{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​

REPREZENTACE MUŽŮ ZNÁ SVÉ SOUPEŘE V KVALIFIKACI MS 2020

Obrázek ke článku
8. 8. 2019

Mezinárodní florbalová federace (IFF) představila výsledek rozlosování kvalifikačních turnajů pro mistroství světa mužů, které vyvrcholí v prosinci příštího roku v Helsinkách. Český národní tým na přelomu ledna a února vyrazí do Lotyšska, kde se poprvé v historii utká se Španělskem, podruhé s Lichtenštejnskem a potřetí s Nizozemskem. Rozlosování je výsledkem nového kvalifikačního systému IFF.

Do finálového turnaje v Helsinkách jsou přímo nasazeni Finové coby pořadatelé a z rozhodnutí Výkonného výboru IFF i reprezentace USA a Kanady vzhledem k blížícím se Světovým hrám 2021 v USA. O dalších třináct míst na světovém šampionátu bude v kvalifikacích v Evropě a Asii bojovat 32 týmů.

Nový systém kvalifikace MS redukuje v Evropě počet hracích dní z pěti na čtyři. V Lotyšsku, Dánsku a Slovensku se představí vždy dvě skupiny po čtyřech, v jejichž rámci se týmy utkají každý s každým. Poslední čtvrtý den kvalifikace bude finálový – vítězové skupin se již s jistým postupem na MS utkají o celkové vítězství na turnaji, druzí pak o poslední místenku na MS v rámci boje o třetí místo. Z každého kvalifikačního turnaje v Evropě totiž postupují tři výběry.

Turnaj v Asii nabízí čtyři volná místa na MS, na rozdíl od evropské kvalifikace tak týmy na druhém až třetím místě ve skupinách sehrají semifinále o postup do utkání o bronz a tedy zajištění postupu.

Africká premiéra, Češi poprvé proti Španělům

Kvalifikace plní primárně rozvojovou úlohu a dává „zbytku“ florbalového světa alespoň jednou za dva roky příležitost utkat se s pravidelnými účastníky světových šampionátů. Nejinak tomu bude i letos s jednou velkou premiérou. Vůbec poprvé v historii florbalu nastoupí do ostrého mezinárodního utkání národní tým z Afriky. Tým Pobřeží slonoviny byl vzhledem k jediné africké přihlášce do kvalifikace nasazen do druhé evropské skupiny ve slovenském Popradu.

Český národní tým vyrazí do lotyšského pobřežního města Liepaja. U Baltského moře jej čeká měření se Španělskem (19. ve světovém žebříčku), Nizozemskem (23.) a Lichtenštejnskem (33.). Ačkoliv je tým z Iberského poloostrova aktuálně v žebříčku IFF nejvýše, s Českem se ještě nikdy neutkal.

Další dva soupeře Češi potkali v předchozích kvalifikacích a sehráli s nimi rekordní utkání. V roce 2014 v Nijmegenu porazili Nizozemsko 34:0, o dva roky později pak ve Slovinsku porazili Lichtenštejnsko ještě o jeden gól výrazněji 35:0, což je dosud nejvyšší vítězství českého národního týmu v historii.

Kvalifikace MS 2020
EUR 1 – Frederikshavn, Dánsko (30. 1. - 2. 2.)

Skupina A: Švédsko (2.), Polsko (12.), Slovinsko (20.), Ukrajina (44.)

Skupina B: Dánsko (7.), Estonsko (10.), Velká Británie (28.), Island (29.)

EUR 2 – Poprad, Slovensko (30. 1. - 2. 2.)

Skupina A: Švýcarsko (3.), Rusko (18.), Belgie (22.), Pobřeží slonoviny (44.)

Skupina B: Norsko (6.), Slovensko (9.), Maďarsko (27.), Itálie (30.)

EUR 3 – Liepaja, Lotyšsko  (29. 1. - 1. 2.)

Skupina A: Česko (4.), Španělsko (19.), Nizozemsko (23.), Lichtenštejnsko (33.)

Skupina B: Německo (5.), Lotyšsko (8.), Rakousko (24.), Francie (32.)

ASIE A OCEÁNIE – Bangkok, Thajsko  (2. - 7. 3.)

Skupina A: Austrálie (13.), Japonsko (17.), Korea (21.), Filipíny (32.)

Skupina B: Thajsko (14.), Singapur (16.), Malajsie (25.), Nový Zéland (26.)

​​

Obrázek