{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


BITVA O ČELO I PŘÍMÝ POSTUP. CO PŘINESE ZÁVĚR PRVNÍ LIGY?

Obrázek ke článku
12. 2. 2020

Napětí v první lize stoupá. Základní část se blíží ke konci a stále zůstává o co hrát – ať už jde o první místo tabulky nebo o přímý postup do play-off, blíží se rovněž premiéra systému předkola play-off pro týmy na 7. - 10. příčce. Schyluje se také k duelům o udržení, kde už je jasná čtveřice týmů pro play-down.

Ze základní části soutěže zbývá odehrát poslední dvě kola. A jedno z nich se uskuteční už o víkendu, kdy se bude rozhodovat (nejen) o čele tabulky. Karlovy Vary a Bulldogs Brno zatím mají shodně 61 bodů, přičemž je v sobotu čeká vzájemný zápas. Úspěšnější tým tak získá velkou výhodu do finiše základní části.

Za odskočenými celky ze špičky soutěže jsou Chomutov, Kladno a Ústí na třetí až páté příčce. Jejich pořadí se však může ještě změnit, protože je v tabulce dělí pouze bod. Všechna mužstva ale díky svému náskoku už vědí, že se udrží v nejlepší šestce a postoupí rovnou do čtvrtfinále.

Na týmy mezi sedmým a desátým místem potom čeká předkolo play-off. Ze dvou sérií na tři vítězné zápasy tak vzejdou zbývající účastníci čtvrtfinále. A koho se tato varianta momentálně týká? Z boje o šesté místo zatím vychází nejlépe Jaroměř, takže sedmá pozice patří se ztrátou tří bodů Startu98. Za ním následují Torpedo Havířov a Znojmo, přestože stále živí teoretickou naději na přímý postup. České Budějovice naopak už mají stoprocentní jistotu, že půjdou do předkola. 

Předkolo play-off je novinkou prvoligového systému pro letošní sezonu. Ačkoliv bylo jeho zavedení původně zamýšleno od sezony 2020/2021, na přání prvoligových týmů se testování tohoto systému zapustilo do předpisu soutěže už nyní a ovlivní tak již play-off 2020. Sestavení dvojic pro předkolo bude stejně jako čtvrtfinále provázet výběr soupeřů. Tým na sedmém místě po základní části si vybere soupeře  týmů na 9. a 10 pozici. Výběr soupeřů pak tedy již běžným způsobem proběhne i před čtvrtfinálovou sérií. Naopak v semifinále už se v první lize v porovnání s ostatními elitními soutěžemi soupeř nevybírá.

Poslední část tabulky čeká play-down. I zde už je jasno o složení: o udržení zabojují Slovan Havířov, Gullivers Brno, Rožnov a Petrovice. Podle konečné tabulky se utkají jedenáctý tým se čtrnáctým a dvanáctý se třináctým na čtyři vyhrané duely. Poražení potom sestoupí do Národní ligy, zatímco vítěze sérií čeká baráž s neúspěšnými finalisty nižší soutěže.

Jak bude vypadat pořadí před bitvami o titul v první lize, výrazně napoví tato sobota. Právě 15. února se odehraje kompletní program pětadvacátého kola. Seznam zápasů najdete ZDE.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek