{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


MÁME VYVÁŽENÝ TÝM. VĚŘÍME V MEDAILOVÉ DUELY, ŘÍKÁ MARTINÍK

Obrázek ke článku
2. 8. 2022

V uplynulém roce bral trenér Tomáš Martiník s juniorským týmem na šampionátu v Uppsale bronzové medaile. Osobně však stejně jako celý tým touží po postupu do finále. „Víme, že jedna věc jsou plány a odhodlání. Druhá pak to, co dokážeme předvést v klíčovém okamžiku přímo na hřišti. Tam se budeme chtít prezentovat aktivní a rychlou hrou, maximálně důraznou, ale hlavně hrou efektivní a úspěšnou,” říká po nominaci na mistrovství světa, které budou hostit Katovice.

Reprezentaci čeká ještě před odjezdem do Polska přátelské utkání a závěrečný kemp v Čeladné. Sám Martiník potvrdil, že se nominace na šampionát nerodila úplně snadno. „Po turnaji v Kutné Hoře jsme měli poměrně jasnou představu o složení týmu a na červnovém kempu v Milevsku jsme už chtěli doladit jen poslední detaily a alternativy. Bohužel, v období před kempem, ale i během něj, přišly komplikace v podobě několika zranění a my na to museli reagovat. Nakonec se nám na kempu podařilo nominaci vyladit do podoby, kterou jsme si ve velké míře přáli a kterou vnímáme jako tu nejsilnější možnou,” komentuje výběr Martiník. 

Jak sám vnímáte váš tým? 
Jako velmi dobře vyvážený směrem dopředu i dozadu. Máme v něm hráčky se zkušenostmi z minulého MS, plus další, které už nasály i atmosféru dospělé reprezentace a taky hladové hráčky, pro které bude tento šampionát velkou šancí a výzvou. V týmu jsou jednak rozdílové florbalistky, schopné brát zodpovědnost na sebe a rozhodovat zápasy, ale i hráčky pro „černou práci“ oddané udělat cokoliv pro týmový úspěch. Věříme, že se holky během posledního měsíce ještě semknou a vytvoří natolik kvalitní tým, že si pak společně a odhodlaně půjdou za svým medailovo-finálovým snem. 

NOMINACE | Juniorky touží na MS prolomit bránu semifinále

Lehkým překvapením je nominace Karolíny Klubalové z Liberce, která neabsolvovala tolik akcí. Čím vás zaujala? 
Ano, nominace Karolíny Klubalové je tak trochu na poslední chvíli, ale jednoduše nás dokázala i za ten kratší čas přesvědčit, že může být týmu prospěšná a má v něm své místo. Jak už jsem zmiňoval, před kempem v Milevsku nás okolnosti přiměly hledat ještě nějaké alternativy v sestavě, a proto jsme se rozhodli vyzkoušet i Karolínu, která mě zaujala na MČR dorostenek a následně i na kempu talentované mládeže. Karolína pak v Milevsku jednoznačně ukázala své možnosti. Je to jednak univerzálka a k tomu ještě pravoruká hráčka, a to se vždycky hodí. Nicméně, tím hlavním aspektem byl její zajímavý herní projev s velmi dobrými individuálními dovednostmi. Prostě něco, co tento tým potřebuje – herní přehled, šikovnost na florbalce, střelecké schopnosti. Věřím, že se nám na zbylých společných akcích podaří Karolínu do týmu zapracovat tak, že dokážeme naplno využít její potenciál pro týmový úspěch. 

V nominaci naopak chybí Karolína Stůjová. Mohl byste okomentovat její absenci? 
Po turnaji v Kutné Hoře jsme si vyhodnocovali výkony a herní přínos jednotlivých hráček pro tým a v této klíčové době na sebe Karolína upozornila způsobem, který je pro nás jednoznačně nepřijatelný. Tímto svým jednáním bohužel poslala do kabiny jistý vzkaz..., a ať už je to, jak je to, vnesla tím směrem k nám trenérům i do týmu samotného nepříjemnou dávku pochybností a nedůvěry. Nakonec jsme si to všechno vyhodnotili, včetně výkonnostních aspektů, herních rolí i dopadu na týmovou dynamiku, a rozhodli se Karolínu do týmu pro MS nenominovat. 

Světový šampionát vás čeká už na konci srpna. Jaké budou cíle? 
Naše cíle pro letošní šampionát budou podobné těm minulým – medailové a finálové. Na dvou posledních mistrovstvích se nám nepodařilo překročit semifinálový práh, a ač dvě získané bronzové medaile jsou velmi dobrým úspěchem, tak všichni cítíme, že by to tentokráte chtělo ještě něco navíc. Minulý rok jsme si na MS sice dokázali, že hrát a porazit se dá opravdu každý, včetně Švédek, ale ten klíčový zápas jsme bohužel nezvládli. Rádi bychom se z toho poučili a byli zase ještě o něco lépe připraveni. Uvidíme, jak se nám to podaří, náš tým bude jiný, soupeřky taky, takže bude zase všechno otevřené. Všichni samozřejmě věříme v medailové duely, ale musíme se nejdříve jednoznačně soustředit na zápasy základní skupiny a do semifinále se nejdříve probojovat. 

Jak byste tým charakterizoval? 
Náš tým během přípravného cyklu ukázal zajímavý potenciál a dokázal se znovu úspěšně měřit se svými rivalkami. Cítím, že máme týmovou sílu, máme v kádru zkušenost i mladickou energii, dokážeme hrát vyváženě dopředu i dozadu. Víme, že jedna věc jsou plány a odhodlání. Druhá pak to, co dokážeme předvést v klíčovém okamžiku přímo na hřišti. Tam se budeme chtít prezentovat aktivní a rychlou hrou, maximálně důraznou, ale hlavně hrou efektivní a úspěšnou. 

Pojďme k soupeřkám ve skupině. Turnaj zahájíte federálním derby se Slovenskem, se kterým jste se utkali i na posledním šampionátu. 
Tak soupeřky jsou sice stejné, ale týmy budou úplně jiné. Ve velké míře půjde o klíčový duel základní skupiny. Se Slovenkami jsme se utkali na turnaji v Kutné Hoře a rozhodně to pro nás nebyl jednoduchý zápas. A nejinak tomu bude i teď v Polsku. Díky onomu zápasu máme jistou představu o hře Slovenek, ale tušíme, že soupeřky se na nás určitě připraví a budou nás chtít zaskočit. My se samozřejmě taky zodpovědně připravíme a budeme očekávat vyhecovaný zápas, ve kterém se budeme snažit hru ovládnout a díky efektivitě naší střelby co nejdříve překlopit misky vah na naši stranu a dojít si pro vítězství. 

„Věříme, že se na nás přijede podívat hodně fanoušků a že pro nás vytvoří takovou atmosféru, která nás požene do vytouženého finále.”

Tomáš Martiník, trenér reprezentace juniorek.

Poté vás bude čekat silné Švédsko, na které jste ale dokázali na říjnovém EFT najít recept a porazit jej. 
Zápas se Švédkami bude rozhodně zajímavý, a to nejen z důvodu, že v posledních dvou zápasech jsme je dokázali porazit. Očekáváme, že na nás soupeřky vletí a budou nás chtít dostávat pod tlak, získávat míčky na naší polovině a těžit z toho. Pokusíme se oplácet podobnou mincí a zároveň budeme chtít být maximálně důrazní v obranné činnosti a nenechat soupeřky jednoduše hrát a ovládat hru. Víme, že tohle soupeřkám nevoní, takže se budeme snažit hrát na míčku my a vyvarovat se u toho zbytečným ztrátám. 

Celou skupinu pak uzavře klání s Norskem. 
Norky jsou pro nás velká neznámá a můžeme pouze čerpat ze zkušeností zápasů minulých cyklů. Tam se většinou Norky prezentovaly zataženou defenzívní hrou a snažily se těžit z chyb či ztrát rychlými protiútoky či individuálními akcemi. Takže naším cílem bude se tohohle vyvarovat a být maximálně efektivní v útočné činnosti a střelbě. 

Turnaj se hraje v Polsku nedaleko českých hranic. Berete to jako výhodu i směrem k fanouškům? 
Mistrovství světa v Polsku je pro naše příznivce samozřejmě výhodnější než na Novém Zélandu nebo někde ve Skandinávii. Věříme, že se na náš tým přijede podívat hodně fanoušků a rodinných příslušníků, a že pro nás dokážou vytvořit takovou atmosféru, která nás požene a snad i dotlačí do vytouženého finále. Cestování do Katovic není pro české diváky nikterak náročné, a proto bychom je chtěli na naše zápasy srdečně pozvat a poprosit o co největší podporu přímo v hledišti. Budeme za ni velmi rádi a věřím, že jim ji našimi výkony na hřišti oplatíme. 

Čeká vás teď před Czech Openem přípravné klání s Klotenem. Jaké budou cíle pro tento zápas i směrem k MS? 
V rámci závěrečné přípravy na MS se nám podařilo domluvit přípravné utkání s týmem Kloten-Dietlikon Jets. Jsme za to velice rádi, protože mezinárodních zápasů jsme odehráli poskrovnu a možnost zahrát si se švýcarskými mistryněmi pro nás může být hodně užitečná. Vzhledem k síle soupeřek to pro nás bude vítaná možnost prověřit si naši obrannou činnost, které se chceme v závěrečné fázi přípravy ještě hodně pověnovat. Zároveň budeme chtít ladit souhru jednotlivých pětek, a to ať už do zmíněné obrany, tak i směrem do kvality a efektivity útočné činnosti. Věřím, že tento zápas nám leccos ukáže a my budeme mít možnost poznatky z něj využít směrem k našemu závěrečnému soustředění a přípravě na MS. 

Jaký budete mít další přípravný program mimo zmíněný přípravný zápas? 
Po turnaji Czech Open, který hráčky odehrají ve svých klubech, se budou holky deset dní připravovat v rámci klubových povinností a potom už bude následovat naše závěrečné soustředění v Čeladné, kde budeme pilovat poslední detaily hry, nastavovat si herní plány na jednotlivé soupeřky a týmově se připravovat na samotné mistrovství světa. V pondělí 29. 8. pak přímo z Čeladné odcestujeme do Katovic a potom už to půjde ráz naráz. V úterý předzápasový trénink a od středy pak každý den zápas, pět utkání v pěti dnech.  

​​

Obrázek