{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


EXOTICKÝ ŠAMPIONÁT 2005 V SINGAPURU A TITUL PRO ŠVÝCARKY

Obrázek ke článku
30. 11. 2019

Rok 2005 nabídl první šampionát konaný mimo Evropu, a to až v dalekém Singapuru. Svůj historicky jediný zlatý úspěch zde slavily Švýcarky, naopak české hráčky obsadily znovu 7. příčku.

Na turnaj konaný od 28. května do 5. června roku 2005 zavítalo celkově 17 týmů. V A-divizi byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech, v B-divizi se v jedné skupině utkaly taktéž čtyři celky, ale v té druhé poměřilo své síly pět národních výběrů. Oproti předešlým mistrovstvím se v B-divizi hrálo hned o tři postupová místa mezi elitu. Poprvé si na šampionátu zahrály hráčky ze Španělska a Nizozemska.

Český národní tým se představil ve skupině B, kde na něj čekaly týmy Švýcarska, Finka a Lotyšska. Prvně měl ve svém kádru dvě hráčky hrající zahraniční soutěž, Dana Bursová s Radkou Nečáskovou působily ve Švýcarsku, a také nejnižší počet nováčku na mistrovství světa v historii. Svou premiéru si zde odbyly pouze Kristýna Jílková, Lucie Szotkovská a Andrea Kohutová.

V úvodním zápase Češky těsně nestačily na Lotyšky, po vyrovnaném boji prohrály 3:4. Následně nedokázaly zvládnout ani utkání se Švýcarskem, kterému podlehly 0:5 a po velmi sympatickém výkonu v posledním utkání skupiny ztratily body i s Finskem. Severský tým zvítězil 3:1. Na český tým tak opět po dvou letech čekal duel o konečné 7. místo, tentokrát proti Japonsku, se kterým se doposud utkaly pouze dvakrát v historii.

V tomto zápase sice skončila první třetina bez branek, ale od té druhé se Češky začaly prosazovat a po konci utkání se mohly radovat z výhry 4:0 a z obhájené 7. příčky. Japonsko se pro příští šampionát přesunulo zpět do B-divize.

Semifináloví aktéři zůstali i nadále stejní. V prvním utkání se střetlo Švýcarsko s Norskem, v tom druhém Finsko se Švédskem.  Do finále se probojovaly po vítězství 5:1, respektive 3:2, Švýcarky a Finky. Jejich zápas o světový trůn skončil dramatickou výhrou švýcarských hráček, které získaly své jediné zlato v historii. Bronzové utkání se stalo jednoznačnou záležitostí ze strany Švédska, které ve skandinávském derby dominovalo 15:1.

Mezi týmy A-divize pro mistrovství v roce 2007 se dostaly Dánky a prvně také florbalistky ze Singapuru a USA.


Pořadí týmů na MS 2005

A-divize

1. Švýcarsko
2. Finsko
3. Švédsko
4. Norsko
5. Lotyšsko
6. Rusko
7. Česká republika
8. Japonsko

B-divize

1. Dánsko
2. USA
3. Singapur
4. Německo
5. Austrálie
6. Maďarsko
7. Nizozemsko
8. Španělsko
9. Malajsie


Česká reprezentace na MS 2005

Umístění: 7. místo
Hlavní trenér – Zdeněk Chyba
Kapitánka – Dana Bursová
Nejproduktivnější hráčka – Ilona Novotná, (2+1)
Počet nováčků na MS: 3
Věkový průměr týmů: 23,69 let
Počet hráček hrajících v zahraničí: 2

Soupiska

Bartošová Lenka
Billá Denisa
Bočanová Kamila
Bursová Dana
Čmakalová Kateřina
Chybová Petra
Chybová Zdeňka
Jílková Kristýna
Klusáčková Eva
Kohutová Andrea
Kotíková Magdalena
Macurová Zuzana
Novotná Ilona
Petrželková Lucie
Slováková Alena
Svobodová Zuzana
Szotkovská Lucie
Theodosisová Pavla

Obrázek