{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

VIDEO: Takový byl florbalový rok 2017

VIDEO: Takový byl florbalový rok 2017

Florbal v Česku se loučí s letopočtem 2017 a míří do 26. roku své existence, který bude po letech opět zlomový. Za 11 měsíců se totiž bude v pražské O2 aréně schylovat ke startu Mistrovství světa mužů 2018, jež se vrací do Česka po 10 letech. Jaký ale byl uplynulý kalendářní rok?

Reprezentace: Historická obhajoba i první zahraniční trenér

O historický zápis se v květnu postarala ve švédském Växjö lvíčata. Reprezentace juniorů pod vedením Jiřího Jakoubka dosáhla na bronzové medaile a jako první český florbalový tým v historii dokázala své medailové umístění na MS obhájit. Podařilo se tak navázat na bronzový výběr Luďka Beneše z Helsingborgu 2015. Juniorskými mistry světa se stali Finové.

Dějiny národního týmu se ale psaly i mimo mantinely. Po odchodu Radima Cepka od reprezentace mužů po MS v Rize začalo hledání nového šéfa realizačního týmu a pozornost vyjednavačů se upoutala za hranice České republiky. Po týdnech spekulací bylo na konci března jasno - český národní výběr povede poprvé v historii opravdu cizinec a rovnou úřadující mistr světa Petri Kettunen z Finska.

Nový trenér během roku vyzkoušel čtyři desítky potenciálních reprezentantů a zažil premiéru u českého týmu na Světových hrách v polské Vratislavi. Ve specifických podmínkách letního termínu, kratšího hracího času a užšího kádru skončil český tým čtvrtý, lepší výsledek mu unikl kvůli slabší efektivitě zakončení.

Ženská reprezentace zakončila svůj 11. cyklus na MS v Bratislavě. Výběr Miroslava Janovského, který svůj konec v národním týmu oznámil již během závěrečné přípravy na MS, splnil povinnost a bojoval o medaile, avšak vysněný cenný kov byl nakonec stejně daleko jako v Tampere 2015 – Češky prohrály v utkání o bronz o jeden gól se Švýcarskem. Mistryněmi světa se opět po nájezdovém rozstřelu s Finskem staly Švédky.

Krajské mládežnické reprezentace bojovaly na konci června o vítězství na Olympiádě dětí a mládeže v Brně, vůbec poprvé v historii se paralelně hrál turnaj chlapců i dívek. Mezi chlapci triumfoval Středočeský kraj, který ve finále senzačně porazil výběr Prahy. Hlavní město se muselo sklonit před svými soupeři i mezi dívkami, zlato putovalo do Moravskoslezského kraje.

Trofeje: Chodov znovu mistrem, hráčům dále kralují Jendrišák s Krupnovou

První velká trofej roku se udělovala ve Zlíně, ve Finále Poháru České pojišťovny mužů před rekordním publikem potřetí v historii uspěl Florbal Mladá Boleslav, v ženském finále podruhé svou pohárovou účast pozlatily Vítkovice.

Mistrovské tituly pak našly své (staro)nové majitele již pošesté v pražské O2 areně a velikonoční superfinále bylo zároveň na pár let poslední pražské, v novém roce se odehraje v Ostravě.

Flora florbal pro ženské mistryně ale nakonec neputovala do rukou favorizovaných Vítkovic, které kapitulovaly s vracejícími se královnami z Jižního Města. Svěřenkyně Markéty Šteglové a Karolíny Šatalíkové si po tříletém půstu připsaly již osmý titul v historii.

Superfinále Tipsport Superligy pak bylo ve znamení chodovské obhajoby. Po Vítkovicích v roce 2016 se modrobílý tým z Jižního Města nenechal překvapit ani soupeřem z Mladé Boleslavi, pro který to byl druhý titul vicemistra v historii. Během mužského superfinále vůbec poprvé na území České republiky využili florbaloví rozhodčí pomoc videa, Petr Černý a Jiří Janoušek na základě záběrů brankové kamery neuznali gól Chodova na 2:1 v 53. minutě.

Díky krajánkům padly do českých rukou i trofeje v zahraničí. Danielové Šebek a Šešulka s trenérem Radkem Sikorou se ve službách SV Wiler Ersigen radovali z mistrovského titulu ve Švýcarsku. Zlatým písmem se pak do dějin českého florbalu zapsal Martin Tokoš, který jako první Čech dobyl trofej nejlepší ligy světa - švédské SSL. V nové sezóně se přes krátkou štaci ve Švýcarsku vrátil do Vítkovic.

Individuální trofeje obhájili s výrazným náskokem v anketě Florbalista sezóny Matěj Jendrišák a Eliška Krupnová, kteří jsou nepostradatelnými oporami reprezentace a také ve svých švédských působištích Linköpingu a Pixbu. Švédský server Innebandymagazinet je také znovu zařadil mezi deset nejlepších florbalistů světa. Individuální milník v prosinci pokořil Jiří Curney, který se dostal do čela historického bodování Tipsport Superligy před legendárního Petra Skácela.

Předvýběr.CZ Florbal MB6
1. SC TEMPISH Vítkovice 3
VideoStatistiky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV2
Předvýběr.CZ Florbal MB7
VideoStatistiky
ACEMA Sparta Praha5
1. SC TEMPISH Vítkovice 7
VideoStatistiky
ACEMA Sparta Praha7pn
1. SC TEMPISH Vítkovice 8
VideoStatistiky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV4p
Předvýběr.CZ Florbal MB5
VideoStatistiky
1. SC TEMPISH Vítkovice8p
FAT PIPE FLORBAL CHODOV7
VideoStatistiky
FAT PIPE FLORBAL CHODOV6pn
Tatran Střešovice5
VideoStatistiky
Tatran Střešovice1
FAT PIPE FLORBAL CHODOV2
VideoStatistiky
FBC ČPP OSTRAVA3
1. SC TEMPISH Vítkovice8
VideoStatistiky
Tatran Střešovice5
FAT PIPE FLORBAL CHODOV3
VideoStatistiky