{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

ROK DO MS 2018 - ROZHOVOR S TEREM TIITU

Obrázek ke článku
14. 12. 2017

MS ve florbale napsalo spoustu velkých příběhů. Třeba gól Tera Tiitu, kterým Finsko přepsalo historii a v roce 2008 poprvé získalo světový titul. Už za rok bude Praha hostit největší sportovní akci v Česku v roce 2018. Pokud jsi člen českého florbalu, pořiď si vstupenky na florbalový svátek a konkrétně české zápasy právě teď. Předprodej je otevřený na Ticketportalu do konce tohoto prosince.

Tero, jak se ti vede?
Dobře. Právě pracuji na své druhé diplomové práci a na to se teď soustředím nejvíc. Zároveň hodně trénuji, ale momentálně ne spolu s týmem. A stále si ještě potřebuji ujasnit, jestli budu s florbalem pokračovat nebo ne. Pokud ano, pak budu muset pokračovat až do jara 2021, tedy roku, kdy bude MS opět ve Finsku. Ale zároveň je tolik jiných věcí, které bych chtěl taky dělat. Uvidíme.

Co si pamatuješ ze svého prvního šampionátu?
Své první mistrovství světa jsem hrál v roce 2002 v Helsinkách. Bylo mi 20 a domácí šampionát jsem měl v té sezóně nastavený jako svůj cíl. Takže jsem byl velmi šťastný, když se mi to podařilo. Pro mladého kluka, jakým jsem tehdy byl, to byla skvělá zkušenost. Dotáhli jsme to do finále, ale Švédi zvítězili 6:4. Bylo to velmi vyrovnané, ale oni byli ve všem lepší a my jsme se museli ještě hodně zlepšovat. Ale bylo skvělé hrát před domácím publikem, něco opravdu fascinujícího.

Jak vzpomínáš na šampionát v roce 2008?
Tehdy bylo to hlavní jádro našeho týmu pospolu už nějakou chvíli. Zažili jsme hodně proher, prošli si mnoha vyrovnanými zápasy v roce 2002, 2004 a 2006 a pořád nám něco chybělo. Ale stále jsme měli svůj dlouhodobý cíl. Vlastně to finále v roce 2008 bylo vyrovnané stejně, jako to o dva roky dřív, ale tentokrát stálo štěstí na naší straně. Každopádně rok 2008 byl velkým milníkem pro náš tým i pro finský florbal.

Dokážeš si vybavit a popsat moment těsně před tím vítězným gólem, který jsi vstřelil ve finále?
Viděl jsem, jak míček trochu poskakoval, takže jsem se musel soustředit, abych vystřelil správně. Ale to bylo tak všechno, co jsem musel udělat, ta náročnější práce už byla díky spoluhráčům hotová. Ta branka a způsob, jakým jsme ji dali, byly výborným důkazem skvělé týmové spolupráce. Něco, co ukazuje, jak týmový tento sport je. Bez svých spoluhráčů bych neměl tu příležitost skórovat. A upřímně – téměř každý by byl schopen v této situaci dostat míček do branky.

Když na ten gól vzpomínáš, co to v tobě vyvolává za pocit?
Ještě nemám děti, takže si dovolím říct, že tento gól ve mně probudil ten nejlepší pocit, jaký jsem kdy v životě měl. A bylo to o to lepší, že jsem se mohl radovat spolu se svými spoluhráči.

Byl to tvůj nejdůležitější gól v kariéře?
Možná, ale řekněme spíš, že byl zatím tím nejdůležitějším.

Připomínali ti ten gól hodně i v pokročilejších dobách tvé kariéry?
Ano, především několik následujících let. Víte co, tenhle gól byl finským národem vyhlášen nejzásadnějším momentem finského sportu v roce 2008 a náš tým za to byl oceněn. Bylo vidět, že to lidmi pohnulo a já jsem toho byl „tváří“.  Šel jsem jako zástupce našeho týmu na sportovní galavečer převzít cenu a také jsem měl proslov. Po té jsem se zúčastnil nejrůznějších akcí a televizních show. Často jsem kývnul ve víře, že to může pomoct našemu sportu. Ale dnes jsem opět tak trochu bezejmenný.

Těšíš se na šampionát 2018 v Praze?
Jak už jsem řekl, zatím nevím, jestli ještě budu hrát. Pokud ano, udělám vše, co bude v mých silách, abych se dostal do týmu. A pokud ne, rozhodně se přijedu podívat.

Věříš, že Finsko znovu zvítězí, nebo přišel čas pro ostatní?
Ano věřím ve Finsko, jeho hráče a jejich zkušenost. Budeme mít ideální tým na to uspět. Pokud by ale nemělo zvítězit Finsko, možná by bylo hezké vidět úplně nový tým jako vítěze, proč ne například Českou republiku! A nakonec jak to tak vidím, florbal ani žádný jiný světový sport není o vítězství. Tou nejdůležitější věcí je žít smysluplný každodenní život a snažit se být tak dobrým, jak to jen jde. Tituly a další skvělé výsledky jsou pouze vedlejším produktem.

Jak bys pozval diváky na mistrovství světa v Praze? Proč by měli přijít a co mohou očekávat?
Florbal je skvělý sport na pozorování. Na hřišti se pořád něco děje a od hráčů jsou vyžadovány nejrůznější dovednosti. Vedle toho jsou Češi známí svou vášní pro florbal a skvěle zorganizované akce. Takže lidé každopádně mohou očekávat velké věci jak na hřišti, tak i mimo něj.

Koupit vstupenky ►