{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​​​​

KEFAM UPRAVIL ZNĚNÍ PROJEKTU 1.LIGY MUŽŮ PRO SEZONU 2018/2019

Obrázek ke článku
16. 5. 2018

Na základě vyhodnocení aktuální sezony se Komise elitních soutěží a medializace rozhodla upravit znění Projektu 1. ligy mužů pro následující ročník. Cílem je nadále motivovat oddíly v dlouhodobé práci a připravit je na podmínky v nejvyšší soutěži, současně však došlo k úpravě parametrů, které musí týmy v rámci projektu plnit pro dosažení možnosti bojovat o postup do nejvyšší soutěže.

KEFAM již během uplynulé sezony vnímal diskusi, která se týkala nastavení Projektu a jeho podmínek, které byly poprvé těsněji provázány s postupem do Tipsport Superligy. Oddíly tak pro možnost postupu do nejvyšší soutěže musely splnit několik stanovených podmínek, mezi které patřilo odvysílání přímého přenosu utkání na internetu, definovaná propagace utkání, zajištění doprovodného programu či splnění hranice minimálního diváckého limitu pro dosažení odměny ve 4 ze 13 utkání základní části.

Během března proběhla předem plánovaná schůzka KEFAM s prezidenty oddílů 1.ligy, kde jedním ze stěžejních bodů byla diskuse o nastavení projektu soutěže pro následující sezonu. Jednání se zúčastnilo 10 ze 14 oddílů, nezúčastnili se zástupci MVIL Ostrava, Slovan Havířov, FBK Svitavy a SK Bivoj Litvínov.  Většina přítomných oddílů (konkrétně 7 z 10) avizovali, že nemají problém s pokračování projektu soutěže ve stejném znění, nicméně z diskuse vyplynuly i podněty pro případné úpravy nastavení.

Po důkladné analýze členové KEFAM rozhodli, že přistoupí k úpravě projektu ve dvou směrech. První změnou je fakt, že plnění podmínek projektu bude spjato s účastí v play-off, kde KEFAM reflektoval připomínku oddílů k letošnímu modelu play-off, aby v play-off startovaly pouze ty týmy, které mohou bojovat o postup do Tipsport Superligy. Pro sezonu 2018/2019 současně KEFAM upravil podmínky projektu tak, že vydefinovala 10 kritérií, kdy minimálně 8 z nich musí pořádající oddíl splnit ve 4 utkáních v základní části. Při splnění těchto kritérií následně může oddíl startovat v play-off, pokud si takovéto právo vybojuje sportovní cestou.

„Cílem KEFAM zůstává práce s oddíly v dlouhodobém horizontu. Oddíly, které v 1. lize působí, tak budou nadále deklarovat svoji připravenost zvládnout náročnost dané sezony, která se každým rokem finančně, sportovně i personálně zvyšuje. Současně bylo naším cílem nastavit parametry tak, aby byly možné ovlivnit napřímo prací a aktivitou oddílu, navíc nastavení umožňuje individuálně preferovat jen některá kritéria, na která se oddíl bude soustředit“, objasňuje aktualizaci předseda KEFAM a FbŠ Bohemians Martin Musil.

Mezi 10 stanovenými oblastmi je několik kritérií, které oddíly mají povinnost plnit i na základě Reglementu či Předpisu soutěže – např. oblast videopřenosů, pořizování fotografií z utkání či zajištění občerstvení pro diváky v hale. „I když divácké kritérium bylo mediálně kritizováno, překvapilo mne, že  pro mnoho klubů vlastně nepředstavovalo žádný problém. Přesto jsme po diskusi s prezidenty 1. ligy připravili  komplexnější kritéria, která prokáží připravenost oddílů pracovat ve všech oblastech, a to nejen v té sportovní, ale také organizační a komunikační. Vzhledem k tomu, že lze dokonce splnit jen 80% nároků, pak považujeme toto nastavení za velice vstřícné pro oddíly v 1. lize  - pokud nechtějí, mohou právě to divácké kritérium neplnit. Věříme tedy , že v následující sezoně se již nenajde žádný klub s ambicemi postupu do superligy, který by s celkovým plněním kritérii měl mít nějaký vážný problém “ doplňuje Michal Bauer, prezident FLORBAL CHODOV.

Jedním z kritérií zůstává i splnění minimální hranice divácké návštěvnosti pro získání divácké odměny, tedy 150 diváků. „Ze zkušeností z loňské sezóny i z diskuze s prezidenty oddílů 1. ligy jasně vyplývá, že jakkoliv je některými oddíly podmínka minimální divácké návštěvnosti vnímána kontroverzně, dokáží ji bez větších problémů splnit. I přes toto zjištění jsme se rozhodli, že toto kritérium v příští sezóně nebude vylučujícím pro možnost bojovat o postup do nejvyšší soutěže. Jinými slovy, pokud oddíly prokáží svoji připravenost postoupit kvalitní organizací domácích zápasů, splní podmínky pro postup i v případě nižšího diváckého zájmu,“ uzavírá Václav Culka, člen KEFAM a generální manažer AC Sparta Praha Florbal.

Tabulka soutěže
Obrázek