{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

KAPITÁN JENDRIŠÁK PŘED ZAČÁTKEM EFT: MÁME HERNÍ CÍLE, KTERÉ KDYŽ SPLNÍME, PŘIJDOU VÝSLEDKY

Obrázek ke článku
7. 11. 2019

Čeští florbalisté jsou na místě. Na tréninkové základně ve finském Eerikkilä se připravují na bitvy s domácí reprezentací Finska, se Švédy a Švýcary. Kapitán Matěj Jendrišák v rozhovoru zhodnotil nádherné prostředí, kde čeští hráči bydlí a trénují, zároveň se zamyslel nad turnajem, který začíná v pátek a kde jeho tým čekají těžké zápasy.

Jste ubytováni v krásném moderním sportovním komplexu, kde máte i tréninkovou základu. Co na něj říkáte?

První myšlenka, která mě napadla, když jsme sem přijeli, byla, že to prostředí je vyloženě přizpůsobené sportovcům, tím myslím i stravování. Je fajn, že je to tady všechno pohromadě, ubytování, haly, jídlo. Bydlíme v nově postavených barácích, takže to prostředí je opravdu na úrovni. Je hrozná škoda, že žádné takové zařízení nemáme u nás v Česku.

Od chvíle, kdy jste dorazili, na vás čeká velice náročný program. Jak to zvládáte?

Tohle je prostě na akcích EFT běžné… Nechci říkat bohužel (smích). Je to takhle v podstatě normální. To, jestli je to moc, nebo ne, si každý může potom zhodnotit sám, ale já myslím, že pro nás hráče je to něco, na co jsme připraveni předem a ten program turnajů EFT se zásadně nemění už několik let.

Zatím trénujete a na zápasy čekáte. Jaký máte prozatím z přípravy pocit?

Ten první trénink je na jakékoliv akci reprezentace vždycky takový seznamovací, tady to bylo ještě po dlouhé cestě, takže si myslím, že nemá nějakou oslňující kvalitu a jsou věci, které se musí nastavit. Já hraji zase v trochu pozměněné lajně, nikdy jsme takhle nehráli, ale cítili jsme se dobře, fungovalo to dozadu i dopředu lépe, než jsme čekali.

Máte za sebou dost cestování, další vás ještě v průběhu turnaje čeká. Jak moc je to pro vás hráče náročné?

Určitě nám to nepomůže. Je to samozřejmě z trochu jiného důvodu, než aby se udělal komfort pro hráče, je to spíš kvůli propagaci mistrovství světa ve Finsku. Bude to poprvé, nemyslím si, že se někdy stalo, že by EFT mělo rozdělené hrací dny do tří různých měst. Může to být zajímavý model i do budoucna, umím si to představit i v Česku, i když s tím cestováním je vždycky obtíž. Ale co to udělá s námi hráči, to uvidíme. Samozřejmě čas strávený v autobuse není stejný, jako bychom ho strávili třeba v posteli nebo na hotelu, takže uvidíme. Samozřejmě v tom zápřahu, co tady máme, je to něco, s čím se budeme muset popasovat. Mají to tak všechny týmy a je to zajímavý experiment a podle mě takové vyjití vstříc divákům.

Pracujete na zlepšení v mnoha herních oblastech. Řešíte také výsledkové cíle?

Neřešíme to z toho pohledu, že bychom si řekli, že chceme vyhrát jeden, dva nebo tři zápasy. My máme spíše herní cíle a pokud je splníme, tak samozřejmě potom přijdou i ty výsledky. Pro nás po těch prvních třech akcích, kde jsme začali pracovat na trochu jiných věcech, jsou důležité právě tyhle herní věci, abychom byli schopni předvádět kvalitní rozehrávku a hru v pásmu, kdy nebudeme ztrácet balónky ani proti silným soupeřům. A takový ten cíl, o kterém si myslím, že přinese i výsledky, je ten, že potřebujeme odehrát všechny tři zápasy na stejně vysoké úrovni. Nechceme, aby se nám stávalo to, na co poslední roky narážíme celkem pravidelně, že dobře rozehraný zápas ztratíme během pěti minut vinou nějakého výpadku. Nechceme si říkat, že kdybychom udělali něco jinak, tak jsme mohli vyhrát. Pokud nasadíme laťku vysoko od první do poslední minuty, tak ty výsledky přijdou.

V novém reprezentačním cyklu se v realizačním týmu objevili dva noví trenéři. Změnilo se něco v práci trenéra Kettunena, děláte něco odlišně?

Bereme to tak, že ten předchozí cyklus jsme něco trénovali a teď na to trochu navazujeme v určitých věcech. Zejména v těch, které s ohledem na analýzu toho posledního mistrovství světa můžeme zlepšit. Takže to není tak, že bychom úplně překopali to, co jsme dělali, ale navazujeme na ty dva roky a přidáváme a zlepšujeme ty věci, které jsme třeba nedělali nebo jsme je dělali špatně. A myslím, že je tam vcelku jasné, které oblasti nás tlačily a které musíme zlepšit.

Na začátku reprezentačního srazu oslavili své narozeniny trenéři Kettunen s Fridrichem. Proběhlo něco v rámci týmu?

My jsme o tom vůbec nevěděli a já bych to spíš trochu otočil, protože my jsme od trenérů vůbec nedostali ani žádné bonbóny, prostě nic (smích)… Ne vážně, já jsem o tom třeba vůbec nevěděl, akorát vím, že včera se o tom bavili trenéři s maséry, ale my hráči jsme tohle neřešili.

Obrázek