SLOVÁCI NENAVÁZALI NA VYDAŘENOU ZÁKLADNÍ SKUPINU A PADLI S LOTYŠI

5. 12. 2018

Osmifinálové boje odstartovaly v O2 aréně bitvou mezi Lotyšskem a Slovenskem. Slováci jednoznačně ovládli skupinu D a dostali šanci bojovat o postup do čtvrtfinále s Lotyšskem, které v silné skupině A skončilo poslední. Lotyši byli pro mladý slovenský tým zatím příliš velkým soustem a zvítězili 6:1.

6 : 1
2:10:04:0 -:-
Branky: 9. Edzus Cerins, 13. Klāvs Jansons, 45. Edzus Cerins, 55. Klāvs Jansons, 58. Peteris Trekse, 60. Rolands Kovalevskis - 3. Lukáš Mráz, 49. Michal Dudovič

Slováci do osmifinálového klání vstoupili úspěšně, když je ve 3. minutě poslal do vedení parádní ranou z pravé strany Lukáš Mráz. Srovnání přišlo o šest minut později z hole Edzuse Cerenise, jenž se uvolnil na levé straně a zakončil nad nohou gólmana na vzdálenější tyč. Ve 13. minutě Lotyšsko otočilo vývoj utkání, a to opět po přesné přízemní střele, kterou vyslal Klavs Jansons.

Ve druhé části se střelecká produktivita obou celků zastavila, nedostávaly se ani do vážnějších příležitostí. To se změnilo až ve 36. minutě, kdy šli Lotyši do přečíslení dvou na jednoho, ale Kovalevskisova přihrávka na jeho spoluhráče neprošla. Při další výraznější šanci už musel zasahovat slovenský brankář Mazák, jenž vyrazil tvrdou ránu Raitumse z poloviny hřiště maskou. Prostřední část nicméně branku nepřinesla.

Ve 46. minutě se Lotyšsko mohlo mírně uklidnit, střelu Edzuse Cerinse z výběhu Mazák lízl svým ramenem, ale míček zapadl za jeho záda. Tento moment poněkud zamával se sebevědomím Slováků. Ti dostali ještě jednu šanci dostat se zpět do zápasu, ale mladý lídr slovenského týmu Michal Dudovič neproměnil trestné střílení. Zmar slovenského výběru pokračoval, Ujhelyi jen těsně minul pravou tyč a záhy poté Slovensko nevyužilo početní výhodu. Jasněji o vítězi utkání bylo pět minut před koncem, z levé strany se dostal až před branku Klavs Jansons a prosadil se podruhé v utkání. Slováci ještě zkusili hru bez brankáře, při které trefil prázdnou branku Peteris Trekse. Na konečných 6:1 upravil skóre v úplném závěru zakončením opět do prázdné brány Rollands Kovalevskis.

Florbalisté Lotyšska se tak ve čtvrtfinále pokusí zaskočit Švédy.