{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Štěpán Lhoťan: Děti jsou ovlivněné instantní dobou. Je třeba jim ukázat, že nemohou mít všechno hned

Štěpán Lhoťan: Děti jsou ovlivněné instantní dobou. Je třeba jim ukázat, že nemohou mít všechno hned

Z trenérského pohledu je už takovou stálicí na lavičce Moravskoslezského kraje. Nic to ale nemění na faktu, že je stále ambiciózní, plný elánu a že má svým svěřencům pořád co předávat. Štěpán Lhoťan odcestuje se svou družinou na východní turnaj starších žáků v Brně. Jak ale sám zmiňuje, mrzí ho, že se akce kryje s ostravským Champions Cupem. O ten tak mladé naděje ze severu Moravy přijdou.

Štěpáne, jaké cíle máte stanoveny pro tento ročník u krajského výběru Moravskoslezského kraje?

Chceme docílit toho, abychom si řekli po sezoně, že to celé mělo smysl. A to jak pro nás trenéry, tak pro všechny hráče, kteří se budou sezony a tréninků účastnit. Cíle výkonnostní, herní či průběhové je fajn mít, ale ty pro nás nejsou až tak zásadní. Určitě v hlavě nějaké máme, ale soustředíme se především na to, aby to celé mělo hlavu a patu. Ten zbytek kolem je pak na každém, nechť si to vyhodnotí sám, co je pro něj důležité v kategorii starších žáků. Ať už z pohledu trenéra, hráče, popřípadě rodiče.

Můžete nějak přiblížit průběh celého cyklu? Například to, na co se chcete zaměřovat?

Zvolili jsme stejnou formu jako v uplynulých letech. Na úvodní tréninky dostal pozvánku velký počet hráčů. Později se nám podařilo vygenerovat jen zlomek původního výběru. Z toho je tvořena finální sestava. Nejvíce nám pak vyhovuje, když můžeme kluky pozvat přes víkend na jednodenní mini „soustředění“, kde absolvujeme dva tréninky za den. Výhodou je i to, že můžeme komunikovat s hráči i během celého dne na různé témata. Na rozdíl od formy, když za námi přijedou během týdne na cca dvě hodiny. Tam to funguje spíše tak, že přijedou a pak hned odjedou domů. Takže nemáme moc prostoru s nimi komunikovat mimo trénink.

Pořád jsme se ale ještě nedostali k tomu, na co že se chcete zaměřovat.

Hráčům vždy říkáme, ať se nebojí hrát. Zní to možná jako klišé, ale je to tak. Někdy máme pocit, že kluci přijedou na tréninky a jsou úplně jiní, než když je vidíme v zápase. Takže se je snažíme dostat na naši vlnu. Aby se uklidnili a fungovali tak, jak jsou zvyklí. Naše pokyny jsou jednoduché. Chceme, ať jsou při hře v pohybu jak s míčkem, tak bez něj. Není důvod po nich chtít nějaké zběsilé úkoly a zahlcovat je informacemi. Klademe důraz, a to jim říkáme po každém tréninku, že záleží hlavně na nich. Takže je navádíme k samostatnosti ve všech směrech.

Zní to logicky a také poměrně jednoduše. Ještě na něco kluky připravujete?

Chceme dostat kluky na určitou vlnu a tam je pak držet. Vytvořit zdravé konkurenční prostředí. A ukázat jim, že to tak chodí i v normálním životě, protože konkurence je všude a nic není zadarmo. Ale když k tomu přistoupí zodpovědně, tak se jim to v dobrém vrátí. Ne vždy hned, ale jednou určitě. Dnešní instantní, a to zdůrazňuji, doba je bohužel problémem. Jsou zvyklí mít všechno hned, je třeba s nimi o tom mluvit. Co se týká jiných změn, tam asi nic nechystáme. Zatím nám to funguje, takže pojedeme stejně.

Koho máte k ruce jako asistenta?

Opět Filipa Fňukala. Trénujeme spolu už dlouho, a tak víme, co od sebe čekat. Vzájemně se doplňujeme. A i on má vždy prostor se vyjádřit k situaci, kterou řešíme. Forma spolupráce, kterou máme nastavenou, nám vyhovuje.

Chcete vzkázat ještě něco, co obsahově nezapadlo do předchozí části rozhovoru?

Rodiče a trenér jsou nejdůležitější faktory pro mladé sportovce. Je třeba si to uvědomit. Takže zbytečně nestresujme hráče před výkonem. Kolikrát si rodič nebo trenér myslí, že hráči pomáhá, když mu říká svoje zkušenosti a na co se má připravit. Ale ono to může být i naopak. Přidávají tak spíše obavu samotnému hráči. Ten následně během hry myslí na to, jaká informace se k němu dostala a čemu se vyvarovat. Pak si vlastně neužívá samotnou hru. A je mimo dění celého zápasu či tréninku.

A neodpustím si ještě jednu poznámku. Je velká škoda, že když se v Ostravě koná Champions Cup, my budeme hrát zrovna finálový výběrový turnaj. A tím pádem přijdeme o možnost podívat se na tak mimořádnou akci pro náš kraj a pro naše hráče. Kdo jiný by se měl dívat na špičkové florbalisty, kteří sem přijedou, než právě kluci, jež reprezentují tento kraj. Z mého pohledu je to velká škoda.

FbŠ Bohemians00:00
K1 Florbal Židenice
VideoHlášenka
FBC ČPP OSTRAVA00:00
Panthers Praha
VideoHlášenka
Florbalová akademie MB00:00
FATPIPE Tigers Start98 Kunratice
VideoHlášenka
Bulldogs Brno00:00
1. SC TEMPISH Vítkovice
VideoHlášenka
FAT PIPE FLORBAL CHODOV00:00
FBS Olomouc
VideoHlášenka