ÚSTÍ SE VYHOUPLO DO ČELA. SVITAVY POPRVÉ NA PLAY-OFF POZICI

18. 2. 2017

Ještě možná před měsícem to vypadalo, že v určitém ohledu jsou už karty rozdány. Svitavy se krčily na spodku tabulky a Znojmo kralovalo celé soutěži. Jenže časy se mění. Zatímco Jihomoravané prohráli již třetí ze čtyř posledních zápasů a klesli na druhou příčku, celek z česko-moravského pomezí parádním soutěžním finišem poprvé vystoupal na play-off pozici. Jistě poslední po základní části bude také Litvínov, ještě loni superligový tým. Čtyřiadvacáté kolo bude dohráno v neděli.

Souboj titánů ovládla Česká Lípa

Dva velmi zajímavé zápasy čekaly na florbalové fanoušky v tomto soutěžním kole. Za šlágr však většina příznivců považovala bitvu České Lípy se Znojmem. Lídr tabulky odjížděl do Lípy s vědomím, že případná prohra ho může stát vedení v soutěži. A tak se také stalo. Domácí sice brzy prohrávali, pak se ale vzmohli na parádní obrat a ještě do první přestávky si vybudovali tříbrankové vedení. Ve druhém dějství sice dvakrát zaúřadoval exreprezentant Fridrich, ani jeho góly ale Znojmu nepomohly. Lípa si stále udržovala dostatečný odstup. Ve třetí třetině své snažení dotáhla do úspěšného konce a sesadila tak lídra z první příčky. Hattrickem se blýskl Daniel Kněžour.

Hozenou rukavici zvedlo Ústí nad Labem v Riegrových sadech. V utkání druhého se čtvrtým, chcete-li černého koně soutěže s exsuperligovým týmem, to dlouho vypadalo na remízový výsledek. Oba týmy se znají, oba kádry jsou nesmírně kvalitní. Jenže vyhrát může jen jeden. Šťastnější byli tentokrát Severočeši. Definitivu za zápasem učinil hattrickovou brankou Jakub Kolstrunk. Jeho gól tak poslal ústecké florbalisty do tabulkového čela. Na druhé Znojmo mají nyní jednobodový náskok.

Svou průběžnou šestou pozici si udržel pražský Start98. Přestože zatím není takovým postrachem, prvoligoví příznivci dobře vědí, že pravý čas tohohle týmu přichází vždy až ve vyřazovacích bojích. A na ty jsou Derkovi svěřenci připraveni kvalitně, což potvrdil i domácí duel s Karlovými Vary. Po první třetině to vypadalo jako nudné utkání. Žádná branka, poměrně málo gólových šancí. Jenže jako by tohle oba týmy nechtěly dopustit, od druhé třetiny se strhla hotová kovbojka. Jedni, pak zase ti druzí. Takhle to pokračovalo do stavu 2:2. Pak začali úřadovat domácí. Úctyhodných sedm vstřelených gólů de facto rozhodlo o tom, že třetí třetina bude jen formalitou. I díky této výhře Start dýchá na záda Vinohradům a Hattricku. Nováček z Varů si své putování za play-off značně zkomplikoval.

Svitavská jízda pokračuje

Jestli někdo opravdu překvapuje, jsou to jednoznačně Svitavy. V úvodu sezony vypadaly doslova na odpis. Pak se ale neuvěřitelně zvedly a nyní mají ohromnou formu. Z poslední osmi zápasů totiž hned sedmkrát vyhrály! A tak se z otloukánka stal další z černých koňů. Protože letos do play-off postupuje deset týmů, i zdánlivě nedohnatelnou ztrátu dohnat šlo. S Havířovem asi nikdo nečekal snadné utkání. Potvrdila to i první branka zápasu, kterou vsítili právě Slezané. Pak se ale projevila neuvěřitelná herní lehkost Svitavských, kteří si vybudovali během dvou třetin luxusní pětibodový náskok. Ten sice hosté minutu před koncem kosmeticky upravili, to ale nic nemění na tom, že v městečku na česko-moravském pomezí zažijí veselou noc. Do ideálu však chybí ještě dva zvládnuté zápasy. Teprve potom bude jasné, že se dvojnásob vyplatí nevzdávat se předem.

Litvínov s nostalgií vzpomíná na dobu zpřed dvou let, kdy vybojoval historický postup mezi florbalovou elitu a patřil k tomu nejlepšímu, co české florbalové prostředí nabízelo. Letos se Severočeši velmi trápí. Po sestupu z nejvyšší soutěže kádr opustily některé z opor a výrazné oslabení týmu je znát. V první třetině duelu na brněnském Vysokém učení technickém, kde hraje domácí zápasy Hattrick, to vypadalo na vyrovnaný zápas. Jenže pak se možná projevila psychická „deka“, která na Bivoj padla. Pětkrát inkasoval, což ho donutilo ve třetí třetině otevřít hru. Zbytek už lze popsat pouze jako vraždění neviňátek. Konečné skóre 16:3 je možná trochu kruté, nicméně odpovídá současnému rozpoložení severočeských florbalistů. Ti budou mít ještě hodně práce s tím, aby i příští rok měli prvoligovou příslušnost.

Po play-off však netouží jen ve Svitavách. Také Pelhřimov by po záchranářských letech rád jednou dohrával sezonu v klidu a pohodě. Do města rekordů a kuriozit se z Liberce vrátil Martin Blažek, aby konečně dokázal, o čem několik posledních let jeho spoluhráči jen snili. Jenže utkání s Rožnovem mělo jinou hlavní hvězdu. Ve žluto-modrém dresu vsítil čtyři branky ze čtyř možných Václav Fučík. Především jeho zásluhou vyválčil tým z Vysočiny velmi cennou výhru, díky které se dotáhl tabulkově právě na soupeře z Rožnova. Pět týmů v rozmezí osmého až třináctého místa od sebe dělí pouze čtyři body. Bude to ještě velmi zajímavé.

Robenkův koncert poslal MVIL do play-off

Jediný nedělní prvoligový duel měl velký význam především pro domácím MVIL Ostrava. Případná výhra by totiž Ostravany prakticky s jistotou katapultovala do play-off. Dvě třetiny to z pohledu domácích nevypadalo, že svého žolíka využijí už v tomto kole. Jenže ve třetí třetině dokázali vsítit hned čtyři branky a otočili nepříznivý vývoj utkání na konečných 5:4. Opět svou velikost potvrdil fantom Robenek, který jednu branku dal a na další čtyři asistoval, byl tak u absolutně všech gólů své družiny. Ta má teď prakticky 99% jistotu postupu do vyřazovacích bojů. K absolutní jistotě jí chybí jediný bod.