{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

MS 1999: FINSKO OBSADILO ŽENSKÝ FLORBALOVÝ TRŮN, ŠVÉDKY BRALY BRONZ

Obrázek ke článku
27. 11. 2019

Historicky druhé ženské mistrovství světa se konalo od 9. do 15. května roku 1999 ve švédském Borlänge.  Poprvé zde slavily mistrovský titul Finky. Turnaj mezitím prošel rozšířením i změnou systému.

Dva roky po prvním mistrovství poměřily opět nejlepší reprezentace světa síly na dalším turnaji, stále v květnovém termínu, tentokrát ve středním Švédsku ve městě Borlänge. Počet účastníku se rozšířil na dvanáct, jelikož se zde prvně představily hráčky z Austrálie, Dánska a Singapuru. Oproti předešlému mistrovství chybělo Rusko.  

Poprvé se také týmy rozdělily do dvou výkonnostních skupin, tedy A-divize a B-divize. Díky tomu výsledkově nejhorší celek z A-divize sestupoval pro příští šampionát do B-divize a naopak nejlepší tým z B-divize se posunul mezi elitu.

Český národní tým, pod vedením hlavního trenéra Tomáše Erbena a s kapitánkou Karolínou Šatalíkovou, patřil do A-divize a v základní skupině narazil postupně na Finsko, Lotyšsko a Norsko.  První duel s Finskem skončil vítězstvím hráček ze severu Evropy 9:2, Češky ale následně dokázaly zvítězit v souboji s Lotyšskem 5:3 a živit tak naději na semifinále a následné boje o medaile. To se bohužel nepovedlo a v posledním utkání s Norskem opět padly, tentokrát 1:7 a čekal na ně zápas o konečné 5. místo.

Duel proti Německu české reprezentantky zvládly 8:4 a celkově uzavřely tento šampionát s bilancí dvou výher a dvou porážek a vylepšením konečné 6. pozice z předešlého šampionátu.

V semifinálových zápasech uspěly Švýcarky nad Norkami a Finky nad domácími obhájkyněmi zlata ze Švédska.  Švédkám se podařilo zvítězit alespoň v bitvě o bronz. Ve finále se poprvé radovaly Finky, když dokázaly vyhrát 3:1 nad hráčkami ze země helvétského kříže.

Z B-divize postoupilo Rakousko, které opanovalo svou základní skupinu s třemi výhrami a jednou remízou, poslední Lotyšsko však elitní skupinu neopustilo, odiciálně sestoupil tým Ruska, který na turnaj v roce 1999 vůbec nedorazil.

POŘADÍ TÝMŮ NA MS 1999

A-divize

1. Finsko
2. Švýcarsko
3. Švédsko
4. Norsko
5. Česká republika
6. Německo
7. Lotyšsko

B-divize

1. Rakousko
2. Austrálie
3. Dánsko
4. Japonsko
5. Singapur

ČESKÁ REPREZENTACE NA MS 1999

Umístění:  5. místo
Hlavní trenér – Tomáš Erben
Kapitánka – Karolína Šatalíková
Nejproduktivnější hráčka – Petra Chybová, (3+1)
Počet nováčků na MS: 11
Věkový průměr týmu: 23,5 let

Soupiska

Brennerová Diana
Čermáková Lucie
Havelková Markéta
Chybová Petra
Janovská Lenka
Joklová Andrea
Kovaříková Michaela
Lauková Monika
Měchurová Jiřina
Nečásková Radka
Nosková Kateřina
Novotná Ilona
Petrželková Lucie
Poštulková Marcela
Slováková Alena
Stružínská Michaela
Šatalíková Karolína
Ševčíková Radka
Špačková Sabina
Špavelková Radka
Tupá Barbora
Votrubcová Jaroslava

Podrobnosti o MS 1999 najdete ZDE.

​​

Obrázek