{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


JAK JSOU NA TOM HRÁČI KONDIČNĚ, UKÁŽE ZÁPAS S NORSKEM

Obrázek ke článku
2. 2. 2016

Mužská reprezentace je od října pod vedením kondičního trenéra Petra Hlavičky. Bývalý reprezentant v hodu diskem a bratr někdejší opory Tatranu Střešovice Aleše Hlavičky se k národnímu týmu dostal přes Zdeňka Skružného. ​

Asistent trenéra reprezentace Zdeněk Skružný jej vyučoval na základní škole tělocvik. Bývalý atletický reprezentant Petr Hlavička díky němu získal pozici kondičního trenéra ve florbalovém národním týmu. „Když skončil Libor Dinga, tak mi trenér Cepek volal, jestli bych s nimi nechtěl spolupracovat. Skončil jsem tehdy reprezentační cyklus u softbalistek, a tak jsem jeho nabídku přijal,“ vypráví Hlavička.

První akce, kde se Hlavička objevil, byla Euro Florball Tour v Brně loni v listopadu. „V začátku sezony byli hráči v dobré formě. Jsem zvědavý, jak na tom budou tady na kvalifikaci, i když jediný náročný zápas bude s Norskem. Tam se uvidí, jak na to kluci kondičně jsou,“ vysvětluje. Hlavička se snaží zaměřit především na disbalance, jelikož florbalisté jsou ohnutí pouze na jednu stranu. „Občas jim i beru hokejky a zjišťuju, že bez nich mají někdy problém a nevědí, co dělat s rukama,“ vypráví s úsměvem.

Vhodnou regenerací je masáž

Rozcvička se skládá z cardio části včetně bilančních prvků a potom následuje dynamický strečink a také sprinty a agility. Po utkání je vyklusání a protažení, kterého se většinou ujme fyzioterapeutka Barbora Grmanová, která má podle Hlavičky tuto činnost lépe zvládnutou. Hráčům je Hlavička plně k dispozici i mimo reprezentační akce. „Jsem rád, že si kluci uvědomují, že pokud chtějí hrát někde v zahraničí, tak musí dělat něco navíc, než jen absolvovat klubové tréninky. Vše samozřejmě konzultuji s klubovým trenérem a potom případně dávám klukům tréninkové jednotky navíc,“ doplňuje Hlavička.

Specifická je kvalifikace tím, že se hraje každý den, takže kondiční trenér nedoporučuje vířivku a saunu. Nejvhodnější regenerací je podle něj při takové zátěži masáž a skotské střiky, tedy střídání studené a teplé vody. „Sauna a vířivka nejsou úplně ideální, protože potom by byli hráči vláční. Samozřejmě, že když jsou zvyklí, tak jim to neodepírám, ale mají omezený čas,“ vysvětluje podstatu regenerace Hlavička.

Kondiční trenér má na starosti i složení jídelníčku. „Sestavoval jsem ho na základě svých zkušeností, jelikož jsem dlouho vrcholově sportoval. Další informace mám z knih,“ popisuje. Zároveň udává, že je podstatný časový harmonogram stravování. Zápasy jsou na programu většinou mezi  12:00-14:00, takže mají florbalisté vydatnou svačinu, ale oběd je čeká až po zápase. „Večer je důležité, aby se kluci dobře najedli, a na výběru jídla už tolik nezáleží. Samozřejmě by se měli vyhnout smaženým pokrmům,“ uzavírá Hlavička. 

​​

Obrázek