{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

NORSKO NA MS 2016: KRONBERGOVA DRUŽINA POTVRDILA SVŮJ STANDARD

Obrázek ke článku
8. 11. 2017

Reprezentační úsek Českého florbalu exkluzivně na www.ceskyflorbal.cz zveřejňuje hodnocení výkonů vybraných národních týmů na Mistrovství světa mužů 2016 v Rize. Jako třetí přinášíme podrobný pohled na výkon Norska. To dle názoru kolektivu českých reprezentačních trenérů předvedlo svůj letitý standard.

Florbal v NORSKU

V nejjižnější ze severských zemí žije přes 5 milionů obyvatel, ze kterých se rekrutuje téměř 8 tisíc registrovaných florbalistů (z toho 3 731 mužů a 2 427 mužů do 19 let). Norský florbalový svaz byl založen v roce 1991 a v současnosti sdružuje 297 klubů.

Norská reprezentace na světovém šampionátu nikdy nechyběla a v 90. letech patřila do elitní čtyřky, na prvním MS dokonce dosáhla na bronzové medaile. Své pozice však ještě před koncem milénia začala vyklízet a dlouhodobě se drží kolem šestého místa, které potvrdila i na šampionátu v Rize.

Realizační tým na MS 2016
  • Andre Sveen, hlavní trenér
  • Bruno Lundberg, trenér
  • Lars Bunaes, generální manažer
  • Stig Magne Stolem, trenér brankářů
  • Martin Engedahl, trenér brankářů
  • Vidar Bjerkelund
1. Týmové hodnocení

Velmi uvolněná atmosféra, bez využití pozorování/komunikace z tribuny. Tým navenek působí velmi uvolněně a jednotně. Hráči jsou bezprostřední, působí dojmem, že si vše užívají. Zároveň v období před – během – po utkání působí koncentrovaným dojmem. Tým působí tak, že má předem stanovené cíle a hráči jsou s cíli ztotožněni. Chování náhradníku na lavičce působí klidným a soustředěným dojmem. Aktivně se zapojují do podpory hráčů na hřišti, jejich aktivita je však zcela standardní – odpovídá fázi utkání. Uvolněné chování hráčů, působí klidně bez známek nervozity.

Hlavní trenér vede tým v utkání, asistent trenéra přistupuje k hráčům individuálně a konzultuje s nimi individuální záležitosti. Trenéři částečně podléhají pozitivním i negativním emocím na střídačce. Občasné diskuze s rozhodčím při vypjatých situacích. Běžné chování vůči rozhodčím odpovídající mezinárodní úrovni.

Běžný severský somatotyp, vyšší, atletický, bez výrazných rozdílů. Všechny utkání z pohledu kondice probíhali standardně, hráči byli schopni tempo utkání zvládnout, proti týmům TOP4 se ovšem projevuje nedostatek kvalitních hráčů zvládnout celé utkání bez výpadků.

Běžná rotace hráčů během turnaje, zachování kostry jednotlivých formací, nejčastěji docházelo ke změnám ve 3. formaci a obecně na pozici levého křídla. První formace – kostra, obránci Oistad a Gidske, centr Straete, po příjezdu se na pravé křídlo zařadil Kronberg (předtím Pedersen), na levém křídle se postupně vystřídali jak Torp a Norstrem. Druhá formace – kostra, obránci Fredriksen a Kvisvik, centr Eriksen, na pravém křídle většinu turnaje Mossin Olesen, vlevo převážně Lindgjerdet. Mezi největší hvězdy týmu patří kapitán Daniel Gidske (Mullsjo AIS, SWE), Ketil Kronberg (IBK Dalen, SWE). Mezi hráče s výrazným dopadem na hru týmu patří jak Straete (centr), tak Torp (levé křídlo.

Trenéři spolu výrazně nekomunikují, mají rozdělené úkoly (viz výše), tým vede hlavní trenér. Bez výrazné spolupráce realizačního týmu v průběhu utkání, standardní rozdělení pravomocí

Výrazně nejsilnější jsou Norové v předbrankovém prostoru (velké brankoviště a těsná blízkost velkého brankoviště) odkud také na MS 2016 vstřelili většinu svých branek. V předbrankovém prostoru těží z vhodných somatotypů a také z důrazu a aktivity se protlačit do gólových šancí).

2. Hráčská úroveň

Spíše jednoduché přihrávky, při vysokém tempu utkání nejsou schopni zvládat složitější kombinace. Jednoduchá střelba či střelba z první bez problémů. Problém je střelba z výběhů či od mantinelu pod tlakem, kdy hráči dělají mnoho technických chyb. Silní v soubojích (zejména díky somatotypu), silní v nábězích do prostoru a u mantinelů.

Klíčoví hráči se zapojují do řešení herních situací výrazně více než trenéři / také při time-outu či vyloučeních atp. Trenéři spolupracují s klíčovými hráči, přenáší na ně zodpovědnost během utkání. Výrazná změna byla příjezd Ketila Kronberga po čtvrtém utkání MS 2016. Změnila se sestava první lajny, také sestava první přesilovkové formace. Všechny utkání po svém příjezdu sehrál Ketil Kronberg netypicky na pozici pravého křídla / dříve převážně centr (také v klubu hraje pozici centra).

3. Systém hry
a. Útok

Založení útoku ve 3 hráčích – hráči v UP neustále pracují s prostorem a nabíhají si do volných pozic, v rozehrávce jednoduchá základní rotace (hráči ze stran rozbíhají s míčkem hru do středu hřiště a stahují bránící křídla k sobě, čímž uvolňují prostor u mantinelu pro nabíhající hráče z UP – rotace se neustále opakuje). Může následovat hra do kapsy pod bránicím obráncem, který vystupuje na mantinel.  Neustálá rotace. Vždy jeden hráč v předbrankovém prostoru / častá střelba a tlak do předbrankového prostoru. Využívání rychlých náběhu křídel a centra (obvykle bez výrazné podpory obránců). Nejčastěji variantou zakončení je kombinace přes centra na nabíhající křídla do zakončen. V útočném pásmu využívali vysunutí a presing max 2 hráčů (křídel), nedochází ke změně rozestavení. Presink následuje ihned po ztrátě držení míčku, vždy cca 3-5 vteřin do vyhodnocení situace. Rozestavení hráčů ve středním pásmu je do „W“, pravé křídlo na hrotu. Úkoly hráčů jsou standardní dle systému „W“ (centr neopouští osu, při hře na straně pod hrotovým hráčem čeká centr na zajištění středu podhrotovým křídlem). Míček obvykle získávají v rozích a před brankou. Středem hřiště prochází velké množství krosových přihrávek / špatná spolupráce centra a hráčů na odvrácené straně.

b. Obrana

Základní rozestavení hráčů v obranném pásmu je 2-1-2. Pohyb hráčů podle pohybu míčku je standardní dle systému 2-1-2 (centr drží osu). Míček získávají u mantinelu u obránců a v předbrankovém prostoru. Prostory, kde vytvářejí \Tlak na soupeře vytvářejí křídla od mantinelu a obránci na mantinel do svého prostoru a za brankou, nikde nezdvojují

4. Speciální formace
a. Přesilovky

Přesilovky hráli v rozestavení s jedním hráčem na vrcholu (Gidske) a hráčem na středu postavení (po svém zapojení do MS – Kronberg). Častá střelba z pozic od mantinelů či z vrcholu, bez změny rozestavení přesilovky. Po ztrátě míčku praktikovali osobní obranu a zdvojování posledního hráče.

b. Oslabení

Základní rozestavení v oslabení je 1-2-1 (kosočtverec), na postavení soupeře a změnu jeho hry v průběhu turnaje nereagovali. Útok v oslabení by založen pouze na Improvizaci

c. Brankáři

Brankářskou jedničkou na MS byl Andreas Falkeid (1992). Střídání brankářů vždy po jednom zápase. Na brankáře Falkeida vyšli z pohledu Norska „důležitější“ utkání (chytal úvodní utkání proti ČR, klíčové utkání ve skupině proti Lotyšsku, osmifinále proti Švýcarsku a zápas o 5. místo proti Dánsku). V průběhu utkání nedocházelo ke střídání brankářů. Oba brankáři jsou vysocí, méně pohybliví, obvykle bez výrazné práce ve velkém brankovišti, spíše se soustředí na pohyb v malém brankovišti. V utkání bez výrazného zapojení do ofenzivy i výrazného řízení obranné hry.

Obrázek