​​​​

ANALÝZA DAT: VE VYROVNANÉM SOUBOJI O BRONZ PŘEDVEDLY FINKY O NĚCO VÍCE ÚTOČNÉ KREATIVITY

20. 12. 2019

Dlouhou dobu bylo utkání mezi Finskem a Českem v zápase o 3. místo na Mistrovství světa žen vyrovnanou záležitostí s omezeným počtem výraznějších šancí. To přesto, že se skóre během utkání přelévalo z jedné strany na druhou. Střelecká aktivita byla na straně Česka (51:40 na střelecké pokusy), více na míčku byly Finky (43%:57% na držení míčku) a ty postupem času přidaly i kreativní prvky do útočné hry. Možná i díky tomu nakonec gólem v prodloužení pro sebe vybojovaly medaili.

Nebezpečných akcí (volné cesty a přečíslení, které mají výrazně vyšší pravděpodobnost na vstřelení branky než ostatní útoky) nebo chcete-li šancí bylo v porovnání se semifinálovou bitvou méně. V poměrně defenzivní první třetině padla jen branka v přesilové hře Finek. Ve druhé třetině Češky otočily skóre na 3:1, leč to nebyly ony s vyšším počtem šancí. Ve třetí třetině přišlo vyrovnání z méně nápadných akcí a i obrat na 3:4 z pohledu českých reprezentantek. V poslední minutě vyšla hra bez brankářky a šlo se do prodloužení. Do něj česká ofenzíva nastupovala trošku v útlumu a bylo to Finsko, které rozhodlo pro toto utkání docela typickou střelou ze spíše větší vzdálenosti.

Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Již zmíněná kreativita Finek byla znát hlavně ve druhé třetině. V ní si seveřanky vytvořily hned 8 možností na křižnou přihrávku (přes pomyslnou osu hřiště), které proťaly formaci Češek. Právě schopnost tvořit v útočné fázi křižné přihrávky zdá se být průvodním znakem kvalitních týmů a prozatimní výzkum nachází silnou korelaci mezi převahou křižných přihrávek a vítězstvími.

Komplexní vyjádření převahy, které kombinuje střeleckou převahu, držení míčku i nebezpečnost akcí přináší odhad vstřelených gólů obou týmů.

Odhad je odvozen od zápasů mužského florbalu (zejména Mistrovství světa) a proto není prokázáno, že výpočet a výsledná absolutní hodnota pro úroveň ženské reprezentace je shodná. Relativnímu porovnání týmů však nic nebrání a s pomocí grafu lze vyčíst, kdy v utkání tahal jaký celek za delší konec pomyslného lanka. Lze si všimnout, že česká ofenzíva po druhé části hry přece jen opadla.

Následující dvojice grafů se zaměřuje na samotné hráčky Česka. Ne, že by vzorek jednoho utkání měl sloužit pro spolehlivé závěry o výkonu hráček, zvláště víme-li, že pro výkon je veledůležitá souhra v celé pětici.

Graf výše filtruje data jen ze hry s vyrovnaným počtem hráček a zaměřuje se na bilanci Češek a celých pětek, co se týče jejich pobytu na ploše. Byla to česká první pětka (Beránková, Jirákova, Ratajová, Urbánková a Krupnová), která dokázala Finky výrazněji přestřílet (kladné hodnoty corsi okolo 12), ta na hřišti opět strávila nejvíce času. Na šance ale tentokrát Finky ani ony nepřehrály. Druhá česká pětice (Šupáková, Kozturová, Plášková, Bočanová a Řepková) pak měla bilanci víceméně vyrovnanou se soupeřkami a mínus na střely i šance zapsala třetí pětka (Paloncyová, Koníčková, Martináková, Mlejnková a Kapcová), i když se nejednalo o nikterak zdrcující bilanci.

Každá hráčka má ve své formaci pochopitelně specifickou roli. Poslední graf se zaměřuje na tu při zakončování.

Osy grafu znázorňují počty střeleckých pokusů (svislá osa) a přihrávek na ně (vodorovná osa) všech hráček. Velikost kruhu symbolizuje čas na hřišti, který pochopitelně ovlivňuje tyto počty. Stejně jako barevně rozlišené hodnoty počtu zakončení (střely nebo přihrávky) zblízka, tedy z nebezpečného prostoru před brankou. Podobně jako proti Švýcárkám ohrožovala nejčastěji branku soupeřek Ratajová a to výrazně (11 střeleckých pokusů, 8 přihrávek a hned 6 zakončení zblízka!). Zbylé hráčky se pak o zakončení více dělily. Za zmínku stojí ještě bilance “šedivých hráček” Martinákové, Řepkové a Urbánkové, které se podílely na třech zakončeních zblízka.