{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


MS 2007: ŠVÉDKY NA TRŮNU, KTERÝ DODNES NEOPUSTILY

Obrázek ke článku
1. 12. 2019

V roce 2007 se mistrovství světa vrátilo do Evropy, konkrétně do Dánska. Pořadatelským městem se stal Frederikshavn. Švédky se vrátily na zlatou příčku, kterou drží dodnes. Češky se přiblížily světové špičce a skončily páté.

Dánský šampionát se uskutečnil v týdnu od 12. do 19. května 2007 a stal se tak posledním ženským mistrovstvím konaným v jarním termínu. Naposledy se také nehrála kvalifikace, do turnaje nastoupilo celkem dvacet týmů, tradičně rozdělených do dvou divizí. V každé divizi se týmy utkaly v pětičlenných skupinách, prvně se mezi účastníky zapsaly i Slovensko s Kanadou.

Stále platilo, že 8. celek A-divize sestupoval, oproti předešlému mistrovství ale postupoval mezi elitu pouze jeden tým. Poslední tři národní výběry v B-divizi se musely smířit s tím, že se budou muset probojovat na nadcházející šampionát v rámci první kvalifikace.

V roce 2006, tedy rok před tímto šampionátem, se začala psát historie Euro Floorball Tour a české reprezentantky tak mohly využít dalších zkušeností ze zápasů se světovou špičkou. Kapitánkou se stala Magdalena Kotíková, která tuto pozici zastávala i pro další tři šampionáty. Tým také prošel obměnou, neboť si zde poprvé zahrálo hned osm nováčků.

Český tým vedl z pozice hlavního trenéra Jaroslav Marks a Češky se ve skupině postupně střetly s Ruskem, Švédskem, Finskem a Singapurem, jehož hráčky využily domácího prostředí minulého šampionátu a posunuly se mezi nejlepší týmy.

Úvodní utkání turnaje vyšlo českým hráčkám skvěle, proti Rusku dokázaly jednoznačně zvítězit 11:2. Poté sice následovaly dva prohrané zápasy se severskými favority, ale poslední utkání skupiny a další jednoznačné vítězství 17:2 proti Singapuru zajistilo Češkám zápas o konečné 5. místo.

Tento duel s domácím Dánskem dokázaly vyhrát 6:2 a dorovnat tak prozatímní nejlepší umístění. Nejproduktivnější hráčkou naší reprezentace se stala podruhé Ilona Novotná.

Poprvé se stalo, že se změnilo obsazení některého týmu v semifinále, jelikož Norsko nedokázalo udržet postavení mezi čtyřmi nejlepšími a zahrálo si dokonce až v utkání o 7. příčku s Ruskem. Vystřídalo jej Lotyšsko.

V semifinálovém duelu však Lotyšky nestačily na Finky a zahrály si o bronzové medaile se Švýcarkami, které ve druhém zápase neuspěly proti Švédkám. Z těchto zápasů tedy vyplynulo tradiční složení čistě severského finálového derby, ve kterém se radovaly Švédky. Od tohoto zlatého úspěchu je v žádném dalším finále nedokázal nikdo další překonat a Seveřanky stále drží sérii 6 titulů v řadě. V utkání o bronz Lotyšky nedokázaly překvapit a Švýcarky zvítězily 7:1.

Poslední skončily ve skupinách A-divize hráčky Singapuru a USA, jejich vzájemný duel skončil těsnou výhrou hráček se Severní Ameriky, asijské florbalistky se musely smířit s návratem do B-divize. Opačná cesta čekala na Polsko, které si v B-finále poradilo s Německem.

Na posledních třech příčkách šampionátu skončila Itálie, Slovensko a Španělsko, tím pádem se jako jediné týmy přímo nekvalifikovaly na následující mistrovství konané opět ve Švédsku.

Pořadí týmů na MS 2007

A-divize

1. Švédsko
2. Finsko
3. Švýcarsko
4. Lotyšsko
5. Česká republika
6. Dánsko
7. Rusko
8. Norsko
9. USA
10. Singapur

B-divize

1. Polsko
2. Německo
3. Maďarsko
4. Nizozemsko
5. Austrálie
6. Japonsko
7. Kanada
8. Itálie
9. Slovensko
10. Španělsko


Český tým na MS 2007

Umístění: 5. místo
Hlavní trenér – Jaroslav Marks
Kapitánka – Magdalena Kotíková
Nejproduktivnější hráčka – Ilona Novotná, (5+5)
Počet nováčků na MS: 8
Věkový průměr týmu: 23,13 let

Soupiska

Bartošová Lenka
Billá Denisa
Horáková Šárka
Jelínková Zuzana
Jílková Kristýna
Kalecká Margarita
Kohutová Andrea
Kotíková Magdalena
Kubíčková Lenka
Lacková Hana
Matějková Markéta
Moťková Kateřina
Nesměráková Dana
Novotná Ilona
Párysová Terezie
Szotkovská Lucie
Valjentová Petra
Vrátná Eliška

Obrázek