{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


HRÁLA S KLUKY, TEĎ JE V REPRE. DALO MI TO HODNĚ, UZNÁVÁ BRUCHÁČKOVÁ

Obrázek ke článku
20. 5. 2022

Ze sedmitisícového městečka až do reprezentace? I tak může vypadat cesta mezi florbalovou elitu. Příkladem je teprve sedmnáctiletá Anna Brucháčková, která se z jihomoravského Mikulova dostala do Bulldogs Brno, a navíc má místo v ženském i juniorském nároďáku.

Brucháčková začínala jako každá jiná hráčka. V roce 2010 se stala členkou mládeže FRC Mikulov, kde postupně objevovala svůj sportovní talent. A právě v malebném městě nedaleko rakouských hranic dodnes bydlí. „K florbalu mě dovedl můj starší brácha a zanedlouho se přidala i moje ségra,” podotýká útočnice.

Co se týče prvních krůčků, na ně má Brucháčková pouze nejlepší vzpomínky. „Mikulovský kolektiv a trenéři ve mně dokázali probudit touhu věnovat se florbalu naplno. Teď hraji desátým rokem, což je opravdu velká část mého života. Jsem za to moc ráda,” těší ji. Motivace být stále lepší si vyžádala přestup – ten přišel v roce 2017 a novým působištěm se stalo Brno.

„Chtěli jsme se spolu se sourozenci florbalově posunout. Proto pro nás byli Bulldogs skvělou příležitostí,” potvrzuje Brucháčková. Její přednostní přitom je, že v obou klubech nastupovala i proti klukům, z čehož teď bohatě těží. „Připravilo mě to velmi dobře fyzicky. Troufám si říct, že dorostenecká příprava je daleko tvrdší a náročnější než příprava v jakékoliv ženské složce,” uvažuje mladá reprezentantka.

​„Hraní s klukama? Od útlého věku jsem byla zvyklá na jejich tempo.”

Anna Brucháčková.

Brucháčková se neztrácela mezi borci ani v uplynulé sezoně, kde mimo jiné naskakovala v kategorii dorostenců. Celkově odehrála dvacet utkání včetně play-off s bilancí sedmnácti gólů a jedenácti asistencí. „S klukama hraji odmalička, takže fakt, že je to o hodně náročnější než s holkama, jsem téměř nevnímala. Máme skvělý vztah, vždy mi se vším pomohli a brali mě mezi sebe,” uvědomuje si Brucháčková.

Zkušenosti s drsnější hrou jí pomohly, aby se rychleji rozhodovala pod tlakem, měla lepší fyzičku a posunovala své herní dovednosti. „Od útlého věku jsem byla zvyklá na jejich tempo. K tomu mám moc šikovné spoluhráče, s nimiž jsem byla sehraná, a tak se nám docela dobře dařilo,” ohlíží se sedmnáctiletá florbalistka za svojí produktivitou mezi kluky.

S vytížením Brucháčkové se děly i kuriózní momenty. Třeba ten, když stihla během jediného dne nastoupit za juniorky i dorostence Bulldogs. „Je to těžké hlavně fyzicky, hrát zápasy mě ale hrozně moc baví. Takže ať už to byli dorostenci či juniorky, vždy jsem se snažila, abychom si dobře zahráli a zvítězili,” vyzdvihuje. Souvisí s tím i to, že Brucháčková celý ročník de facto vůbec nehrála za dorostenky – stalo se tak až na finálovém turnaji mistrovství republiky.

„Úroveň hry byla určitě jiná než v chlapeckých nebo juniorských kategoriích. Byla to však super zkušenost a myslím si, že třetí místo je pěkné. I když nám finále uteklo jen o kousek,” vzpomíná na bronzový úspěch svojí kategorie. Co však vyniká ze sezony 2021/22 ještě více, jsou zážitky kolem reprezentace. A že jich nebylo úplně málo.

Svůj debut v nároďáku juniorek zažila Brucháčková na Euro Floorball Tour v říjnu 2021. Češky sehrály duel s Finskem, v němuž urvaly cennou remízu a padly až těsně na nájezdy. Zbývající souboje se Švédkami i Švýcarkami ovšem české juniorky zvládly a mohly mít z akce super pocit.

„Turnaj EFT byl pro mě velkým zážitkem. Pro mnohé z nás šlo o první zápasy proti mezinárodním týmům, takže jsme byly všechny napjaté, jaké to bude,” přiznává Brucháčková, jež zaznamenala dvě asistence ve třech střetnutích. Češky nakonec v celkovém součtu turnaj vyhrály, což lze považovat za obrovský úspěch.

Mikulovská odchovankyně však ví, že se hra týmu musí pořád posouvat. „Každé utkání s takovými špičkovými soupeři může být úplně jiné. Nemůžeme si dovolit zápasy podcenit. Každý bod se počítá a všechny máme obrovskou radost, když můžeme být nějakým způsobem kolektivu nápomocné,” usuzuje Brucháčková.

Na solidní formu z Finska navázaly juniorky také doma. Na nedávném turnaji v Kutné Hoře porazily Polsko i Slovensko, přičemž Brucháčková dala svůj premiérový gól v českém dresu. „Reprezentační duely a soustředění jsou pro mě obrovskou motivací se neustále zlepšovat a makat na sto procent. I když ne vždy se daří podle představ,” zmiňuje.

Každopádně Brucháčková má velkou radost nejen z působení v juniorské reprezentaci. Není to tak dlouho, co ji trenér Lukáš Procházka zařadil jako nejmladší hráčku do širšího kádru družstva žen. Díky tomu se už teď o víkendu představí na přípravném kempu, kde se potká s předními oporami Česka. „Být součástí ženské reprezentace je snem téměř každé florbalistky. Dělá mi to ohromnou radost a popravdě jsem to vůbec nečekala,” cení si příležitosti nadaná buldočka.

Hlavní část práce ale začíná až nyní. „Doufám, že nasbírám co nejvíce zkušeností. Teď je jen na mně, jak se s takovou šancí poperu. V této chvíli chci předvést to nejlepší, co umím. Co bude dále, nevím. Samozřejmě bych byla moc ráda, kdybych si vybojovala stabilní místo v týmu,” přemítá Brucháčková. Ostatně cílů, jež před ní aktuálně stojí, se vynořuje více.

„Určitě bych chtěla zabojovat o nominaci na mistrovství světa juniorek a pokusit se získat dobrou pozici v reprezentaci žen. Také se však velice těším na příští ročník, až si poprvé zahraji se svojí ségrou v ženské kategorii,” dodává Brucháčková.

​​

Obrázek