ANALÝZA DAT: ČEŠKY ŠVÝCARKY PŘEHRÁLY, ZÁVĚREČNÁ SMRŠŤ JIM ZAVŘELA CESTU DO FINÁLE

18. 12. 2019

Semifinále nedávno skončeného ženského mistrovství světa ve florbale postavilo Češkám do cesty domácí tým Švýcarek. Zápas se České reprezentaci vydařil a většinu času byla ve vedení. O to ale senzačně přišla v úplném závěru zápasu jen, aby domácí vstřelili postupovou branku v prodloužení. Z utkání jsem sbíral podrobnější herní data a následující článek shrnuje hlavní výstupy analýzy dat z utkání.

Český tým vyrukoval na soupeřky s aktivní hrou a držení míčku bylo v jeho režii, zejména v první (60%) a druhé třetině (58%).

Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Švýcarky se snažily o vysoké napadání, což vedlo k převaze v ziscích míčku na útočné polovině (1:16), skoro celý zápas ale ne k výrazným šancím (0:2 včetně akce u rozhodujícího gólu). Češky kontrovaly vyšším počtem rychlých útoků (20:11 a 2:0 na šance) a přečíslení (4:1). Vše shrnuje následující obrázek a jde jen o situace s rovnovážným počtem hráček na ploše (5 na 5, 4 na 4 apod.).

Šance nebo-li nebezpečné akce zahrnují právě přečíslení a tzv. volné cesty (hráčka nedostatečně pokryta v předbrankovém prostoru s volnou cestou k brance). Právě jejich počet v průběhu zápasu dodává dostatek odvahy tvrdit, že Češky v utkání měly převahu a zasloužily si utkání vyhrát.

Švýcarsko bylo schopné vytvořit pouze 2 nebezpečné akce v období mezi 4. a 52. minutou, což je extrémně nízké číslo. 4 vstřelené góly při hře bez brankářky v posledních dvou minutách byly mixem tvorby šancí i dílu štěstí. Asi nejzajímavější je ale pohled na ofenzívu Česka ve třetí třetině. Tato třetina byla totiž přehlídkou tvorby šancí českého týmu. Celkem 11 nebezpečných akcí po hříchu neskončilo další brankou v síti Švýcarska, trefila se jen z méně nápadné akce z dálky Jiráková.

Shrnuto, Český tým šel naproti výhře od samého úvodu utkání. Do stavu 5:0 navíc přidal i vysokou efektivitu do ofenzívy. Ve stejné hře pokračoval i dále, Švýcarky si toho vytvořily pramálo. Namísto navýšení skóre se ofenzíva zasekla a pak se udály ony poslední dvě minuty, kdy speciální formace Švýcarek směsí štěstí a kvality provedení akcí osprchovala soupeřky čtyřmi góly. V opatrném prodloužení si jedinou šanci vytvořily Švýcarky a rozhodly z ní utkání.

Poslední část článku se zaměřuje na samotné hráčky a možná spíše pětice, ve kterých společně nastupovaly. První česká pětice ve složení Beránková, Jiráková, Ratajová, Krupnová a Urbánková strávila na ploše okolo půl hodiny a v jejich přítomnosti se hrál i nejofenzivnější florbal. Tato pětice výrazně přehrála Švýcarky na šance (7:2). Naopak nejméně se toho dělo, když byla na ploše druhá pětice ve složení Šupáková, Kubečková, Plášková, Řepková, Bočanová (šance 1:2). Třetí formace (Koníčková, Paloncyová, Mlejnková, Martináková a Kapcová) si zahrála méně, ale střeleckých pokusů zblízka i relativně k nižšímu času na hřišti i šancí (2:1) bylo poměrně dostatek. Následující komplexní graf srovnává hráčky dle jejich podílu na zakončování akcí při hře 5 na 5.

Graf není moc uhlazený, co se týče výběru proměnných na osách, ale plní to jiný účel. Horizontální osa ukazuje počet minut hráček na hřišti, zatímco svislá osa už sčítá střelecké pokusy hráče. Asistence jsou pak netradičně vyjádřeny barevně. Ratajová, Krupnová i Urbánková zaznamenaly shodně nejvíce a to 5 přihrávek na střelecké pokusy. Zásadní proměnnou pak je počet zakončení zblízka (předbrankový prostor), který je vyjádřen velikostí kruhu. Opět jsou to útočnice první formace vedené Ratajovou s nejvyšším počtem zakončení zblízka. Naopak třeba Řepková, která registrovala hned 6 střeleckých pokusů, tyto vyslala z prostoru mimo území před brankou. Celé srovnání dokládá, že první formace Česka svůj vysoký čas na hřišti přetavila do množství nadějných útočných pokusů.