ANALÝZA DAT: O 3. MÍSTO MS ŽEN ČR VS ŠVÝCARSKO 2:3

22. 12. 2017

Opět z toho byla “bramborová”. České florbalové reprezentantky podlehly v zápase o 3. místo 2:3 Švýcarkám, přitom ještě ve 47. minutě vedly 2:1. Kde hledat příčiny nezdaru a byla ta “bronzová” tentokrát blízko? I na to se snaží odpovídat článek, ve kterém jsou prezentovány výstupy analýzy dat ze hry.

Hra v závěrečné třetině pokazila Češkám zápas

Herní pasáže a nadějné šance pro týmy se v zápase střídaly. 40 minut bylo utkání, co do příležitostí, vyrovnané, ale třetí třetina patřila Švýcarkám. Ty v ní vstřelily dva góly a otočily na konečných 3:2. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE.

Vývoj střeleckých pokusů v zápase vše potvrzuje. Rozdělíme-li si zápas dle třetin, pak na odhadované góly* z pohledu Česka zápas vypadal takto:

• 1. třetina: 0,9:1,6 (reálně 0:0)
  • 2. třetina 2,2:1,5 (reálně 2:1)
  • 3. třetina: 1,1:2,2 (reálně 0:2)

Celkově si Švýcarsko “zasloužilo” vstřelit o gól víc. Co stálo za mírným rozdílem ve prospěch českých soupeřek? Češky se Švýcarkám vyrovnaly na pokusy z předbrankového prostoru (v zápase 11:11, na góly 2:1). Švýcarky to častěji zkoušely i z větší dálky (24:40 na střelecké pokusy při hře 5 na 5 a 0:2 na góly) a měly více nadějných akcí v početní převaze (0,4:1,1 na odhadované góly*, reálně 0:0).

Poslední zmíněné výsledky souvisí se schopností držet se na míčku na útočné polovině. Už opticky bylo v zápase vidět, že Švýcarkám se dařilo zatlačit Češky hlouběji do obrany. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE.

Švýcarky byly v držení míčku celkem 57% času hry 5 na 5, navíc 46% z tohoto to bylo na obranné polovině Češek. Naše ženy jen 37% z času, kdy měly míček na svých čepelích, ho strávily na polovině soupeřek. Kdybychom vše chtěli zvrátit argumentací o taktickém záměru (hrou na protiútoky, kdy Češky opravdu takto vstřelily jeden gól), tak se tento záměr neprojevil výrazně na výsledcích. Na střelecké pokusy z protiútoků to v zápase bylo 7:10 z pohledu Česka.

Kapcová, Krupnová a Jiráková táhly český tým

Již tedy víme, že Česky trávily více času bráněním než útočením, celkově byly i přestříleny. Zápas dokončily jen tři hráčky bez záporné bilance střelecké převahy, jejich příjmení naleznete v nadpisu kapitoly. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE.

Na horizontále grafu vidíme, které české hráčky byly na hřišti nejvíce pod tlakem (více vlevo, např. Plášková, Kubišová). Čím menší vlajka, tím nižší čas na hřišti (velká nejistota výsledku). Jediná Mlejnková si “užila” zdravější poměr útočení a bránění.

Vertikála pak značí střeleckou převahu týmu, když byla daná hráčka na ploše. Hodnoty jsou přepočítány na 60 minut hry 5 na 5, takže jsou srovnatelné mezi hráčkami. Hodně pod střelecký tlak se tentokrát dostala Kubišová (která byla proti Švédkám v semifinále na opačném konci grafu), nejlepší výsledky pak zapsala Kapcová.

Stejné tři hráčky jako u bilance střelecké převahy vidíme u zakončování českých akcí. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE.

Kapcová při hře 5 na 5 vyslala 6 střeleckých pokusů, na 6 jich přihrála a u dalších dvou zapsala druhou asistenci. Opět velmi aktivní byla obránkyně Jiráková, u které útočné akce často začínaly (7 druhých asistencí) a Krupnová. Samozřejmě, hráčky s nízkým časem na hřišti (viz. velikost vlajek na grafu předchozím) nasbíraly méně podílů na zakončování.

Shrnutí
  • Za 40 minut to bylo vyrovnané utkání (3,1:3,1 na odhadované góly*)
  • Poslední třetina patřila Švýcarkám (1,1:2,2 na odhadované góly*)
  • Švýcarky s více (24:40) střelami “z dálky” a s vyšším časem stráveným útočením (16% vs 26%, s míčkem na útočné polovině) při hře 5 na 5
  • Za Češky s kladnou střeleckou převahou jen Kapcová a Jiráková, vyrovnaná Krupnová, stejné hráčky byly aktivní i v zakončování

* Výpočet odhadovaných gólů je proveden na střelách z mužské Tipsport Superligy a není potvrzena jeho přenositelnost pro utkání MS žen, relativně (podílově) je použitelný.