{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ROZHODNE TVRDÁ PRÁCE, ŘÍKÁ SMĚREM K MS JUNIORŮ BERKA

Obrázek ke článku
16. 6. 2020

Na začátku června byla představena identita k mistrovství světa juniorů 2021, blíží se červnové soustředění a červencový kemp talentované mládeže. Jaký byl první rok aktuálního cyklu? Co čeká juniorskou reprezentaci směrem k MS? Jaké budou parametry pro nominaci? Nejen na tyto otázky odpověděl Jaroslav Berka, hlavní trenér juniorské reprezentace.  

Co nabídl váš první rok v pozici hlavního trenéra juniorské reprezentace?
Bylo to velmi hektické. Začínalo se v září první akcí, kdy realizační tým nebyl ještě kompletní. Postupně si to vše sedalo, realizační tým se sjednotil a nastavili jsme si způsob práce, který nám vyhovuje. Poté jsme absolvovali první soustředění v září, EFT na podzim, turnaj ve Švýcarsku a individuální tréninky. Závěr byl s ohledem na situaci opět velmi hektický. Myslím, že za ten rok jsme toho o hráčích hodně zjistili a postupně se jim snažíme předat náš pohled a zároveň jim maximálně pomoct s jejich rozvojem.

Jakým směrem se tedy chcete vydat v dalším období?
Jedna věc je maximalizovat rozvoj každého hráče ve všech aspektech, které lze posunout. Dále se zaměříme na herní projev směrem k MS, kde se chceme prezentovat aktivní hrou. Nicméně na uplynulých dvou herních akcích jsme spíše hledali hranici mezi rizikem a aktivní hrou. Porazili jsme dvakrát Švýcary, což je samozřejmě dobře, ale nepodařily se nám zápasy s Finy a Švédy. To nás nutí k tomu více pracovat s pojetím hry, abychom byli konkurenceschopní na mezinárodní úrovni.

Jak jste zvládli situaci okolo koronaviru v rámci reprezentace?
Nastavili jsme dvouměsíční program, v rámci kterého hráči pracovali jak na individuálních úkolech – stanovovali si vlastní cíle i plány, tak na týmových – definovali svoje role a co je potřeba z pohledu týmové dynamiky vybudovat tak, aby byli úspěšní na MS. Celý program bychom chtěli uzavřít na soustředění v červnu a posunout se zase dál.

V jaké fázi skládání kádru aktuálně jste? Jak plánujete využít červnové soustředění a kemp talentované mládeže v červenci?
V rámci přípravy jsme objeli spoustu jednodenních tréninků, byli jsme v Praze, Ostravě i Brně. Finišuje nám složení kádru s tím, že během června a července uvidíme drtivou většinu kluků v akci. Tam si ověříme, jak na tom ti hráči jsou a jaké dělají pokroky. Ty dvě letní akce tedy slouží k tomu, abychom pracovali s hráči na jejich rozvoji a zároveň postupně otevírali týmové záležitosti. V září už chceme na soustředění nominovat tým, který bude směřovat k mistrovství.

V červnu a červenci uvidíte tedy většinu kádru, mají šanci ještě také hráči, kteří aktuálně v nominacích na nejbližší akcích nejsou?
V posledních letech se vždycky v tom posledním roce objevil někdo, kdo vyletěl. V minulém cyklu Martin Haleš, který v Pardubicích dostal šanci, stabilně chytal a najednou byl ve finální nominaci. Vždycky nějaké místo je a není pravidlo, že tam nikdo další nemůže projít. Nyní pracujeme s přibližně 40 hráči v širším kádru intezivněji. Zároveň vnímáme několik hráčů, kteří zaznamenali významný progres v poslední sezoně a mohou překvapit. 

Jak skládáte tým pro juniorské MS? Na co dáváte nejvyšší důraz?
Vše je podmíněné jedním pravidlem – každý musí splnit kondiční připravenost. Na šampionátu nás čeká pět zápasů v pěti dnech, s čímž musíme pracovat. Myslím si, že v tomto ohledu se jedná pouze o otázku pracovitosti. Není to nic, co by někoho limitovalo, ať už je z jakéhokoliv klubu a je jakkoliv malý nebo velký, protože limity jsou nastaveny poměrově k váze člověka. Je to absolutní podmínka. Pokud si někdo neví rady, jsme připraveni mu s rozvojem kondice pomoci, nicméně spousta hráčů má kvalitní možnosti ve svých klubech. Po splnění té podmínky rozhoduje více faktorů – přínos pro tým, pozice v týmu, charakter, dovednosti atd.

Vy jste byl členem realizačního týmu i u zlatého cyklu. Snažíte se nějak inspirovat v předchozím týmu a vidíte nějaké paralely?
Jsou to úplně jiné týmy, jinak složené. Inspirujeme se v tom, že se opíráme o stejné pilíře. Snažíme se s hráči pracovat komplexně – kondičně, systémově i mentálně. Zároveň chceme pracovat s týmem jako s celkem. Jde o úroveň spolupráce, komunikace a týmové zodpovědnosti. Jsme přesvědčeni, že rozhodne tvrdá práce, takže si to musíme odpracovat.

Jak důležité bude pro hráče směrem k nominaci účast v Superlize?
I historie ukazuje, že na mistrovství jede většina hráčů, kteří hrají Superligu, a to z toho důvodu, že jde o konfrontaci s dospělými hráči a ten level je výrazně vyšší než v jiných soutěžích. Proto hráči, kteří pravidelně nastupují rok nebo dva v nejvyšší soutěži, jsou zocelení natolik, že prokazují vyšší kvalitu, což je vzhledem k nominaci žádoucí.

Mají šanci i ti, kteří v Superlize nastupovat nebudou?
Není to dogma, vždycky je nějaké procento hráčů, kteří se tam dostanou i z jiné ligy nebo úrovně, jde především o samotnou kvalitu florbalistů. V předchozím cyklu to bylo mimořádné, hráči byli už rok před MS velmi důležití ve svých klubech. První dvě lajny hrály stabilně Superligu v klíčových pozicích – přesilovka, oslabení. Uvidíme, jak se hráči ve svých klubech prosadí v následující sezoně. Téměř s jistotou je ovšem nutná pravidelná konfrontace na mužské úrovni. Juniorská soutěž hráče na meznárodní florbal rozhodně nepřipraví. 

Plánujete směrem k MS ještě další přípravu kromě zmíněných kempů?
Budeme pokračovat v individuálních trénincích, které měly velmi dobrý ohlas, chceme hráčům na dobrovolné bázi nabídnout, aby mohli pracovat více, pokud jim to čas a situace umožní. Nad rámec toho máme v plánu zařadit přátelské zápasy se superligovými kluby.

V čem jsou silné stránky Švédů a Finů, asi největších soupeřů na mezinárodní úrovni?
Mají velký počet hráčů na vysoké úrovni, ze kterého vybírají. Výzva bude vyrovnat se skandinávským zemím fyzicky, protože z historického důvodu a toho, jak tam fungují školy a celkově všesportovní příprava, jsou na tom fyzicky v 19 letech mnohem dál. Jsou všestrannější, silnější a rychlejší.

Jak tedy tým připravit, aby byl schopný Švédy a Finy porazit?
Myslím, že na úrovni jednotlivců jsme schopni jim konkurovat, nebo dokonce mít i lepší hráče. Abychom se s nimi mohli rovnat týmově, musíme se jim vyrovnat fyzicky. Důležitá je také charakterová kvalita jednotlivců. U Finů a Švédů vnímám, že to jsou velké osobnosti, mají charakter, který se projevuje i na hřišti. Tohle je náš úkol. Pokud budeme na stejné úrovni po fyzické stránce a pokud hráči budou dostatečně silné osobnosti, pak s nimi můžeme hrát vyrovnaně.

Můžou vás ještě ty nejlepší týmy překvapit?
Systémy a principy, jakým Švédové a Finové hrají, není nic nového, o čem bychom my nevěděli. Cestu k vítězství vidím přes kondiční připravenost, osobnostní rozvoj a způsob vedení utkání jako celku. Musíme mít na sebe opravdu vysoké požadavky ve všech ohledech a zároveň v těch nejmenších detailech pak využít unikátnost jak jednotlivců, tak české povahy.

Jak se těšíte na domácí MS?
Těším se moc, beru to jako velkou výzvu a příležitost, jak můžeme prezentovat florbal v Česku. Velkým plusem pro nás bude divácká kulisa, která hráčům dodá obrovské množství energie. My se budeme muset naučit tu energii využít správným způsobem a najít správný balanc. V tom vidím tu největší výzvu.

Nedávno byla představena vizuální identita MS, co na ni říkáte?
Líbí se mi, logo je jednoduché, výstižné a úderné. Charakterizuje mladou generaci, myslím, že se povedlo. Je dobře trefené, Český florbal tohle dlouhodobě umí. I slogany „Play“ a „Journey begins“ sedí. Může to oslovit mladé lidi a přivést nové lidi k florbalu.


​​

Obrázek