{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


TÝMOVÉ SEBEVĚDOMÍ MI NEDOVOLILO POCHYBOVAT O VÝSLEDKU, TVRDÍ ROK PO ZISKU TITULU MISTRŮ SVĚTA MARTIN ŘEZÁČ

Obrázek ke článku
12. 5. 2020

Již během dvouletého cyklu ukázal Martin Řezáč, že bude patřit mezi ofenzivní tahouny juniorské reprezentace, a na mistrovství 2019 to nepochybně prokázal. Důrazný útočník se tak svými přesnými zásahy a asistencemi výrazně podílel na zlatém úspěchu.

„Titul, kamarádi, zábava, radost, florbal.“ To jsou první slova, která napadnou Martina Řezáče při vzpomínce na zlatý šampionát v Kanadě. Juniorský národní tým zde před rokem předčil celý florbalový svět a dokázal to, co žádný jiný český výběr před ním.

K úspěchu našim juniorům výrazně dopomohla také skvělá atmosféra v týmu, jež panovala na hřišti i mimo něj. „Vzpomínám si na kvalitní tréninky, dřinu a společné odhodlání, ale i na důležité chvíle mimo florbalové mantinely. Různé srandičky, sázky a hry,“ říká Martin.

Důrazný útočník se objevoval na reprezentačních srazech během celého dvouletého cyklu a svou předváděnou hrou se stal jednou z klíčových ofenzivních postav týmu. „Byly to nádherné dva roky. Procestovali jsme několik zemí v Evropě a vlastně zároveň neviděli nic jiného než hotel a halu. Po florbalové stránce to všem myslím hodně dalo. Poměřování s kluky z jiných zemí je velmi přínosné.“ A národnímu výběru se na těchto akcích nevedlo vůbec špatně. Většina utkání končila českým vítězstvím, či těsnou porážkou a to i v prvním roce, kdy především Švédi nastupovali se starším ročníkem. „Nejraději vzpomínám na první EFT ve Švýcarsku, kde jsme proti starším klukům hráli opravdu pěkný florbal,“ hodnotí Martin, který zde sbíral jeden bod za druhým. Za všechny reprezentační akce do mistrovství si nakonec připsal 29 bodů (22+7) ze 17 zápasů. 

Před samotným šampionátem junioři absolvovali tradiční soustředění. „Příprava byla hodně náročná po fyzické i taktické stránce, ale také nutná a vyplatila se. Poslední přípravný sraz v Bystřici z pohledu naší lajny ale radši opomenu,“ popisuje i mírné rozpaky v souhře své pětky, které se ale na šampionátu rozplynuly.

„Každý hráč i trenér z realizačního týmu to strašně chtěl vyhrát a souvislou prací a soustředěním jsme na tom společně makali. Jednota, odhodlání, touha vyhrát, zdravá agresivita a soutěživost,“ to byly podle Martina nejsilnější stránky týmu během turnaje. Za klíčový moment v cestě za vítězstvím považuje všechna utkání, neboť junioři na šampionátu nepoznali ani jednou hořkost porážky. „Nejzásadnější byl asi pochopitelně finálový zápas, díky kterému jsme vyhráli zlatou medaili. Nicméně bez předešlého semifinále a zápasů ve skupině by ani to finále nebylo,“ myslí si.

Před finále panovala v týmu velká očekávání. „Lehká nervozita byla, před zápasem jsem si v automatu koupil svůj obvyklý fialový Gatorade, abych nevystupoval ze zajetých kolejí. Takže pocity jsem měl stejně dobré jako před každým zápasem na MS,“ vzpomíná Martin. „Týmové sebevědomí mi nedovolilo pochybovat o výsledku a o mém výkonu jednotlivce,“ uvědomuje si velkou vnitřní sílu, kterou hráči cítili.

A pak to přišlo. Vytoužené vítězství se stalo skutečností, Češi ve finále porazili podruhé na turnaji Švédy, tentokrát 8:2. „Pocity po třetí třetině byly skvělé, radostné a byl jsem rád, že jsem konečně z nějakého turnaje domů vezl zlatou medaili, ne bronzovou nebo stříbrnou, jak bylo zvykem,“ vystihl Martin, jenž ve finále pomohl k titulu dvěma asistencemi. Svou produktivitou na celém turnaji se navíc dostal na 6. místo kanadského bodování, když v 5 zápasech zaznamenal 9 bodů (3+6).

O zisku zlatých medailí poté věděl v Česku téměř každý. „Překvapily mě třeba gratulace od spolužáků a profesorů z gymnázia, o kterých jsem ani netušil, že o florbale vědí," říká.

Martin působí od mládežnických kategorií na pražském Chodově, kde v posledních letech pravidelně nastupuje v mužské Superlize. Během sezony 2019/2020, která skončila předčasně v průběhu play-off, navíc někdy naskočil i do 1. ligy, kde si zahrál po boku dalšího juniorského mistra světa. „Na Chodově jsem odehrál celkem normální sezonu, čekal bych od sebe ale víc. Občas jsem si také šel zahrát s Danem Eremiášem za Start98, kde nám to klapalo a byla to velká zábava.“

A co si slibuje od budoucnosti? „Chtěl bych vyhrát s Chodovem vytoužený titul. Neustále se učit od zkušenějších spoluhráčů a bavit se florbalem,“ prozrazuje mladý útočník. S týmem z Jižního Města se tak zanedlouho začne připravovat na příští ročník. „Zatím se snažím nějak udržovat formou běhání a jízdy na kole, ale brzy už začínáme i s týmem. Letní příprava mi nevadí, takže se těším,“ dodává na závěr.


Obrázek