ANALÝZA DAT: NĚMECKO VS ČESKO 5:10

2. 12. 2018

Očekávání českých fanoušků před úvodním zápasem na MS 2018 byla velká a měla to být snadná výhra proti vyzyvateli z Německa. Němci domácímu týmu nepovolili jít do vedení až do 36. Minuty, kdy vstřelil Beneš gól na 4:3. Česko vyhrálo 10:5 a my se můžeme podívat na zápas pohledem dat.

Aktivní výkon Německa a nervózní začátek Čechů nebyli jedinými důvody pro překvapení v úvodní polovině utkání. Svou roli hrál ještě jeden aspekt - štěstí.

Nechápejte to špatně. Německo předvádělo dobrý výkon, zejména v 1. třetině. Jejich vedení 2:1 však bylo spíše šťastné. Německý tým si vytvořil v prvních dvaceti minutách dvě přečíslení (Češi jen jedno) a snažil se hrát rychle (17:8 na rychlé útoky). Čeští florbalisté si ale připsali převahu 8-1 ve *volných cestách.

Podobný vývoj pokračoval dále s jednou změnou. Ofenzíva Německa poklesla (jen 3 střelecké pokusy Němců ve 2. třetině oproti 17 u soupeře) a český tlak byl nakonec přetaven v góly. Česko pokračovalo v tvorbě volných cest. Následujících graf shrnuje počty různých typů držení míčku obou týmů při hře 5 na 5. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Německo zaznamenalo více přečíslení v zápase (10:4 a 1:0 na góly). Česko volilo spíše postupné útoky než uspěchání akcí a to se vyplatilo (36:80 na pomalé útoky a 1:6 na góly z nich).

Paradoxní výsledky přinesly zbylé dva typy držení míčku. Německo si připsalo více rychlých útoků (36:27), ale produktivní z nich byli jen Češi (0:3 na góly). Obdobně a naopak, domácí si vytvořili více situací po zisku míčku v útoku (7:14), gólově trestali ale Němci (3:0).

Český tým dominoval v tvorbě volných cest (23:6) a to se ve skóre promítlo (5:2), což byl impuls k obratu skóre.

Následující graf porovnává hráče a jejich schopnost vytvářet a nepřipouštět volné cesty (vertikální osa) a přečíslení (horizontální osa). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Překvapivě, všichni hráči Česka registrovali negativní rozdíl přečíslení, když byli na hřišti. Zejména druhá pětka Německa (Weigelt, Schuschwary, Burmeister, Borth, Herlt) byla schopna vytvořit kvalitní rozdíl přečíslení. Na druhé straně to byli právě oni, kdo zaznamenal nejhorší rozdíl volných cest. První dvě české pětky naopak zakončily zápas s dominantním rozdílem volných cest.

Není překvapením, že to byli čeští florbalisté, kdo zaznamenal nejvíce střeleckých pokusů v utkání. Kteří hráči byli zodpovědní za časté zakončování akcí? Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Dóža měl nejvíce přihrávek na střely (8) následován Benešem a Kisugitem (oba 6). Ondrušek zaznamenal nejvíce střeleckých pokusů (10), za ním opět Beneš (7). Za soupeře to byli zejména dva útočníci, kteří se dostávali do zakončení. Niklas Broker měl 4 střelecké pokusy a 5 přihrávek na ně, Von Pritzbuer pak měl 4+4 ve stejné kategorii.

GIF 1: Využití napadání soupeře pro přečíslení Německa 3 na 2

(pro uživatele mobilní zařízení ZDE)

GIF 2: Langer (č. 9) a jeho práce s prostorem v útoku

(pro uživatele mobilních zařízení ZDE)

*Volná cesta je situace, kdy se útočící hráč nachází v nebezpečném prostoru před brankou, mezi ním a brankářem není žádný obránce a existuje reálná možnost, že se tento hráč dostane k míčku.