{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Pokud je někdo férový při hře, vypovídá to o jeho hodnotách a osobnosti

Pokud je někdo férový při hře, vypovídá to o jeho hodnotách a osobnosti

Český florbal již druhou sezónu sleduje čistotu svého sportu napříč regiony a kategoriemi. Ve spolupráci s partnerem Českou pojišťovnou pak na konci sezóny ty nejlepší odmění poukazem na nákup sportovního vybavení v hodnotě 10.000,-. Na severu Moravy vede momentálně v kategorii juniorů tým 1. FBK Rožnov pod Radhoštěm. Jaký je na Fair-play recept, jsme se zeptali vedoucího a trenéra Stanislava Barabáše.

A vypadá to, že to hlavní je, aby trenér začal sám u sebe: „Pro mě osobně Fair-play důležitá je. Dřív jsem byl hodně horká hlava, a tak to moc nefungovalo, po zápase jsem byl často ze sebe zklamaný. Už jsem psal pár lidem omluvy na mail,“ přiznal Barabáš

„S kázní mám poslední dobou trošičku komplikace. Na tréninku se snažím kluky hnát k maximální agresivitě při bránění, s čímž samozřejmě přichází i množství situací, které nemusí být rozhodčími posouzeny v rámci pravidel. Důležité pro mne však je, aby kluky trénink bavil, a když trénink baví, tak jsou více otevření všemu, co do nich "leju". Samozřejmě pokuty za vyloučení či nesportovní gesta být musí. Odlehčuje to atmosféru, hodně ale záleží na způsobu, jakým se to prezentuje. U nás to je nastavené dobře, kluci se s tím sžili,“ vysvětluje trenér juniorů. 

„Co se týče mých svěřenců, tak fair play je čistě jejich osobní rozhodnutí. Nikdy jsem nikoho nenutil, aby přiznával faul. Kluky se snažím k férovosti vést, nikdy ne však přímo. Hráči na to musí přistoupit sami, nic násilného,“ dodal.

„Už jsem viděl v jednom zápase, že poslední obránce s míčem si vyhodil při pohybu asi koleno, spadl na zem. Soupeř okamžitě vystartoval sám na brankáře, ale když viděl celou situaci, tak se zastavil a brankáři ten míček přihrál. Je to už dávno, ale podobných situací za tu dobu bylo více,“ připomíná, že ve florbale se Fair-play dodržuje.

Na otázku, jak uklidňuje horké hlavy on, odpovídá s humorem: „Napadá mne jeden člověk. Já ho uklidním tím, že mu spočítám všechna sprostá slova, která řekne cestou na střídačku, vynásobím taxou 5 Kč/sprosté slovo, a pak si do notesu zapíšu výsledek. Tým se zasměje, on si zanadává ještě víc, já mu to opět přičtu, tým se opět zasměje, ten hráč... a tak dále a tak dále.“

„Hra je univerzální diagnostický prostředek pro hodnocení skutečných charakteristik osobnosti. V normálním životě se člověk neustále kontroluje, ale při hře nechá převládnout své hlubší nitro a chová se a jedná podle toho, přestává se tolik kontrolovat. Pokud je někdo férový i při hře, vypovídá to hodně o jeho hodnotovém systému a o osobnosti jako takové,“ myslí si Barabáš.

Sledujte i vy, jak si v indexu Fair-play vedou vaše týmy na ceskyflorbal.cz/fair-play.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV7
1. SC TEMPISH Vítkovice 5
VideoStatistiky
FBC Liberec6
TJ Sokol Královské Vinohrady5
VideoStatistiky
ACEMA Sparta Praha4p
1. SC TEMPISH Vítkovice 5
VideoStatistiky
TJ Znojmo LAUFEN CZ2
FAT PIPE FLORBAL CHODOV14
VideoStatistiky
Bulldogs Brno1
Tatran Teka Střešovice6
VideoStatistiky
FBC ČPP Bystroň Group OSTRAVA10
Crazy girls FBC Liberec0
VideoStatistiky
FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň1
FBS Olomouc3
VideoStatistiky
Ivanti Tigers Jižní Město7
K1 Florbal Židenice3
VideoStatistiky
KM automatik FBK Jičín3
1. SC TEMPISH Vítkovice9
VideoStatistiky
Tatran Střešovice4
FbŠ Bohemians5
VideoStatistiky