sezona se nám jako první formaci hodně povedla.

Jak moc vás mrzel závěr základní části, kdy jste přišli nakonec o třetí místo a možnost volby soupeře?
Asi by to bylo lepší si vybrat, ale možná že pokud bychom nad soupeřem spekulovali, tak by nám to jako mladému kádru dalo takovou tu víru, že jsme si vybrali lehčího soupeře, kterého můžeme překonat a pak bychom tu sérii mohli podcenit. Mezi Chodovem a Spartou sice nějaké rozdíly jsou, každý má své silnější a slabší stránky, ale to se vzájemně vyrovnává a oba jsou to silní soupeři. Série by byla tak jako tak vyrovnaná, takže to, že jsme si nemohli vybrat, není to, co by nám mělo prohrát sezonu v prvním kole play-off.

Po sezoně jste přijal novou výzvu a v posledních dnech jste se přestěhoval do švédského Kalmaru. Jak se těšíte na štaci po boku nejlepšího hráče světa Kima Nilssona?
Odmala jsem chtěl hrát SSL, takže se těším moc. Šel jsem si za tím a povedlo se mi vybojovat si vysněné angažmá. Doufám, že se mi povede zanechat ve Švédsku dobrou stopu, udělám si hezké jméno a že se nám povede s Kalmarsundem dosáhnout na úspěchy. Zároveň se společně s přítelkyní těšíme i na život mimo florbal.

„Klíčový hráč? Když ukážu, co umím, tak se tím lídrem prostě stanu.”

V koronavirové pauze působil v Kalmarsundu váš reprezentační spoluhráč Filip Forman. Bavili jste se spolu o tom, jak to v týmu chodí?
Po prvním hovoru s vedením a trenéry Kalmarsundu jsme si volali a ověřil jsem si, že to, co mi říkali, je pravda a utvrdil jsem se v tom, že je to správná volba.

Jak na vás vedení klubu při tom prvním kontaktu zapůsobilo?
Oslovili mě jak vizí, tak i mou pozicí v kádru. Vidí mě jako jednoho z klíčových hráčů týmu, který bude usilovat o ty nejvyšší příčky. Zároveň cítím z Kalmarsundu, že tam může vzniknout nová a úspěšná éra, jelikož tým, který tam vybudovali, je skvělý a hodně perspektivní.

Klíčový hráč, nebude to na vás v úvodu vytvářet trochu tlak?
To nedokážu říci. Ještě jsem to nezažil, abych si nemusel svou pozici budovat, ale rovnou se ode mne bude očekávat, že budu jedním z tahounů. Je to pro mě něco nového, nicméně už od mládeže se snažím působit jako herní lídr a mám tu pozici rád, takže jsem spíš natěšený a věřím, že když ukážu to, co umím, tak se tím lídrem prostě stanu, tu roli přijmu a budu za ní rád.

Je pro vás angažmá v Kalmarsundu vrchol, nebo byste si rád vyzkoušel i nějakou jinou soutěž?
Upřímně, vždycky jsem chtěl hrát ve Švédsku, což se mi nyní splnilo a uvidím, co z toho vznikne. Věřím, že to bude super. Zároveň mě vždycky lákalo i Švýcarsko, takže se uvidí, jak to bude do budoucna, ale to teď vůbec neřeším. Aktuálně se soustředím na to, abych se ukázal v tom nejlepším světle a napsal hezkou kapitolu ve švédské SSL.

Máte nějakou vysněnou destinaci, kam byste se rád s florbalem podíval? Nemyslím tím nutně ligu, ale třeba turnaj s týmem či reprezentací. Přemýšlel jste o nějaké florbalové exotice?
Přiznám se, že asi ne. Vždycky mě to táhlo do těch top lig, abych se mohl porovnávat s těmi nejlepšími a vidět, jak na tom jsem. Zatím jsem tak nad tímto nepřemýšlel, ale to se může s postupem času změnit.

„Příprava mě dobíjí. Vím, že se zlepšuji a budu ještě lepší a lepší.”

Před odletem za novou érou svého florblového života jste absolvoval dvě reprezentační akce. Jaké to bylo a našly se nějaké prvky, na kterých je potřeba ještě hodně zapracovat?
Sešli jsme se po opravdu dlouhé době, což bylo cítit. Našlo by se hodně herních momentů, na kterých musíme zapracovat a všichni o tom víme. Teď nás čeká v průběhu léta spousta práce, kterou musíme odvést opravdu poctivě a od toho se odrazí výsledek na prosincovém mistrovství světa. Máme na to relativně dost času, ale musí být efektivně využitý, protože zas tolik ho není.

Sezona vám na Tatranu skončila po Velikonocích. Stihl jste mezitím nějaký relax? Jak vlastně vypadalo vaše období od vypadnutí v play-off po první reprezentační akci?
Potom, co jsme vypadli ve čtvrtfinále, jsem se soustředil na to, abych dodělal maturitu, což se mi povedlo a pak už jsem naskočil naplno do přípravy. Vím totiž, že tato sezona je pro mě důležitá stejně jako předchozí. Možná že i víc. Na každou sezonu chci být co nejlépe připravený. Navíc mě florbal a obecně sportování baví, takže to neberu tak, že bych byl po drilu nějak extra vyšťavený, ale naopak mě ta příprava dobíjí v tom ohledu, že vím, že se zlepšuji a budu ještě lepší a lepší.

Říkal jste, že do Švédska letíte i s přítelkyní. Pilujete spolu doma slovíčka?
Učíme se společně jak sami, tak už jsme absolvovali i pár kurzů. Ve Švédsku máme v plánu pokračovat v dalších kurzech, aby se nám tam žilo co nejlépe. S tím právě souvisí i nutnost vypilovat jazyk. Je to rovněž jedna z věcí, díky které chci zapadnout víc do týmu.

Můžete se pochlubit, jak vám švédština jde? Už byste se dokázal domluvit?
Když jsem byl v listopadu ve Storvetě, tak to bylo o dost lepší a rozuměl jsem daleko víc, než v Pixbu, kde jsem byl předtím. Florbalovou mluvu celkem ovládám, ale určitě se naplno nedomluvím v normálním životě. Tam je ještě spousta rezerv.

Zmínil jste obě předchozí švédská angažmá. Bylo díky zkušenostem s životem ve Skandinávii a tím, že jste měl tamní poměry již osahané, vaše rozhodování jednodušší?
Do SSL jsem mířil tak či tak, takže volba ligy byla jasná. Otázkou bylo spíš, jaký tým. Určitě mi ty dvě zkušenosti daly hodně a pomohly mi k tomu, abych se rozhodl co nejlépe. V Pixbu jsem byl poměrně dávno, před dvěma lety, takže jsem se rozhodoval na základě toho, co mi kluby představily jako vize do budoucna, protože to se mě týká víc, než to, co již bylo.

BLACK ANGELS6
Navláčil PANTHERS OTROKOVICE4
VideoStatistiky
FBC Liberec2
ACEMA Sparta Praha4
VideoStatistiky Vstupenky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV4p
Předvýběr.CZ Florbal MB5
VideoStatistiky Vstupenky
FBC 4CLEAN Česká Lípa4
Tatran Střešovice6
VideoStatistiky
FbŠ Bohemians7
1. SC TEMPISH Vítkovice 4
VideoStatistiky
Panthers Praha0
PSN Tatran Střešovice7
VideoStatistiky
1. SC TEMPISH Vítkovice15
KM automatik FBK Jičín3
VideoStatistiky
K1 Florbal Židenice5
FATPIPE Tigers Start98 Kunratice6
VideoStatistiky
FBC ČPP OSTRAVA8
Bulldogs Brno1
VideoStatistiky
MITEL Florbalová akademie MB1
FAT PIPE FLORBAL CHODOV11
VideoStatistiky