{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

DÁNSKO NA MS 2016: NÁVRAT DO SVĚTOVÉ TOP 5

Obrázek ke článku
11. 11. 2017

Reprezentační úsek Českého florbalu exkluzivně na www.ceskyflorbal.cz zveřejňuje hodnocení výkonů vybraných národních týmů na Mistrovství světa mužů 2016 v Rize. Jako čtvrtý přinášíme podrobný pohled na výkon Dánska. To se dle názoru kolektivu českých reprezentačních trenérů po neúspěšných letech zaslouženě vrátilo na pozici za elitní světovou čtyřkou.

Florbal v Dánsku

V nejjižnější ze severských zemí žije téměř 6 milionů obyvatel, ze kterých se rekrutuje 6 409 registrovaných florbalistů (z toho 2 703 mužů a 2 235 mužů do 19 let). Dánský florbalový svaz byl založen v roce 1989 a v současnosti sdružuje 131 klubů.

Dánská reprezentace také patří ke stálicím světovém šampionátu, dvakrát (1998 a 2000) dokonce sahala po bronzové medaili, nakonec však skončila čtvrtá. Od roku 2004 Dánové zažívali postupný úpadek, na MS 2012 skončili dokonce až na 18. místě. Totální obnova kádru je však vystřelila zpět do TOP 10, v Rize nakonec skončili pátí, což byl jejich nejlepší výsledek od roku 2000.

Realizační tým na MS 2016
  • Jens Orhoj, hlavní trenér
  • Daniel Hane, trenér
  • Tonni Wede Trolle, trenér
  • Helge Overgaard, vedoucí týmu
  • Carina Hansen, fyzioterapeutka
1. Všeobecné hodnocení

Dánsko po velmi úspěšných letech (1998 – 2002), kdy dokázalo přímo bojovat o medaile, zažívalo nepříliš úspěšné období. Za poslední čtyři roky ale udělalo velký kus práce a po právu se zařadilo za nejlepší čtyřku světového florbalu. Vzhledem k nízkému věku většiny důležitých hráčů se můžeme těšit, co tento tým předvede v Praze a jestli bude schopen ve stoupajících výkonech pokračovat.

2. Týmové hodnocení

Celý tým působil velmi kompaktně, hráči určitě znali své role, náhradníci celý turnaj podporovali spoluhráče. Bylo znát, že si váží možnosti reprezentovat, byli hrdí na svůj tým, což dávali znát třeba postojem při hymnách a zpěvem hymny. Každý povedený zákrok v obraně (blok, zásah brankáře) nebo v útoku celá střídačka odměnila křikem a potleskem. Hráči byli na střídačce organizovaní, vnímali pokyny trenérů, ale v průběhu utkání (především ke konci a v prodloužení) všichni hráči na střídačce stáli a povzbuzovali. Žádný projev směrem k rozhodčím jsme v průběhu turnaje nezaznamenali.

Kondičně byl tým připraven velmi dobře, žádné problémy jsme v zápasech neviděli. Možná to bylo také dané tím, že kromě zápasu s Finskem ve čtvrtfinále (0:7) hráli s týmy slabšími nebo na jejich herní úrovni. Navíc zápasy o konečné umístění nebyly hrány ve vysokém tempu a soupeři Dánů byli v mnohem horší kondici.

Složení formací se moc neměnilo, pravděpodobně trenéři vsadili na vytvořené vazby mezi hráči. Náhradníci byli celkem pravidelně zařazováni v průběhu utkání a vypadalo to, že hlavním důvodem jejich nasazení je rozložení zátěže na maximální počet hráčů.

Celý realizační tým byl na střídačce, trenéři spolupracovali. Hlavní vedení hráčů, střídání, vedení time-outů měl na starosti hlavní trenér. Na tribuně k pozorování nebyl nikdo, trenéři jezdili pozorovat své soupeře na jejich zápasy.

3. Hráčská úroveň

a. Technická

Dánský tým s mladým kádrem celkem problémy s technikou a prací s míčkem neměl. Se slabšími celky dominoval, se silnějšími hrál jednoduše a rychle do zakončení. Pokud hráči byli pod tlakem, tak se samozřejmě technické nedostatky projevily ve slabší kontrole míčku, kvalitě přihrávek i zakončení. Pokud se chtějí posunout a konkurovat nejlepší čtyřce, je tohle rozhodně oblast, kde mají největší nedostatky.

b. Taktická stránka

Celkem jednoduché – po celou dobu turnaje hráli velmi jednoduše s důrazem na zónové rozestavení a dodržování jednotlivých postů. Hráči byli s danou taktikou ztotožněni a dělali vše pro to, aby ji na hřišti naplnili. Byli velmi pracovití, loajální vůči trenérům i svým spoluhráčům. V podstatě spoléhali na to, že se jim hra bude dařit a nebudou nic měnit. Tak to také bylo a je jen otázka, jestli by byli schopni něco ve své hře změnit s ohledem na vývoj zápasu.

4. Systém hry

a. Útok

Útoky zakládali jednoduše po mantinelu, kde posouvali míček až do rohu útočného pásma nebo individuální akcí. Obě založení se snažili co nejrychleji zakončovat, takže skoro nebyl vidět postupný útok na útočné polovině, což je možná dáno nedostatky v technice na malém prostoru a pod tlakem. Po ztrátě míčku je vždycky spíše pokus o pressing, ale jinak se hráči okamžitě stahují na své pozice ve středním pásmu.

b. Obrana

Téměř klasické rozestavení 2 – 1 – 2, obě křídla vystupují proti hráči s míčkem, pokud je na straně, za kterou zodpovídají. Druhé křídlo se mírně stahuje na svoji polovinu a kryje případnou křížnou přihrávku. Střední útočník důsledně drží osu hřiště, nevystupuje k mantinelu, hlídá křížnou přihrávku a samozřejmě protihráče, pokud je v jeho prostoru. Obránci se pohybují podle míčku. Obránce, na jehož straně je míček (i když je na polovině soupeře) je mírně vpředu. Cílem je nechat hrát soupeře pouze podél mantinelu a donutit ho přihrát do vlastního rohu.

Také v obranném pásmu brání v rozestavení 2 – 1 – 2. Do rohů chodí pouze obránci, křídlo na mantinelu, kde je míček stojí mezi míčkem a obráncem soupeře a snaží se zabránit přihrávce z rohu podél mantinelu. Zdvojuje pouze v případě, že si je jistý, že může vyhrát míček ze souboje.

5. Speciální formace

a. Oslabení

Hra v oslabení byla postavena na obraně malého prostoru před vlastním brankářem, především v rozestavení 2 – 2, ale byli schopni reagovat na soupeřovy změny a přesouvat se do 1 – 2 – 1. Výborné čtení hry a blokování střel.

b. Přesilovka

Přesilovka byla zřejmě hodně trénovaná, především se slabšími soupeři si Dánové dokázali kombinací mezi třemi vrcholovými rozehrávajícími hráči udělat prostor pro přihrávku buď podél mantinelu, anebo křížem. Následovalo naběhnutí jednoho z vrcholových hráčů a nebezpečné zakončení. V utkání s Finskem a Norskem je pak trochu limitovala technika.

c. Brankáři

Tým měl jasnou brankářskou jedničku – Mike Trolle. Kromě úvodního utkání proti Austrálii, kdy jej na chvíli vystřídal jeho kolega, už vše ostatní odchytal sám. Velký, charizmatický brankář je ještě dost mladý na to, aby se mohl zlepšovat a pomoci Dánům k ještě lepším výsledkům. Obranná hra je postavena na něm. Hráči vědí, že pokud obsadí střed hřiště, tak se střelami od mantinelu a větší vzdálenosti si tento hlasitý obr poradí. Tým řídí pokyny, které nikdo v hale nemůže přeslechnout a pokud se mu povede opravdu dobrý zákrok, umí si ten moment užít a soupeři dát najevo svou převahu. Výborný při zakládání protiútoků dlouhými a přesnými výhozy. 

Obrázek