{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

JE TO DŮLEŽITÉ PRO NAŠE SEBEVĚDOMÍ, VÍ PO EFT RHYNER

Obrázek ke článku
20. 10. 2021

Poslední příprava před světovým šampionátem dopadla pro české florbalistky dobře – dvakrát dokonce přepsaly historické rekordy, ale především si dokázaly, že umí nejen střílet branky, ale i vyhrát. S tím vším byl spokojený po turnaji Euro Floorball Tour i trenér Sascha Rhyner.

V Lempäälä Češkám nevyšla první třetina proti Finsku, ale nakonec dokázaly skóre korigovat na poměrně přijatelný výsledek. Hned poté ale vstřelily sedm gólů Švédsku a devět Švýcarsku. Sečteno a podtrženo z toho bylo celkem 19 branek na turnaji.

To by mohlo značit, že tým je před šampionátem na dobré cestě. „Určitě to hráčkám zvyšuje sebevědomí, když vidí, že mohou dát tolik gólů. V tomto cyklu jsme hráli zápasy především s týmy z nejužší světové špičky, tak bylo složitější se prosazovat. O to víc nás právě poslední střelecký přísun těší,“ říká Rhyner.

ČLÁNEK: Veleúspěšné EFT! Co se povedlo českým výběrům?

Na závěr EFT jste vyhráli první zápas proti týmu z top čtyřky od mistrovství světa 2019. Navíc v úplně posledním klání před dalším MS v Uppsale. Jak těžké bylo znovu najít „vítěznou mentalitu“?
Nehledím tolik na výsledky, ale mnohem důležitější je pro mě výkon. Ovšem po sérii špatných výsledků je pro naše sebevědomí důležité, že jsme dokázali uhrát několik dobrých zápasů a samozřejmě i vyhrát. Holkám to může v hlavě hodně pomoci. Zkrátka, pokračujeme dál v nastavené práci.

Na turnaji čtyř národů v Bernu jste prohráli všechny zápasy. Po turnaji jste říkal, že největší rozdíl mezi vámi a ostatními týmy byl ve fyzičce. Viděli jste nějaký pokrok na turnaji v Lempäälä?
Zlepšení bylo vidět, i když je samozřejmě velmi těžké to dohánět v tak krátké době. Navíc, září bylo ještě trochu ošidné v tom, že vrcholila intenzivní příprava na ligové soutěže. Obecně nám ale chybí ještě trochu rychlosti, což bychom mohli nějak kompenzovat.

Zápasy se Švédskem a Švýcarskem byly po stránce vstřelených gólů nejlepšími duely repre žen v historii. Jak moc se to promítlo do sebevědomí hráček právě po nepovedeném turnaji v Bernu?
Jak bylo řečeno, spousta věcí se děje „mezi ušima“ a velmi často zápasy rozhoduje mentální perspektiva. A pak také, florbal je extrémně dynamický sport. Spoustu věcí se může velmi rychle zlomit, jak jsme nyní viděli proti Švýcarsku. Samozřejmě, historické zápisy jsou hezké, ale za to si nic nekoupíme a přijde mi také zbytečné porovnávat současné a předchozí týmy, protože jsou odlišné a každý stál na jiné startovní čáře.

EFT v Lempäälä bylo posledním turnajem před mistrovstvím světa. V sestavě bylo několik nových hráček, čerstvých bronzových medailistek z MS juniorek. Jak jste spokojen s jejich výkony? Mají šanci se dostat do Uppsaly i na seniorský šampionát?
Vedly si opravdu velmi dobře. Co k tomu víc říct? Zanechaly výraznou stopu a rozhodně tak mají šanci, že je s sebou vezmeme i na světový šampionát žen.

 „Nominace? Ošemetný úkol. Probíhají diskuze a analýzy.“

Jako tým porazily juniorky v září poprvé v historii Švédsko. Mohou tak mladé hráčky přinést seniorskému výběru mentalitu, že „můžeme porazit každého“?
Myslím si, že mladší generace, nejen v České republice a nejen ve florbalu, má obecně jiný přístup. Jak říkáte, můžeme porazit každého. Je jim jedno, proti komu hrají a moc neřeší, jestli je na druhé straně Švédsko nebo Německo.

V jaké fázi je nyní nominace a jak těžké bude vybrat tu pravou dvacítku po tak dobrém turnaji?
To je ošemetný úkol a v realizačním týmu stále probíhají diskuse a analýzy. Není to jen dvacet nejlepších hráček, které tvoří základní kostru týmu. Do 28. října musíme odevzdat nominaci s dvaceti hráčkami a dalšími deseti náhradnicemi, které budou schopné zaskočit v případě problému, takže se naše mozkové závity mohou ještě pořádně protočit.

Pojďme ale o kousek zpátky. Přípravu výrazně ovlivnila pandemie koronaviru. Jak jste spolupracoval s hráčkami během první velké karantény?
Během prvního lockdownu to byla pro všechny z nás velmi těžká situace. Upřímně si už ani nevzpomínám, jestli jsme byli nějak výrazně v kontaktu, ale myslím si, že protože mistrovství světa bylo ještě docela daleko, tak jsme ani na to období neměli v plánu tolik akcí.

V roce 2020 jste nakonec odehráli pouze dvě klání se Slovenskem na začátku září a poté vás čekal téměř rok bez mezinárodních zápasů. Jak jste byl v kontaktu s hráčkami v tomto období, kdy se začalo MS blížit? Měl jste vůbec prostor vidět je naživo během zápasů v ligových soutěžích?
Svět se díky různým možnostem sociálních médií zmenšil, a tak bylo snazší si sem tam předat nějaké informace. Všechny velké ligy se také vysílají pomocí streamů, takže můžete sledovat zápasy a také je výhoda, že jich vidíte mnohem více, než když sledujete jeden duel v hale. Ovšem přímo v aréně samozřejmě máte ze zápasu úplně jiný dojem a můžete vidět i to, co se třeba ve vysílání pochytit nedá, leč to bylo kvůli cestovním restrikcím složité.

První zápasovou akcí v roce 2021 byly dva zápasy proti Finsku v Eerikkilä. Cítili jste, že dívky mají „hlad“ po mezinárodních zápasech?
Bylo to hodně vidět. Zápasy uprostřed léta obvykle nejsou příliš populární, ale tentokrát si nikdo na nic nestěžoval (úsměv).

České ženy čeká světový šampionát už na konci listopadu. První duel odehrají Rhynerovy svěřenkyně 27. listopadu od 19.30 proti Švýcarsku. Ve skupině je pak ještě čekají výběry Polska a Lotyšska. Celkové pořadí a nové světové medailistky pak budeme znát 5. prosince.

Kompletní rozpis zápasů a info o vstupenkách naleznete na oficiální stránce turnaje.

​​

Obrázek