{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


HAVÍŘOV A ZNOJMO VYHLÍŽEJÍ PŘEDKOLO PLAY-OFF

Obrázek ke článku
26. 2. 2020

Taktická bitva, technické dovednosti a čekání na chyby soupeře. Právě tak by mohla vypadat série předkola play-off 1. ligy mužů, v niž se potkají Florbal Havířov a Znojmo. Trenéři Hynek Plášek a Libor Šťasta v komentáři shodně zmiňují obměny kádrů, kterými si jejich týmy v minulých letech prošly, ale i silné stránky soupeře, které bude třeba ohlídat. Předkolo startuje v sobotu 29. února.

Hynek Plášek: Soupeře vnímáme, jako by byl na vrcholu

Florbal Havířov uzavřel základní část 1. ligy mužů na osmé příčce. „S konečným umístěním po základní části jsme spokojeni tak na půl, cíle jsme měli vyšší. Základem bylo postoupit do play-off minimálně z osmého místa, což se nám povedlo,“ hodnotí hlavní trenér Havířova Hynek Plášek dlouhodobou část sezony. „Vzhledem k tomu, že v posledních dvou letech proběhla velká obměna týmu a máme spoustu hráčů, kteří teprve přešli z dorosteneckého věku, jsme rádi, že se řada z nich dostala do hry, stali se stabilními členy A-týmu a vyzkoušeli jsme celou šířku kádru,“ pochvaluje si trenér.

Volba Startu98, která padla na Budějovice, ho nepřekvapila. „Trochu jsme to očekávali už jenom s ohledem na polohu na mapě, ale potvrzeno předem jsme to neměli.“ S případnou přípravou na předkolo se tak v Havířově vyčkávalo až do konce základní části. „My jsme do předposledního kola, kdy jsme hráli v Kladně, ještě pokukovali po šestém místě, na které jsme hráli celou sezonu. Kvůli prohře jsme ale na ni mohli zapomenout. Teoreticky jsme se o Znojmu bavili, ale čekali jsme až na výsledek volby,“ popisuje trenér závěr základní části.

„K přípravě přistoupíme s respektem“

V navazujícím play-off si tedy Havířov zahraje právě proti Znojmu, které skončilo na devátém místě. „Tabulkové postavení se v tomto momentě maže, soupeře vnímáme, jako by byl na vrcholu. Nehodláme ho podcenit. Znojmo je pro nás zvučný soupeř. K přípravě budeme přistupovat s respektem, protože byť je soupeř v tabulce o místo pod námi, loni hrál superligu a má svoje florbalové kvality, o kterých víme. Tomu podřídíme taktickou i fyzickou přípravu,“ říká Plášek. Dle svých slov je rád, že bude hrát jeho tým právě proti Znojmu, soupeř podle něj sází na podobný přístup k florbalu. Plášek tak očekává méně fyzickou a více taktickou bitvu, v níž půjde především o technické dovednosti.

Trenér Plášek má také jasno o tom, na co bude třeba si dát v sérii se Znojmem pozor. „Ve Znojmě jsou hráči, kteří jsou stabilními kameny týmu. Pilířem Znojma, který nejčastěji boduje, je Tomáš Kucharič. Ze vzájemných utkání, která byla tři včetně poháru, víme, jak se snaží dirigovat hru své pětky a je nebezpečný. Tým trénuje Libor Šťasta, který je s florbalem ve Znojmě spjatý, a vnímáme jeho trenérské kvality a že tým precizně připraví,“ uzavírá Plášek.

Libor Šťasta: Pokud chce člověk postoupit, musí porazit kohokoliv

Znojemský tým na jaře loňského roku po dvou letech opustil nejvyšší soutěž. „Poté, co jsme sestoupili ze superligy, odešlo sedm kmenových hráčů a doplňovali jsme mladými. Pro nás bylo cílem zachránit soutěž, protože odchod tolika hráčů byl výrazně znát,“ komentuje dění po návratu do 1. ligy mužů trenér Libor Šťasta.

Z právě uzavřené základní části kvituje především podzimní část sezony, kdy se tým vypořádával s novým složením. „První polovinu hodnotím kladně, získali jsme dvacet tři bodů i s týmem, který byl, takže se to vyvíjelo dobře. Druhá polovina soutěže nám moc nevyšla, bodů jsme získali pouze devět a bylo to slabší. Přišla řada zranění, která nás trápí až do teď.“

Po základní části skončilo Znojmo deváté a zamířilo do předkola play-off, kde se stalo jednou z variant výběru soupeřů pro sedmý Start98. Ten si do předkola zvolil desáté Budějovice a Znojmo si tak zbylo s Florbalem Havířov. „Já už jsem to předvídal před posledním kolem. Ať už by vyhrály Kunratice nebo Jaroměř, ani jeden by si nás nevybral. I když nám to úplně nevyšlo, pořád jsme s týmy na špičce hráli vyrovnaně a pořád tu jsou zkušení borci, kteří hráli superligu,“ hodnotí volbu pražského týmu Šťasta.  „Vedle dojezdové vzdálenosti Kunratice vybraly České Budějovice i proto, že byly na té desáté příčce. Mohlo tím zamíchat ještě poslední kolo, ale vzhledem k tomu, že nás trápí marodka, jsem to moc nepředpokládal.“

„Bude se čekat na to, kdo udělá chybu“

„Teď je třeba se připravit na Havířov, protože je to zkušený tým, který má vzestupnou tendenci,“ popisuje program před startem předkola trenér znojemského celku. „Bude to bitva, která bude ze začátku opatrná a bude se čekat na to, kdo udělá nějaké chyby. Jak my, tak i Havířov jsme schopni ty chyby potrestat. Ale v tuhle chvíli nedokážu říct, jak to dopadne.“

V čem vidí Šťasta největší hrozbu soupeře? „Klíčové bude si pohlídat jejich devizu a tou je střelba z větší vzdálenosti, protože tak hodně střílí a dávají góly, a také předbrankový prostor, kde jsou nebezpeční.“ Svůj komentář uzavírá logickou myšlenkou: „Pokud chce člověk postoupit, musí porazit kohokoliv, takže je potřeba se na soupeře připravit. Myslím si, že Havířov to má stejně.“

Souhrn výběru soupeřů pro předkolo 1. ligy mužů najdete ZDE.

Tabulka soutěže

Obrázek