{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

VIDEO: Takový byl florbalový rok 2017

VIDEO: Takový byl florbalový rok 2017

Florbal v Česku se loučí s letopočtem 2017 a míří do 26. roku své existence, který bude po letech opět zlomový. Za 11 měsíců se totiž bude v pražské O2 aréně schylovat ke startu Mistrovství světa mužů 2018, jež se vrací do Česka po 10 letech. Jaký ale byl uplynulý kalendářní rok?

Reprezentace: Historická obhajoba i první zahraniční trenér

O historický zápis se v květnu postarala ve švédském Växjö lvíčata. Reprezentace juniorů pod vedením Jiřího Jakoubka dosáhla na bronzové medaile a jako první český florbalový tým v historii dokázala své medailové umístění na MS obhájit. Podařilo se tak navázat na bronzový výběr Luďka Beneše z Helsingborgu 2015. Juniorskými mistry světa se stali Finové.

Dějiny národního týmu se ale psaly i mimo mantinely. Po odchodu Radima Cepka od reprezentace mužů po MS v Rize začalo hledání nového šéfa realizačního týmu a pozornost vyjednavačů se upoutala za hranice České republiky. Po týdnech spekulací bylo na konci března jasno - český národní výběr povede poprvé v historii opravdu cizinec a rovnou úřadující mistr světa Petri Kettunen z Finska.

Nový trenér během roku vyzkoušel čtyři desítky potenciálních reprezentantů a zažil premiéru u českého týmu na Světových hrách v polské Vratislavi. Ve specifických podmínkách letního termínu, kratšího hracího času a užšího kádru skončil český tým čtvrtý, lepší výsledek mu unikl kvůli slabší efektivitě zakončení.

Ženská reprezentace zakončila svůj 11. cyklus na MS v Bratislavě. Výběr Miroslava Janovského, který svůj konec v národním týmu oznámil již během závěrečné přípravy na MS, splnil povinnost a bojoval o medaile, avšak vysněný cenný kov byl nakonec stejně daleko jako v Tampere 2015 – Češky prohrály v utkání o bronz o jeden gól se Švýcarskem. Mistryněmi světa se opět po nájezdovém rozstřelu s Finskem staly Švédky.

Krajské mládežnické reprezentace bojovaly na konci června o vítězství na Olympiádě dětí a mládeže v Brně, vůbec poprvé v historii se paralelně hrál turnaj chlapců i dívek. Mezi chlapci triumfoval Středočeský kraj, který ve finále senzačně porazil výběr Prahy. Hlavní město se muselo sklonit před svými soupeři i mezi dívkami, zlato putovalo do Moravskoslezského kraje.

Trofeje: Chodov znovu mistrem, hráčům dále kralují Jendrišák s Krupnovou

První velká trofej roku se udělovala ve Zlíně, ve Finále Poháru České pojišťovny mužů před rekordním publikem potřetí v historii uspěl Florbal Mladá Boleslav, v ženském finále podruhé svou pohárovou účast pozlatily Vítkovice.

Mistrovské tituly pak našly své (staro)nové majitele již pošesté v pražské O2 areně a velikonoční superfinále bylo zároveň na pár let poslední pražské, v novém roce se odehraje v Ostravě.

Flora florbal pro ženské mistryně ale nakonec neputovala do rukou favorizovaných Vítkovic, které kapitulovaly s vracejícími se královnami z Jižního Města. Svěřenkyně Markéty Šteglové a Karolíny Šatalíkové si po tříletém půstu připsaly již osmý titul v historii.

Superfinále Tipsport Superligy pak bylo ve znamení chodovské obhajoby. Po Vítkovicích v roce 2016 se modrobílý tým z Jižního Města nenechal překvapit ani soupeřem z Mladé Boleslavi, pro který to byl druhý titul vicemistra v historii. Během mužského superfinále vůbec poprvé na území České republiky využili florbaloví rozhodčí pomoc videa, Petr Černý a Jiří Janoušek na základě záběrů brankové kamery neuznali gól Chodova na 2:1 v 53. minutě.

Díky krajánkům padly do českých rukou i trofeje v zahraničí. Danielové Šebek a Šešulka s trenérem Radkem Sikorou se ve službách SV Wiler Ersigen radovali z mistrovského titulu ve Švýcarsku. Zlatým písmem se pak do dějin českého florbalu zapsal Martin Tokoš, který jako první Čech dobyl trofej nejlepší ligy světa - švédské SSL. V nové sezóně se přes krátkou štaci ve Švýcarsku vrátil do Vítkovic.

Individuální trofeje obhájili s výrazným náskokem v anketě Florbalista sezóny Matěj Jendrišák a Eliška Krupnová, kteří jsou nepostradatelnými oporami reprezentace a také ve svých švédských působištích Linköpingu a Pixbu. Švédský server Innebandymagazinet je také znovu zařadil mezi deset nejlepších florbalistů světa. Individuální milník v prosinci pokořil Jiří Curney, který se dostal do čela historického bodování Tipsport Superligy před legendárního Petra Skácela.

Tatran Teka Střešovice00:00
TJ Sokol Královské Vinohrady
VideoHlášenka
FbŠ Bohemians00:00
BLACK ANGELS
VideoHlášenka
SOKOLI Pardubice00:00
Předvýběr.CZ Florbal MB
VideoHlášenka
FBC 4CLEAN Česká Lípa00:00
FAT PIPE FLORBAL CHODOV
VideoHlášenka
ACEMA Sparta Praha00:00
Hu-Fa PANTHERS OTROKOVICE
VideoHlášenka
FbŠ Bohemians00:00
K1 Florbal Židenice
VideoHlášenka
FBC ČPP OSTRAVA00:00
Panthers Praha
VideoHlášenka
Florbalová akademie MB00:00
FATPIPE Tigers Start98 Kunratice
VideoHlášenka
Bulldogs Brno00:00
1. SC TEMPISH Vítkovice
VideoHlášenka
FAT PIPE FLORBAL CHODOV00:00
FBS Olomouc
VideoHlášenka