BRONZ PRO FINSKO, ČEŠKY KONČÍ NA MS ČTVRTÉ

15. 12. 2019

Po dramatickém utkání, kdy se Češky a Finky o bronz doslova přetahovaly, došel tento duel stejně jako semifinále proti Švýcarsku do prodloužení.  V něm si medaili vystřelily Finky díky vítězství 5:4p. Český tým tak počtvrté v řadě končí bez medaile, byť jí letos byl hned dvakrát velmi blízko.

5 : 4p
1:00:33:1 1:0
Branky: 19. Oona Kauppi, 42. Oona Kauppi, 43. Veera Kauppi, 53. Suvi Hämäläinen, 63. Veera Kauppi - 23. Eliška Krupnová, 24. Denisa Ratajová, 34. Natálie Martináková, 60. Vendula Beránková

Šampionát v roce 2009 se konal ve švédském Västerås a byl prvním MS, na němž se český tým probojoval až do semifinále. Švýcarsku ve své semifinálové premiéře podlehl 1:5 a ve svém historicky prvním boji o medaili podlehl Finsku 1:3.

PO PRVNÍ TŘETINĚ: Bronzový duel byl dlouho bez branky, první dvacetiminutovce vévodilo vysoké napadání Finska a obranné zákroky na české straně. Několik slibných šancí měl i český tým, k finské brankářce jich ale došlo jen pár. V devatenácté minutě pak rozhodčí vyloučili českou obránkyni Ivanu Šupákovou za držení a finský tým z přesilové hry otevřel skóre zápasu.

PO DRUHÉ TŘETINĚ: Český tým ve druhé třetině dokázal otočit vývoj utkání ve svůj prospěch! Nejprve kapitánka Eliška Krupnová potrestala finské vyloučení, o minutu později propálila při protiútoku Denisa Ratajová míček až za finskou brankářku. Vedení posílila Natálie Martináková, když se uvolnila i s míčkem u kraje hřiště a střílela z výběhu do středu hřiště. Další řadu českých pokusů zlikvidovala výborná brankářka Tiltu Siltanen. O skvělý výkon brankářky se ale mohl opírat také český tým, Jana Christianová v prostřední části hry nedostala žádný gól.

PO TŘETÍ TŘETINĚ: Do poslední třetiny ale český tým nevstoupil vůbec dobře. Z prvního souvislejšího tlaku totiž finský tým zvládl dvěma slepenými góly vyrovnat a český náskok byl ten tam. Češky pak ale zvládly ubránit oslabení, když byla na dvě minuty za sekání vyloučena Kamila Paloncyová. Právě při oslabení si řadu velmi cenných zákroků připsala opět Christianová. Na finský únik po chybě v české rozehrávce ale nestačila a Finky si tak vzaly zpět vedení z úvodní části zápasu. Český tým se pak ztrátu pokusil dohnat odvoláním brankářky. A vyplatilo se, čtyřicet vteřin před koncem srovnala Vendula Beránková. Utkání tak dospělo do prodloužení.

PO PRODLOUŽENÍ: Finský tým proměňuje rozehrávku od mantinelu. Je bronzový. Autorkou branky byla Veera Kauppi, která se ale v průběhu turnaje potýkala s nemocí.

(TV přenos / IFF přenos / IFF online zápis / ČF online zápis)