{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

KETTUNEN: UDĚLALI JSME VELKÝ POSUN. LÍBÍ SE MI TÝMOVÝ DUCH

Obrázek ke článku
21. 10. 2021

Reprezentační výběr úspěšně zvládl turnaj Euro Floorball Tour. Nyní už se ale Češi chystají na světový šampionát v Helsinkách. „EFT bylo důležitým přípravným turnajem, ale samotné mistrovství pak bude vypadat úplně jinak,” ví trenér Petri Kettunen. Jaký dojem na něj udělali nováčci v sestavě a mají šanci fingurovat ve finálním výběru? Nejen to prozradil v obsáhlém rozhovoru pro Český florbal.

Národní tým dokázal na domácím turnaji vydolovat druhou příčku, po pátečním zaváhání se Švýcarskem si připsal velmi cenné skalpy obou severských hegemonů – Švédsko zdolal 6:3 a klání s Finskem rozhodli Češi v samostatných nájezdech.

Vystoupení na EFT si pochvaloval i hlavní trenér. „Každý zápas, který dokážeme v rámci měření top čtyřky vyhrát, je důležitý, protože dodává hráčům zdravé sebevědomí. Navíc jsme s těmito soupeři dva roky nehráli a bylo skvělé a důležité vidět, že jsme na správné cestě, že jsme konkurenceschopní a můžeme hrát s každým,” libuje si Kettunen.

Máte za sebou domácí EFT. Co si z turnaje vezmete do finální přípravy na mistrovství světa? Co bylo třeba lepší na vaší hře, než jste očekával?
Líbil se mi pohyb hráčů a velmi mě potěšil týmový a bojovný duch. Nesmím zapomenout na obranu, která byla velmi dobrá. Naše intenzita hry v defenzivě byla vysoká. Povolili jsme soupeřům maximálně čtyři góly a v kritických chvílích nás obrana podržela.

V předsezónním rozhovoru jste prozradil, že právě defenziva musí být pevná jako diamant. Bude právě obrana pilířem pro úspěch v Helsinkách?
Každý úspěch se dostaví jedině s dobrou obranou. Stále platí, že musí být pevná jako diamant. Nám se teď podařilo hrát velmi dobře zezadu. Je to základní stavební kámen k tomu, abychom si vypracovali brejkové šance. Na tom stojí úspěch v mezinárodním florbale – mít vybroušenou obranu, zvládat brejky a dostávat se do gólových pozic.

V Plzni dostali šanci tři noví mladí hráči. Jde o Matěje Havlase, Adama Hemerku a Lukáše Punčocháře. Co byste řekl na jejich výkon a přišlo vám, že přinesli do kádru něco nového?
Jsem opravdu šťastný a pyšný na jejich výkony. V zápasech na EFT hráli opravdu dobře a bylo vidět, že hráči z juniorské kategorie do 19 let mohou být dobří také na mužské úrovni. Jsou kvalitně připraveni fyzicky. Navíc Punčochář a Hemerka jsou i postavou velcí hráči. Přinesli do týmu pozitivní energii, dodali do týmu novou atmosféru, nový přístup a vítěznou mentalitu, kterou si přenesli ze zlatého šampionátu v Brně. Mají také dobré povahy a obecně do kádru dobře zapadli.

Mají mladíci, které jsme zmiňovali, šanci na to, aby se dostali do závěrečné nominace?
Samozřejmě. Šanci mají, jinak bychom si je ani nevybrali na EFT. Řadí se mezi kandidáty, nad kterými opravdu přemýšlíme.

Co bude o jejich případném nasazení do sestavy rozhodovat?
Musíme si ještě řádně zanalyzovat EFT, stejně jako u ostatních hráčů, a najít nejlepší možnou kombinaci týmu. Co od hráčů budeme přesně potřebovat, jak jsou na tom s dovednostmi a fyzickou připraveností či jací jsou lidsky. Po poslední akci ale kluci vážně patří mezi adepty na nominaci. Tu finální musíme vybrat nyní během týdne a půl.

„Udělali jsme velký posun. Musíme být krativní, zarputilí a týmoví.”

Ve skupině jste prohráli pouze se Švýcary, které jste ale o měsíc dříve porazili na Polish Open. Mohl byste oba zápasy srovnat a vzhledem k tomu, že s nimi hrajeme v Helsinkách ve skupině, tak co by na ně mohlo platit na šampionátu? 
​Největší rozdíl mezi Polish Open a EFT byl v tom, že Švýcaři udělali v Katovicích spoustu chyb a my měli spoustu brejků. Tady v Plzni nám tolik příležitostí svými chybami nenabídli, takže jsme si museli budovat gólové příležitosti sami a to se nám, bohužel, příliš nedařilo. Oba zápasy ale byly hodně vyrovnané a podobně těžkou bitvu očekávám i na světovém šampionátu. Budu se opakovat, ale bude hodně záležet na tom, jak dobře budeme hrát v obraně. Také se musíme vyvarovat tomu, abychom zbytečně neztráceli míčky a nedávali soupeři šance z protiútoků a rovněž musíme hrát chytře na balonku.

Cesta na mistrovství světa byla delší, než bylo v plánu. Odehráli jste kvalifikaci, ale poté do reprezentačního dění zasáhl koronavirus. Jak pro vás bylo těžké udržet se v kontaktu s týmem?
Bylo to hodně jiné. Ve spojení jsme byli prakticky jen skrze telefon. Volali jsme si, psali zprávy a maily. Bylo však skvělé, že jsme mohli po spolupráci s reprezentačním úsekem uspořádat dvě soustředění v létě a na začátku září si zahrát dva přátelské duely se Slovenskem. Díky tomu jsme neměli totální pauzu. Možnost společně trénovat a hrát zápasy byla velkým benefitem oproti jiným národním týmům, které od kvalifikace hrály utkání jen v tomto roce.

Pak ale přišel další lockdown a přerušení rozjeté sezony...
Období bez zápasů bylo velmi těžké a v našem plánu to udělalo velkou mezeru. Byli jsme v kontaktu na dálku a hráči byli odkázáni pouze na tréninky. Řada z nich však zamířila kvůli lockdownu do Švédska a do Finska, takže jsem je mohl sledovat. Bylo skvělé vidět, že jsou tahouny nejen v českých soutěžích, ale že se jim bez problémů daří i ve švédské SSL. Ukázali, že jsou velmi draví a umí se prosadit na mezinárodním poli. Když se vrátila superliga, tak se vše více přiblížilo k běžnému formátu. Sledoval jsem pravidelně zápasy a také jsem mohl přiletět do Česka a viděl se s hráči osobně na kempu.

Toto léto ale bylo mnohem intenzivnější. Měli jste přípravné zápasy na Slovensku, Polish Open a řadu kempů. Viděl jste v týmu nějaký progres?
Udělali jsme velký posun směrem dopředu. Základním kamenem byl rok 2020 a práce, byť v omezeném režimu, kterou jsme udělali v létě. Toto léto jsme konečně mohli mít plný program a hrát zmíněné zápasy. Postupně rozvíjíme naše věci podle plánu. Krok za krokem pracujeme právě na defenzivě, kontrole balonku na útočné polovině a musím říci, že jsme udělali velký progres. Věci, které děláme na tréninku, se promítají do hry stále více. Hráči dokáží využít svůj potenciál a hrají na vysoké úrovni.

Do Helsinek odlétáte již 1. prosince. Jaké máte od šampionátu očekávání?
Je skvělé, že se celá mezinárodní florbalová rodina může po covidové pauze setkat. Podle mého názoru bude mistrovství světa velmi zajímavé. Jak my, tak i Švýcaři, jsme se přiblížili k Finsku a Švédsku. EFT byl důležitý přípravný turnaj, ale samotný šampionát pak bude vypadat úplně jinak. Chceme hrát nejlépe, jak jen umíme, využít naplno náš potenciál, být kreativní, zarputilí, týmoví a musíme dát do každého zápasu všechno. Poté se nebudeme muset bát o dobrý výsledek.

Ve skupině máte kromě Švýcarska ještě Německo a Norsko. Co čekáte od duelů s těmito celky?
​Stejně jako v Praze začneme proti Německu. Musíme se na soupeře dobře připravit, vytěžit co nejvíce materiálů z jejich nedávných zápasů a analyzovat jejich silné stránky. Každý tým na šampionátu je dobrý. My se musíme soustředit na plnění našich úkolů. Úvodní zápas je vždycky důležitý. Musíme v něm podat kvalitní výkon a do turnaje dobře vstoupit.

​​

Obrázek