{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


KARO KUUSSAARI: JE TO MOJE PREMIÉRA V POZICI ASISTENTA

Obrázek ke článku
12. 2. 2020

Karo Kuussaari před kvalifikací na světový šampionát doplnil spolu s Akselim Ahtiainenem trenérský tým kolem Petriho Kettunena v čele reprezentace mužů. Na rozdíl od jeho finských kolegů si ale Kuussaari jako trenér se zkušenostmi z finské reprezentace žen odbyl u českého národního týmu mužů v Lotyšsku svou premiéru. V rozhovoru popisuje své dojmy z této akce, silné vzpomínky z trenérské kariéry i své koníčky.

Jaký dojem na vás udělal český tým a jeho hra na kvalifikaci?
Z českého týmu jsem měl dobrý dojem, cítil jsem dychtivost. Hráči byli srdeční a každý chtěl být zapojen do procesu. Chtěli jsme v týmu nastavit dobrou atmosféru a pozitivní myšlení v průběhu všech pěti dnů. Myslím, že se nám to povedlo, protože jsem viděl spokojenost jak ve tvářích hráčů, tak i v jejich řeči těla.

Bylo to z vaší strany spíše o pozorování, nebo už jste měl možnost zapojit se v rámci kvalifikace do rozhodovacího procesu?
Samozřejmě většina času v Liepāje patřila seznamování se s týmem a osobně jsem se hodně věnoval pozorování. Zápasové otázky a zapojení hráčů jsme řešili společně s Petrim a Akselim, takže jsem měl také možnost zasáhnout do herního plánu.

Vaše zaměření v rámci trenérského týmu se soustředilo na obranu, jak byste ji ohodnotil?
Myslím si, že jsme bránili velmi dobře a to je nejdůležitější stránka naší hry. Můj herní plán se vždy odráží od obranné hry.

Jak dobře jste si florbal osobně vyzkoušel?
Hrál jsem od roku 1991 do 2003. Dvě sezony jsem hrál ve finské nejvyšší soutěži, ale nepatřil jsem k nejlepším florbalistům. Trénovat jsem začal v roce 1994, a tudíž jsem trenérem už dvacet šest let. Vždy jsem býval hlavním trenérem, toto je pro mě první situace, kdy jsem na pozici asistenta. Ale jsem velmi rád, že mohu pracovat s trenéry, kterými jsou Petri a Akseli.

Z vaší zkušenosti, co byste označil za největší rozdíl mezi vedením florbalistek a florbalistů?
Mužské týmy jsem trénoval od roku 1994 do roku 2013, ženské týmy od roku 2008 do roku 2014. Ženskou reprezentaci jsem vedl v letech 2010 – 2013 a dívčí týmy od roku 2008 do roku 2020. Mezi lety 2008 a 2013 jsem tedy trénoval čtyři různé týmy najednou a mohl jsem tak pozorovat rozdíly mezi trénováním mužských a ženských družstev. U mužů jsou ty věci jednodušší a rychleji proveditelné. U žen musíte všechno vysvětlit a obhajovat si proč. (smích)

Na který moment své trenérské kariéry rád vzpomínáte?
To je vzpomínka na finskou reprezentaci žen na mistrovství světa v roce 2011 v St. Gallenu ve finále proti Švédsku. Dva roky jsem svůj tým učil dobře bránit a byli jsme opravdu na dosah soupeřkám a zlaté medaili. Hráli jsme výborně a holky skvěle bránily proti famoznímu Švédsku.

Na druhou stranu: který moment své trenérské kariéry považujete za nejvíce náročný?
Byla to chvíle, kdy jsem se rozhodl skončit s trénováním čtyř různých týmů zároveň. Nemohl jsem spát a už mi nefungovala hlava. Naštěstí jsem si včas uvědomil, že je třeba přestat, a to mě zachránilo.

Jak trávíte svůj volný čas?
Hodně sekám trávník, hraji golf a kulečník. A také jsem florbalovým rozhodčím, odpískal jsem více než tři tisíce utkání.

Obrázek