​​

LVÍČATA JSOU VE FINÁLE! ŠVÝCARSKO PADLO 9:4

11. 5. 2019

Juniorská florbalová reprezentace postoupila na světovém šampionátu v kanadském Halifaxu do finále, stalo se tak necelých 12 let poté, co stejný počin zaznamenala generace Matěje Jendrišáka a Jiřího Curneyho na MSJ 2007. Český tým v semifinále porazil Švýcarsko 9:4. ​

9 : 4
4:03:32:1 -:-
Branky: 5. Jonáš Kreysa, 9. Josef Juha, 15. Jonáš Kreysa, 16. Josef Juha, 23. Martin Řezáč, 29. Jakub Buršík, 36. Patrik Šebek, 42. Patrik Šebek, 59. Josef Juha - 28. Yannis Wyss, 31. Moritz Mock, 36. Severin Nigg, 54. Dylan Hasenböhler

Do semifinále šel český výběr s vědomím výborné přípravy, se Švýcary v tomto cyklu odehrál nejvíce zápasů v historii a na hřišti to bylo vidět. Do deváté minuty na české straně svítily dva góly a pětiminutová přesilovka, kterou obdržel Willfratt po úderu florbalkou do obličeje Petra Koláčného, přinesla další dva.

Čtyřgólové vedení Češi udrželi i po druhé periodě, která by však mohla být označena za bláznivou. Finští rozhodčí rozdali další dva pětiminutové tresty, po jednom na obou stranách. Nejprve ve 26. minutě Filipu Formanovi, Švýcaři však z této výhody vytěžili pouze jeden gól a od oslabených Čechů navíc inkasovali. Ve 37. byl na větší trest vykázán Suter za zákrok na českého kapitána Juhu, ale do konce druhé hrací části se již skóre nezměnilo.

„Rozhodčí ze začátku nasadili docela zvláštní metr, hned za sekání do gólmana dávali pět minut, což pro nás bylo docela nezvyklé. Ale po krátké konzultaci s rozhodčími jsme to přestali dělat a zvládli jsme to,“ řekl po utkání kapitán Josef Juha, který si připsal hattrick a byl vyhlášen hvězdou zápasu.

Závěrečných dvacet minut tak přineslo znatelné zklidnění, Češi svou hrou nutili Švýcary aktivně napadat hluboko v útočné polovině a snažili se hrozit z přečíslení. Výrazná změna skóre ale nenastala, oba soupeři vstřelili po jedné brance a nakonec na 9:4 do prázdné branky pečetil Josef Juha, gólman Schälin se těsně nestihl vrátit zpět při švýcarské power-play. Mohla tak propuknout česká radost z postupu do boje o titul mistrů světa.

„Je to skvělé, kluci si to vybojovali díky výborné první třetině, ale musíme zapracovat na rozhodování ve vypjatých situacích. Měli jsme takové množství ztrát, že Švédové nebo Finové by to nekompromisně trestali,“ komentoval výkon svých svěřenců trenér Jiří Jakoubek.

Ve finále se utká s vítězem semifinále Finsko – Švédsko.