{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


MUŽSKÁ REPREZENTACE SE SEJDE V NEJSILNĚJŠÍM MOŽNÉM SLOŽENÍ. I S JENDRIŠÁKEM

Obrázek ke článku
21. 4. 2022

České reprezentanty čeká nabitý květen. Nejprve se tým trenéra Jaroslava Berky sejde na kempu v Kutné Hoře, následně pak vyrazí na kvalifikaci mistrovství světa do Itálie. Na soustředění nominoval hlavní kouč dva brankáře a dvacet hráčů do pole, mezi kterými nechybí ani Matěj Jendrišák. Cílem Berky je mít v Kutné Hoře k dispozici všechny hráče, s nimiž počítá jako s kandidáty směrem k listopadovému šampionátu.

Pro mužskou reprezentaci se jedná o první společnou akci po bronzovém šampionátu v Helsinkách. Poprvé se v nové roli představí také realizační tým v čele s Jaroslavem Berkou, který před sebou má výzvu v podobě kvalifikace, světových her a mistrovství světa během šesti měsíců. „Bereme ty hráče, které vnímáme, že tam výkonnostně patří, a zároveň jsou 100% připraveni a motivováni budovat reprezentaci směrem k nadcházejícím vrcholům,” okomentoval nominaci Berka.  

Kromě zmíněné dvaadvacítky hráčů by v kádru figurovali ještě aktuálně zranění Marek Beneš a Martin Tokoš. „Co se týče Marka Beneše, věděli jsme, že po sezoně bude muset řešit svůj zdravotní stav. Jsme v pravidelném kontaktu a budeme situaci průběžně vyhodnocovat. I vzhledem k Benešově absenci a zároveň skvělé herní formě jsme chtěli nominovat Martina Tokoše. Byli jsme přesvědčeni, že hráč jeho typu v podobné formě může být pro reprezentaci jednoznačně přínosem. Podobně jako s Markem Benešem jsme v kontaktu a uvidíme, jak se bude jeho rekonvalescence vyvíjet,” přiblížil hlavní kouč absenci dvou důležitých hráčů.   

V kádru je 16 medailistů z prosincového mistrovství světa, kde Češi vybojovali bronz a Marek Zouzal, jenž v týmu působil již v uplynulém cyklu, avšak do konečné nominace do Helsinek se nevešel. Doplňují je hráči se zkušenostmi z národního týmu Matěj Jendrišák a Jakub Hubálek. „Matěj Jendrišák je pořád top centr v klubu hrajícím absolutní špičku švédské ligy. Výkonnostně do reprezentace jednoznačně patří a my nemáme tolik světových florbalistů, abychom si mohli dovolit někoho záměrně vynechávat, pokud sám má zájem a máme-li ty nejvyšší ambice. Kuba Hubálek byl nejproduktivnějším obráncem v superligovém play-off, je pravák a může tak zvýšit konkurenci na tomto postu. Jsme zvědavi na porovnání těchto florbalistů s mladými hráči v reprezentaci, jsem zároveň přesvědčen o tom, že i díky nim kvalita a konkurence půjde výrazně nahoru,” popsal Berka.

​​

Premiéru na reprezentační akci pak absolvují zlatí junioři z Brna Petr Majer, Matěj Pěnička a Šimon Stránský. „Svými výkony si o pozvánku do reprezentace řekli, ač každý z nich je naprosto odlišným florbalistou. Každý z těchto tří hráčů je svým pojetím hry velmi unikátní a efektivní, bude zajímavé sledovat jejich první kroky v mužské reprezentaci,” vysvětlil volbu tří nováčku Berka.   

Na květnovém soustředění se kromě mužského A týmu představí také výběr do 23 let, pro který to tak bude první setkání v rámci ročního pilotního projektu. Jeho úkolem je poskytnout talentovaným hráčům co nejlepší rozvoj a přípravu směrem k budoucí účasti v seniorské reprezentaci a nárokům, které mezinárodní florbal přináší. Díky zapojení do výběru U23 získají hráči více času pro přechod na vyšší výkonnostní level. 

Další akcí pro výběr trenéra Berky bude kvalifikace na šampionát ve Švýcarsku, která po odložení proběhne od 25. do 29. května v Itálii. Reprezentaci čekají ve skupině domácí Italové, Slovinsko a Španělsko. V případě vítězství ve své skupině by se pak reprezentanti potkali ve finále s nejlepším z čtveřice Německo, Pobřeží Slonoviny, Rakousko a Slovensko.


Nominace na kemp v Kutné Hoře

Brankáři: Lukáš Bauer (Florbal MB), Martin Beneš (Sparta Praha).

Hráči: Jiří Besta, Adam Delong, Jakub Hubálek, Matyáš Šindler, Ondřej Vítovec (vš. 1. SC Vítkovice), Filip Forman (FbŠ Bohemians), Jakub Gruber, Adam Hemerka, Matěj Pěnička (vš. Florbal MB), Matěj Havlas, Ondřej Němeček (Tatran Střešovice), Matěj Jendrišák, Josef Rýpar (oba Linköping IBK, Švéd.), Martin Kisugite (Florbal Köniz, Švýc.), Mikuláš Krbec, Marek Zouzal (oba Sparta Praha), Filip Langer (FBC Kalmarsund, Švéd.), Petr Majer (Florbal Chodov/Westend Indians, Fin.), Tom Ondrušek (Florbal Chodov), Šimon Stránský (FBC Liberec).

​​

Obrázek