{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


MEDAILE JE NÁŠ CÍL, ŘEKL NA LANGER TK K SVĚTOVÝM HRÁM

Obrázek ke článku
16. 6. 2022

Ve středu 15. června proběhla tisková konference Českého olympijského výboru ke Světovým hrám. Zúčastnil se jí také reprezentační útočník a opora švédského Kalmarsundu Filip Langer. Níže najdete celou tiskovou zprávu, která vám více přiblíží nejen formát samotných Světových her, které bude hostit americký Birmingham.

„Bude to úplně nový formát, respektive na to nejsme úplně zvyklí. Bude to něco jiného než mistrovství světa. Myslím si, že kvalita bude o to vyšší, že nás tam bude méně a síla všech mančaftů bude více zkoncentrovaná, takže to bude ještě větší jízda,” pronesl na tiskové konferenci Langer.

Reprezentanti pojedou do Birminghamu po zisku bronzu na posledním šampionátu. I nyní budou mít Češi medailové ambice. „Určitě se o to budeme snažit. Je to náš cíl. Předvedeme to nejvíc, co v nás je. Začali jsme nový cyklus a trénujeme nové herní principy, které věřím, že se promítnou a dovedou nás k úspěchu,” říká střelec gólu v rozhodujícím klání o třetí místo.


Tisková zpráva Českého olympijského výboru


Na Světové hry do Birminghamu odletí 87 sportovců. Česko má poprvé čtyři týmové sporty

Český tým bude na červencových Světových hrách v americkém Birminghamu reprezentovat 87 sportovců v 16 různých sportech. Česká republika bude mít poprvé zastoupení ve čtyřech týmových sportech. Zlatou medaili z Vratislavi 2017 obhajují inline hokejisté, představí se také florbalisté, korfbalový tým a ženské lakrosové družstvo.

„Vnímám to jako velký úspěch českého sportu, protože kvalifikace jsou mnohdy náročnější než na olympijské hry. Tyto týmy patří do absolutní světové špičky,“ vyzdvihuje Filip Šuman, místopředseda ČOV pro neolympijské sporty. Šéf výpravy Martin Doktor doplňuje: „Na týmové sporty se moc těšíme. I na olympijských hrách je vždy vidět, že tmelí partu.“


V týmu jsou i obhájci medailí z Vratislavi 2017

Za obhajobou titulu z Vratislavi 2017, kde český tým získal celkem osm medailí, vykročí inline hokejisté. „Myslíme na ni, ale každá medaile pro nás bude úspěch. Američané hrají doma a určitě sestaví skvělý tým,“ uvažuje jeden z reprezentantů Petr Kafka. Bronz z Vratislavi má zase v hlavě zápasník v thajském boxu Jakub Klauda. „Touha po medaili je stále stejná. Bude hodně záležet na losu,“ myslí si policejní potápěč, který by se v Birminghamu rád podíval i na ploutvové plavání. Na bronz z Vratislavi bude navazovat také orientační běžec Vojtěch Král. „Jsem zvědavý, jaké organizátoři připraví tratě. Nejvíc se těším na štafetu, máme silný tým.“

Pro reprezentantku v lakrosu Terezu Kreuzovou bude americký Birmingham takřka domácím prostředím. Ve Spojených státech totiž žije a studuje. „Konečně si zahrajeme i s týmy, proti kterým normálně nenastupujeme, jako je právě Amerika,“ říká hráčka, která do zahraničí odešla jako au pair, a nakonec tu začala studovat. Florbalový reprezentant Filip Langer se těší atmosféru akce, ačkoli turnaj bude náročný omezeným počtem hráčů i nabitým programem. „Jsem rád za tuhle akci mezi sezonami.“


Koncept je odlišný

Na letošní Světové hry se poprvé kvalifikovali reprezentanti v bowlingu. Jan Macek a Jaroslav Lorenc, čerstvý vicemistr Evropy, ukázali kouzlo svého sportu v závodní podobě i dalším členům výpravy. Představí ho také v sérii videí „Jak na bowling“, kterou u příležitosti Světových her připravila Česká bowlingová asociace ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

Světové hry, které poprvé proběhly v roce 1981 v americké Santa Claře, se tentokrát konají s ročním odkladem kvůli pandemii covidu, a to od 7. do 17. července 2022. Program s 223 medailovými soutěžemi, nabízí vskutku zajímavou kombinaci sportů. „Některé jsou českým fanouškům důvěrně známé, s jinými se mohou seznámit. Každopádně v minulosti se několik sportů z programu Světových her prosadilo do toho olympijského, ať už se jedná například o plážový volejbal nebo třeba triatlon,“ dodává Filip Šuman.

Světové hry se ve svém konceptu od těch olympijských mírně liší. „Na olympijských hrách jsme zvyklí, že máme v olympijské vesnici prakticky celé zázemí včetně lékaře nebo fyzioterapeutů. Tady to úplně nejde,“ vysvětluje Martin Doktor. „Nicméně zázemí týmu jsme zajistili v pronajatém domku, kde budou mít sportovci a jejich týmy k dispozici nejen medicínský servis, ale také klubovnu, kde budou moci zrelaxovat. Věřím, že dokážeme vytvořit potřebnou atmosféru.“


Světové hry v Birminghamu 2022

7. až 17. července 2022

Birmingham (Alabama, USA)

34 sportů, 58 disciplín, 223 medailových soutěží

3,600+ sportovců z více než 100 zemí

ČR bude reprezentovat 87 sportovců v 16 sportech: kolečkové sporty (in-line hokej a rychlobruslení), florbal, lakros, korfbal, bowling, gymnastika (parkur), kanoistika (maraton), kickboxing, letecké sporty (závody dronů, parašutismus), lukostřelba, muaythai, orientační běh, ploutvové plavání, squash, taneční sport (latina, rock and roll), vodní lyžování.

​​

Obrázek