​​​​

ANALÝZA DAT: SEMIFINÁLE MS ČESKO VS ŠVÉDSKO 1:7

9. 12. 2017

"Spanilou jízdu českých florbalových reprezentantek na mistrovství světa zastavila v semifinále až šokující prohra se Švédkami." V první větě je velká chyba, asi poznáte. Superfavoritkami zápasu byly Švédky, jak se rodila jejich výhra 7:1 a dají se na hře Češek hledat pozitiva? Na pomoc přichází analýza dat celého utkání a věřím, že neuškodí vše vzít v odlehčeném duchu.

Češky neprohrály třetí třetinu a nebyla to náhoda

Ano, v první třetině nebylo jediné české hráčky, která by strávila více než 9 % času na útočné polovině soupeřek v držení míčku “naším” týmem. Ano, první dvě třetiny skóre víceméně odpovídalo průběhu hry (0:6 reálně a 1,3:6,2 na odhadované góly*) a Švédky byly výrazně lepším týmem. Ve třetí třetině však Češky “přemohly” “tři korunky” 2:1 na střelecké pokusy z předbrankového prostoru a na odhadované góly to bylo srovnatelných 0,9:1,1. Uvážíme-li, že za 40 minut byla tato bilance 3:18, jedná se o opodstatněnou chválu.

První obrázek nabízí pohled na to, odkud (na útočné polovině) a kolik létalo střeleckých pokusů obou týmů, navíc v rozdělení hry na 5 na 5 (levá polovina) a početní převahu (zbylá polovina).

Zajímavým výsledkem budiž “levostranné” zakončování akcí Švédek. Obrázek by se hodil Finkám, soupeřkám Švédek ve finále mistrovství světa. Záleží teď na tom, kolik Finů a Finek mělo někdy za spolubydlícího Čecha (tímto zdravím skvělého Steffu), který je naučil základy češtiny anebo jaké vztahy panují mezi koučem české mužské reprezentace a finskými lodivody u ženské reprezentace.

V zápase bylo k vidění časté napadání týmu Švédska, soupeřky českých žen si připravily celkem 13 střeleckých pokusů (Češky jen jediný) po zisku míčku a vstřelily takto 2 góly. A jak to bylo s pokusy z postupného útoku? 5x se takto prosazovaly Češky (bez gólu), Švédky celkem 43x a vsítily 3 branky. České reprezentantky se soustředily na protiútoky (6:7 na střelecké pokusy z pohledu ČR) a standardní situace (6:3 pro Češky).

Kubišová lepší Švédek

Opět berme nadpis s nadhledem. Ale on není s pravdou zcela v rozporu. Dominika Kubišová naskočila do hry až v polovině utkání za stavu 0:6, to už Švédky měly “nahráno”. Z “kolotoče” vystoupila Michaela Mlejnková, která si užila pravý tlak Švédek, jež rozhodly o osudu zápasu právě v jeho první polovině. Kontext hry (stav utkání, kvalita soupeřek, spoluhráček nebo nástup do hry v držení míčku) hráček je důležitým prvkem objektivnějšího hodnocení hráček.

Čím více vpravo se nachází hráčka, tím pro ni lépe. Hodnota značí rozdíl střel pro ČR a pro soupeře tehdy, kdyby hráčka odehrála celých 60 minut hry 5 na 5. Velikost české vlajky značí čas strávený na ploše.

Nejvyšší tlak se Švédkám dařilo vyvíjet na třetí českou pětku (Beránková, Billá, Enenkelová, Žurková a Bočanová), naopak daleko od zbytku spoluhráček na pravé straně vidíme Kubišovou. Ona sama dokázala skončit utkání s kladným rozdílem střeleckých pokusů. Když byla na hřišti, Češky tedy Švédky přestřílely! A já se ptám, komu se něco podobného znovu podaří? Možná té s nízkým počtem minut na hřišti, odpovídám si. Čas na hřišti a počet událostí, které se v jednom utkání stanou, samozřejmě narazí na “zeď” s názvem statistická spolehlivost. Ta u tohoto výsledku spolehlivě míří do hodnot, které by sama Dominika nemusela chtít slyšet (záleží na jejím vyladění).

Vertikální osa ukazuje četnost hráčky při zakončování útočných akcí (střelou, první nebo i druhou přihrávkou na ni). Hodnota je opět přepočítána na 60 minut hry. Nejaktivnější byla Kubišová, dále Krupnová a Jiráková, která je obránkyní.

10 % celkového času se Češky držely v držení míčku na polovině Švédek, 40 % to byly jejich soupeřky, které s míčkem “operovaly” na polovině ČR. Popisky v grafu připodobňují zkušenost českých hráček k jízdě na kolotoči (berte s vtipem, nechci znevažovat výkony hráček a ono to ani nejde s tak malým vzorkem dat, viz. téma Kubišová). Někdo se svezl pořádně, někdo si sem tam vystoupil, zajezdily si ale všechny.

Výsledky hráček přímo souvisí s grafem předchozím. Kdyby se třetí české pětici podařilo proměnit pár procent času z obranného v útočný, jejich hodnoty střelecké převahy (Corsi/60) by s velkou pravděpodobností také vzrostly. Na závěr posílám útočnou pochvalu první české pětici (Čapková, Jiráková, Řepková, Kapcová a Krupnová) za schopnost držet se z týmu nejdéle s míčkem na útočné polovině (asi 13% celkového času).

Shrnutí
  • Švédky výrazně přehrály Češky v první a druhé třetině (3:18 na střely z předbrankového prostoru)
  • Češkám se nepovedla první třetina směrem do útoku (jen 0,4 odhadovaného gólu*), celkově pak měly na víc vstřelených branek (odhadem* 2,2)
  • 40 % času Češky strávily hlubokým (na obranné polovině) bráněním, jen 10 % pak útočením
  • I přes nezdravě malý vzorek dat dokázala Kubišová jako jediná z týmu končit zápas s kladnou bilancí střelecké převahy (Corsi/60)
  • První česká pětice měla nejvyšší podíl času stráveného útočením

*Výpočet odhadovaných gólů je proveden na střelách z mužské Tipsport Superligy a není potvrzena jeho přenositelnost pro utkání MS žen, relativně (podílově) je použitelný.