{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

BUDOU MÍT I DALŠÍ 15LETÍ HRÁČI ŠANCI NA SUPERLIGU?

Obrázek ke článku
8. 12. 2017

Možnost Filipa Langera v 15 let hrát nejen za národní tým, ale také si vyzkoušet Superligu vzbudila otázky, jestli v budoucnosti budou mít i další hráči šanci projít podobným postupem. Odpověď zní ano, ale bude se to stávat velice výjimečně.

Mezinárodní pravidla jasně upravují, že vrcholné turnaje typu mistrovství světa mohou hrát hráči či hráčky, kterým již bylo 15 let. Toto pravidlo bylo zavedeno z důvodu, že některé, zejména asijské země občas nominovaly ještě mladší hráče. Většinou z důvodů nedostatku kvalitních dospělých hráčů. Pokud by se v utkáních s kvalitnějšími týmy mohli potkat dospělí hráči s výrazně mladšími, bylo by to samozřejmě velice nebezpečné. V situaci, kdy se v ČR objevil výjimečně talentovaný hráč, trenér národního týmu jej vyzkoušel v reprezentaci a hned z toho byla otázka, zda by takový hráč měl mít možnost startovat i v mužské superlize.

Současná legislativa Českého florbalu výjimečné ostaršení povoluje. V soutěžním řádu je v článku 5.4. v písmenech c) a d) dovoleno umožnit hráči startovat o dvě kategorie výše. Případ Filipa Langera však přiměl jednotlivé odborné komise podrobně řešit, za jakým cílem by se taková situace měla dovolit. Současné předpisy jsou totiž extrémně obecné. Výkonný výbor proto do budoucna stanovil pravidla, ze kterých budou posuzovány případy podobně talentovaných hráčů. A tedy odpověď na původní otázku zní ano. Pokud se v následujících letech objeví opět výjimečně talentovaný hráč, který bude schopen hrát v národním týmu proti nejlepším týmům na světě, schválení startu v Superlize může dostat. Samozřejmě pokud splní i další podmínky, které jsou stanoveny.

„Už při posuzování Filipa Langera jsme si pravidla, která budou platit od nové sezóny vyzkoušeli,“ komentoval případ David Zlatník, předseda komise reprezentace. „Nechtěli jsme, aby tento případ vzbudil hromadu žádostí, které by ostaršení navrhovali jenom proto, že by klub chtěl hráče ostaršovat pouze pro svou potřebu. Třeba proto, že má v dospělé kategorii málo hráčů.“

Nastavení kategorií bude vždy otázkou diskuze. Některé zahraniční soutěže umožňují start až velice vyspělým jedincům a není výjimkou limit 20 let. Naopak některé dovolují startovat i výrazně mladším hráčům.