{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

HISTORIE POHÁRU: KDO VŠECHNO SI POTĚŽKAL TROFEJ?

Obrázek ke článku
5. 1. 2022

Finále Poháru Českého florbalu již pomalu klepe na dveře chomutovské haly v Mánesově ulici. Kdo nakonec pozvedne nad hlavu trofej pro tuto sezonu ještě není známo. Pojďme se ale podívat na to, jaká je historie tuzemského florbalového poháru. Víte například, kolik mužstev hrálo první ročník?

Pohárovou tradicí je, že jeho vyvrcholení je „putovní” a přináší tak ten nejlepší tuzemský florbal do všech koutů České republiky. Finále vystřídalo už osmnáct destinací a jen na jednom místě se hrálo dvakrát – Svitavy jej hostily v letech 2003 a 2006. Dosud jediným regionem, v němž se zatím finále poháru neodehrávalo, je Liberecký kraj. Letošní účastí jubilejního dvacátého finále v Chomutově se stane Ústecký kraj jediným, v němž se konaly bitvy o krále a královny poháru třikrát.


První roky v ostravské režii

Historicky první ročník Poháru Českého florbalu se odehrál v roce 2001 a zúčastnilo se jej 73 družstev. Po dvou kolech, která se hrála skupinovým systémem, přišlo na řadu play-off. V semifinále uspěly celky 1. SC Ostrava, jež si poradila s havířovským Torpedem, a SSK Future, který udolal po obrovském dramatu Orku až po nájezdech.

Historicky první finále poháru hostila Ostrava a v ní také nakonec pohár pro šampiona zůstal. 1. SC využil domácího prostředí a vedl po dvou periodách už 5:1. I když poté pražský celek klání lehce zdramatizoval, tak se po výhře 6:3 zapsal do českých florbalových dějin jako první vítěz pohárové soutěže tým 1. SC Ostrava.

Pojďme do roku 2004. Ten totiž přinesl hned několik důležitých momentů. Poprvé se totiž připojily i ženy. Do poháru se přihlásilo šestnáct družstev a po finálovém dramatu, kdy se za stavu 1:5 dostal Tatran do kontaktu třemi góly během dvou minut, se nakonec radoval tehdejší ženský hegemon z Liberce.

Finále, které hostil Havlíčkův Brod, nabídlo ale dvojí „poprvé” i v mužské části. Vůbec poprvé totiž bitvu o pohárového krále rozsekl až nastavený čas, v němž rozhodl třetím gólem v duelu Chrápek o zlatém hattricku pro FBC Ostrava.

Další milník přišel hned o rok později v Hluku, který bude navždy nesmazatelně zapsaný především v dějinách střešovického Tatranu. Výhrou 7:4 nad Vítkovicemi v mužském finále započala šestiletá série střešovické dominance. Premiérový triumf si po vítězství 4:2 nad Libercem připsaly i ženy, a tak se vůbec poprvé stalo, že jeden tým ovládl obě pohárové kategorie. Zopakovat se to poté povedlo jen Vítkovicím v ročníku 2017.

ČLÁNEK: Finále poháru se blíží! Kupujte lístky na třaskavé bitvy

Sedmý mužský mistr přerušil bitvy velkých rivalů

Střešovickou nadvládu v mužském pavouku ukončil ročník 2011, v němž se potkali ve finále, které se hrálo v Praze, rytíři a Chodov. Vítkovičtí florbalisté nakonec zvládli vypjatou vřavu a staly se čtvrtým týmem, který dosáhl na pohárové prvenství. Hned o rok později tento seznam rozšířil právě tým z Jižního Města, jenž zdolal brněnské Bulldogs.

Na listinu vítězů se posléze přidala i Mladá Boleslav, která dokonce útočila na pohárový hattrick. V duelu hraném v Plzni vedla v 52. minutě 2:0, jenže rytíři poté třemi brankami během jediné minuty sen Středočechů o třetí trofeji v řadě zlikvidovali. Stejná dvojice se v boji o pohárový titul potkala i v následujících dvou letech, pokaždé to byly těsné zápasy a vždy se oba rivalové v prvenství střídali.

Ročník 2018 pak přinesl po dlouhé době změnu v obsazení finálové dvojice. Do boje o první místo, které tentokrát hostila Olomouc, se katapultovaly celky Pardubic a Liberce. Dramatické klání nakonec ovládli Sokoli, kteří tak dosáhli na historický úspěch a zároveň se stali teprve sedmým vítězem.

Zatím posledním mužským šampionem se stala Boleslav, která v sezoně 2019/20, krátce před přerušením soutěží kvůli koronaviru, jenž posléze zruinoval následující pohárový ročník, přetlačila v infarkty vyvolávajícím karlovarském finále klokany z Bohemians poměrem 6:5.

Kromě výše zmíněného střetnutí z roku 2004, kdy na hřišti havlíčkobrodské sportovní haly Jiskra muselo rozhodnout prodloužení, neskončily v základní hrací době jen dva další duely, v nichž navíc nestačilo ani 10minutové nastavení. V obou byla navíc zainteresovaná Bolka, která v ročníku 2014/15 udolala po nájezdovém dramatu Bulldogs, kteří tak nepřetavili v úspěch svou čtvrtou finálovou účast, leč o tři sezony později byli v dovednostní disciplíně úspěšnější Vítkovičtí.

Rytíři jsou ve finále i letos a brousí si zuby na svůj čtvrtý titul. Poprvé v historii se až do závěrečné bitvy probojovala pražská Sparta, která bude chtít rytíře zaskočit. Poznáme osmého pohárového mistra, anebo ostravský celek dorovná Boleslav na druhém místě?


Ženskému poháru velel osm let jeden hegemon

Tak jako u mužů začala rokem 2005 série Tatranu, u žen o jedno léto později propukla éra osminásobných šampionek. První tři tituly vyhrály pod hlavičkou Děkanky, dalších pět pak přidaly pod novým názvem Herbadent. V průběhu zlaté éry jihoměstského ženského giganta stálo ve finále sedm vyzyvatelů. Ani jeden ale nedokázal uspět.

Nejblíže ke skalpu fenoménu jménem Herbadent měl v ročníku 2012/13 výběr Vítkovic. Rytířky nakonec padly až v nastaveném čase. O to sladší pak byla pomsta ostravského celku, který o dvě léta později v Opavě ukončil nadvládu pražského týmu, a to také v prodloužení.

Herbadent se do finále probojoval i rok později, kdy jej ale osmi góly smetl Chodov, jenž se tak stal pátým ženským pohárovým mistrem. Po další dva roky se z prvenství radovaly Vítkovice, které jsou tak třemi tituly druhým nejúspěšnějším pohárovým týmem.

Na triumf dosáhlo mezi ženami šest celků. Tím zatím posledním, který tentoi seznam uzavřel, se stalo v ročníku 2018/19 po parádním obratu ze závěru utkání ostravské FBC, jež se tak zařadilo k Tatranu, Vítkovicím a Chodovu jako čtvrtý klub, který má pohárový titul mezi muži i ženami.

Posledním držitelem pohárového titulu jsou florbalistky z Chodova, jež tak symbolicky ukončily obratem ze závěrečné dvacetiminutovky éru Tigers z Jižního Města. Bývalý Herbadent se totiž před další sezonou sloučil s kunratickým Startem98.

Letošní sestava je tak trochu očekávaná. Proti sobě se postaví dva nejúspěšnější tuzemské ženské týmy, které spolu svedly náramnoiu bitvu s Superfinále florbalu 2021 – Vítkovice a Chodov. Který z výběrů navlékne další zlatý pohárový korálek? To se dozvíme už 18. ledna!

​​

Obrázek