{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

PRACOVITOST, ODHODLÁNÍ A JEDINEČNOST – TAK VIDÍ ČESKÝ TÝM TRENÉR KETTUNEN

Obrázek ke článku
3. 7. 2017

Finský trenér českého národního týmu Petri Kettunen pro web IFF popsal, co pro něho Světové hry ve Vratislavi znamenají a co od nich očekává. Jeho dojmy z nominované čtrnáctky si nyní můžete přečíst i v českém jazyce.

V roce 1997 jako hráč, po 20 letech jako trenér

Co pro Vás znamenají Světové hry?
Pro náš sport je to nová zkušenost. Zažil jsem je jako hráč v roce 1997 v Lahti (florbal se zde hrál jako ukázkový sport) a nyní zde budu v roli trenéra českého národního týmu. Bude to obrovský zážitek a bude krásné to znovu zažít.

Jaký je to pocit být jedním z prvních týmů na turnaji?
Je to pro tento sport velký krok a snad v budoucnu přijdou i větší události. Musíme být ve Vratislavidobří a zajímaví – hrát tak dobře, jak to jen půjde, a zároveň nadchnout diváky.

Co mohou pro florbal Světové hry znamenat?
Může to být další krok na cestě florbalu na olympijské hry, ale stále je tu ještě mnoho dalších věcí, které před tím v jednotlivých zemích ve florbalu musíme udělat. Každopádně je to krok kupředu.

Máte k dispozici pouze 14 hráčů a hrací čas je přitom 3 x 15. Jak to pozmění hru?
Nevím, protože takovou zkušenost ještě nemáme. Ale určitě ji to nějak poznamená. Hráči musím mít dobrou fyzickou formu, poněvadž celý turnaj odehrají na dvanáct lidí v poli a 2 brankáře. To znamená, že každý hráč stráví na hřišti hodně času, musí na to být psychicky i fyzicky dobře připraven. Doufám, že zápasy budou v dobrém tempu, ale uvidíme.

Dřív jste trénoval Finsko. Cítíte díky tomu nějakou výhodu v zápasech proti nim?
Ne, připadám si jen zkušenější, což je při práci s Českým florbalem to hlavní. Finové jsou silní, jsou to světoví šampioni. Švédsko je také velmi silné a samozřejmě je tu i Švýcarsko. My se ale musíme soustředit na naši práci a naši hru a snad se budeme schopní posunout kupředu.

V prosinci jste dovedl Finsko ke zlatu. Dovede ve Vratislavi ke zlatu český tým?
Těžko říct. Budeme to brát den po dni, minutu po minutě a uvidíme, co se stane.

Několik slov k nominaci

Jak nominace na Světové hry vznikla?
Je to logické vzít dva brankáře a dvanáct hráčů do pole. Potřebujeme od hráčů určitou flexibilitu, proto jsou tam někteří hráči, kteří umí hrát na více než jedné pozici. Herní historie z předchozích mezinárodních utkání a fyzická kondice byly také důležitými faktory s přihlédnutím k tomu, že počet hráčů je tak malý.

Jaký je to tým?
Máme dobrou kombinaci hráčů světové úrovně a mladých nováčků.

Pokud byste měl tým popsat třemi slovy, která by to byla?
Pracovitost, odhodlání, jedinečnost.

Jaké jsou silné a slabé stránky tohoto týmu?
Silnou stránkou je týmový duch a touha dát do toho vše. Protože jsme ten tým teprve postavili a před tímto rozhovorem jsem s nimi netrénoval, nemůžu ještě určit slabiny.

Které tři hráče stojí za to sledovat a proč?
Matěj Jendrišák: Hráč světové úrovně, je silný a je tahounem týmu.

Marek Beneš: Nováček, který umí pěkné triky a je velmi produktivní

Lukáš Veltšmíd: Univerzální hráč s dobrou kontrolou míčku a útočnou silou.


Původní rozhovory v angličtině najdete ZDE a ZDE.

Obrázek