{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


SPOUŠTÍ SE PILOTNÍ PROJEKT VÝBĚRU U23. KDO JE V ŠIRŠÍM KÁDRU?

Obrázek ke článku
7. 3. 2022

Český florbal se může pyšnit dvěma tituly juniorských mistrů světa z posledních šampionátů. S cílem dosahovat podobných úspěchů také v seniorské kategorii schválil výkonný výbor roční pilotní projekt výběru U23, který bude mít za úkol poskytnout talentovaným hráčům co nejlepší rozvoj směrem k budoucí účasti v seniorské reprezentaci. V širším kádru se nachází přes třicet hráčů, hned třiadvacet z nich slavilo zlaté medaile z Halifaxu nebo Brna.

Hlavním cílem projektu je pomoci hráčům v přechodu mezi juniorskou a seniorskou reprezentací, a zároveň jim vytvořit co nejlepší prostředí pro jejich další rozvoj. „Chceme, aby se talentovaní hráči zlepšovali a pracovali co nejefektivněji i ve chvíli, kdy ještě výkonnostně na seniorskou reprezentaci nedosahují. Po letech strávených v mládežnických výběrech a reprezentaci U19 najedou ztrácí možnost potkávat se s nejlepšími hráči napříč kluby. Právě k tomu, aby jim tato konfrontace nechyběla, bude sloužit výběr hráčů do 23 let. Do něj jsme zařadili mladé hráče, kteří mají perspektivu v budoucnu působit v mužském A týmu,“ vysvětluje základní myšlenku projektu ředitelka úseku reprezentace a mezinárodního rozvoje Zuzana Svobodová.

Sportovně a trenérsky výběr U23 zaštítí hlavní kouč mužské reprezentace Jaroslav Berka se svým realizačním týmem, který bude doplněn o jednoho trenéra jako garanta pro nově vzniklý tým. Pokud Český florbal schválí další pokračování projektu, bude mít v budoucnu výběr hráčů do 23 let kompletně vlastní vedení, jeho úzké spojení se seniorským týmem však zůstane a je jednou ze základních tezí celého záměru.

Pilotní ročník se týká hráčů narozených v roce 1999 a mladších, o jeho pokračování a dalším směřování rozhodne výkonný výbor na základě podrobné analýzy a jejího vyhodnocení. „V tomto roce proběhnou dva kempy společně s mužskou reprezentací, čímž chceme minimalizovat zátěž pro kluby, a zároveň mít možnost hrát modelová utkání. Jinak ale na jednom místě budou dvě zcela odlišná družstva s vlastní nominací a lehce odlišným programem. V plánu máme také průběžné testování hráčů,” přibližuje fungování výběru do 23 let Jaroslav Berka, který na Českém florbale působí také v roli sportovního manažera úseku reprezentace.

V širším kádru se nachází hned třiadvacet juniorských mistrů světa – deset zlatých florbalistů z Halifaxu, jedenáct členů zlatého kádru z Brna a nechybí ani Filip Forman s Matějem Havlasem, kteří byli dokonce u obou úspěchů. Kromě toho je ve výběru i osm bronzových medailistů z mužského šampionátu v Helsinkách a další hráči ročníku 1999 (a mladší), kteří patří mezi opory superligových celků. Mezi jmény naopak chybí Filip Langer. Ten sice věkově do výběru U23 spadá, s ohledem na jeho klíčovou roli v seniorské reprezentaci se ale počítá s jeho účastí v mužském A týmu.

Pilotní projekt zatím odstartoval pouze v rámci mužské kategorie, pokud se osvědčí, mohlo by dojít k jeho rozšíření i v rámci národního týmu žen. „U žen zatím stále chybí širší konkurence, přechod z juniorské do seniorské reprezentace je snazší a talentované hráčky dostávají celkem rychle velký prostor i možnost dalšího rozvoje. Je ale naším dlouhodobým cílem mít tým U23 i pro ženskou složku,” vysvětluje Svobodová.


ŠIRŠÍ KÁDR VÝBĚRU U23

Brankáři: Martin Haleš (Sokol Pardubice), Tomáš Jurco, Lukáš Kříž (oba Tatran Střešovice).

Hráči: Matyáš Bachmaier (Kanonýři Kladno), Dominik Beneš, Adam Hemerka, Matěj Pěnička, Lukáš Punčochář, Filip Zakonov (vš. Florbal MB), Jiří Besta, Rostislav Gattnar, Ondřej Sidunov, Matyáš Šindler (vš. 1. SC Vítkovice), Jakub Boček, Tomáš Hanák (oba Black Angels), Jakub Buršík, Filip Forman, Jan Malič, Patrik Šebek (vš. FbŠ Bohemians), Matěj Čermák, Josef Juha, Mikuláš Krbec (vš. Sparta Praha), Matěj Havlas, Jakub Kolísko, Jonáš Kreysa, Bohumil Piskáček, Pavel Sládeček (vš. Tatran Střešovice), Matyáš Krebner (Wiler-Ersigen, Švýc.), Petr Majer (Florbal Chodov), Michal Sládek (FBC Ostrava), Šimon Stránský (FBC Liberec), Adam Šmíd (Sokol Pardubice).

​​

Obrázek