{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ANALÝZA DAT FINÁLE POHÁRU MUŽŮ: LIBEREC - PARDUBICE 3:4

Obrázek ke článku
17. 1. 2019

V ligové tabulce na tom jsou lépe muži Liberce než Pardubice, pohárové finále však tohle pořadí neřeší. V jednom utkání se může stát leccos a Pardubice si nakonec vybojovaly pohárový triumf. Jak vypadal zápas? Pomůže nám i pohled na data z utkání.

Zápas byl analyzován stejným způsobem jako utkání proběhlého prosincového mistrovství světa (dále jen MS) mužů v Praze. S určitým respektem můžeme přenést některé výsledky i na zápas pohárového finále. První graf se zaměřuje na střeleckou aktivitu týmů během zápasu. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Pardubice byly střelecky daleko aktivnější do poloviny zápasu a šly až do vedení 4:1. Liberec zvýšil v dalšímu průběhu utkání aktivitu, ale nakonec to nestačilo. Corsi (střelecká převaha) souvisela na MS s výsledkem utkání na 71% (středně silná významnost) a i v tomto utkání se měnilo skóre dle střelecké aktivity.

K vidění bylo velkou část utkání dobývání obrany Pardubic postupnými útoky Liberce. Pardubice se zase snažily hrát rychle a přímočaře, což jim nakonec zajistilo i převahu přečíslení (viz graf níže). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Přečíslení (asi 12% končí gólem) a tzv. volné cesty (asi 19% končí gólem, volná cesta je situace, kdy existuje šance zakončení ne dobře bráněného střelce v před brankovém prostoru) jsou nejnebezpečnějšími prvky útoků (spolu na MS vykazovaly 85% významn na výsledek).

Graf níže ukazuje tvorbu takových situací během utkání pro oba týmy při hře 5 na 5. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Liberec měl nejvíce (5) šancí s volnou cestou v první třetině. V dalším průběhu to byla naopak hra Pardubic, která vytvářela nebezpečné situace z přečíslení.

Významným prvkem zápasu byly i přesilové situace v utkání. V nich si Pardubice vytvořily více volných cest (5:3) i jedno gólové přečíslení, Liberec měl zase více šancí z přečíslení ve vlastním oslabení (3:0).

Kdybychom použili výstupy z MS na odhad gólů dle vytvořených situací v tomto zápase, bylo by celkové skóre 5.4:5.2 pro Liberec. To samotné by ale úplně přesně nepopsalo to, co bylo k vidění.

Svou roli sehrály další detaily akcí a to využívání (exekuce) nebezpečných příležitostí spojené s výkonem obran. Liberec si při hře 5 na 5 vytvořil více příležitostí na volnou cestu (8:6), ale zakončeno jich bylo více na straně Pardubic (5:6). Podobně to bylo v utkání s možnostmi na přečíslení. Pardubice si jich při hře 5 na 5 vytvořily více (11:6) a dokázaly je ve vyšším podílu zakončit (6:2). Jak si lepší exekuci Pardubic vysvětlit? Částečně může hrát roli náhoda. Při detailnějším rozebrání akcí vidíme ale ještě další detaily.

V následujícím gifu využívá chybičku Pardubic Kološ a vede rychlý útok. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Pardubičtí by v podobné situace s velkou pravděpodobností hned posunuli míček na útočníka (v tomto případě Ferdan nebo Valeš) a vytvořili rychlou situaci 2 na 1. Kološ v gifu se rozhodne míček déle kontrolovat doufajíc v možnost na finální přihrávku. Obrana Pardubic ale dostane všechny tři hráče Liberce pod prostorový tlak a k zakončení nedochází.

Další gif ukazuje přečíslení na druhé straně. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Agresivní obrana Pardubic získává ve vlastní rohu míček Dleskem (č. 24), ten okamžitě posílá pas podél mantinelu, obíhá Veselého (č. 35) a podporuje akci svého týmu. Přečíslení 3 na 2 je na světě a ke gólu moc nechybí.

Další proměnnou, která zvýraznila dobrý standard obranné práce Pardubic byl podíl bloků (na MS omezený význam 41%). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Zvláště ve druhé a třetí třetině dokázaly Pardubice zblokovat kolem 50% střeleckých pokusů soupeře. K tomuto je na místě vyzdvihnout extrémní číslo pardubického obránce Bílého, který sám zaznamenal 10 bloků (z celkem 21 bloků týmu)!

Na závěr článku se zaměříme na aktivitu hráčů v zakončování. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Vůbec do nejvíce zakončení se tlačil liberecký Salát (4 střelecké pokusy a 5 asistencí). Za Pardubice byl často v zakončení Dlesk (4+4). Nejvíce střeleckých pokusů (6) zaznamenal Balatka, Kourel a Kopecký.

Shrnutí

  • Liberec měl více postupných útoků, Pardubice kontrovaly rychlými útoky, včetně přečíslení
  • Co se týče tvorby nebezpečných situací, šlo o velmi vyrovnané utkání
  • Pardubice předčily soupeře v exekuci akcí, dotáhly do zakončení vyšší podíl nebezpečných akcí, ukázaly i kvalitní prvky v obranné fázi

Obrázek